Dlaczego nie należy smażyć ryby na oleju słonecznikowym? Wyjaśniamy
EWA RYCERZ • dawno temuWyobraź sobie rybę w chrupiącej panierce, pachnącą ziołami i podaną z pyszną sałatką warzywną. Takie filety bądź tuszki smażymy na oleju, zazwyczaj słonecznikowym. Jest on bardzo popularny, ma też właściwości prozdrowotne. Okazuje się jednak, że nie powinniśmy na nim smażyć ryb. Dlaczego? O tym w galerii.
Ten artykuł ma 4 strony:
Właściwości oleju słonecznikowego
Olej słonecznikowy nadal bije rekordy popularności w Polsce. Stosujemy go do smażenia, pieczenia i sałatek. Produkt ten, mimo wielu zalet, posiada także wady.
Zacznijmy od zalet. Niepodważalnie jest nią zawartość witaminy E. W 100 g znajduje się aż 38,70 mg tego związku. Olej słonecznikowy ma jej więcej niż rzepakowy, choć ten uznawany jest za najzdrowszy. Podobnie jak pestki ze słonecznika, także olej jest źródłem fitosteroli, które pomagają obniżać poziom cholesterolu.
Aby fitosterole mogły zmniejszać ryzyko miażdżycy, powinny być spożywane w dawce mniejszej niż 3 g dziennie. Dlatego też częste i regularne stosowanie bogatego w nie oleju słonecznikowego, jest ryzykowne.
I teraz najważniejsze. Olej słonecznikowy zawiera także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Jak to się jednak ma do ryb?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze