Dlaczego nie należy smażyć ryby na oleju słonecznikowym? Wyjaśniamy
EWA RYCERZ • dawno temuWyobraź sobie rybę w chrupiącej panierce, pachnącą ziołami i podaną z pyszną sałatką warzywną. Takie filety bądź tuszki smażymy na oleju, zazwyczaj słonecznikowym. Jest on bardzo popularny, ma też właściwości prozdrowotne. Okazuje się jednak, że nie powinniśmy na nim smażyć ryb. Dlaczego? O tym w galerii.
Ten artykuł ma 4 strony:
Ryby a olej słonecznikowy
Ryb jemy zdecydowanie za mało. Statystyczny Polak spożywa ich jedynie ok. 7 kg rocznie. Przy kilkudziesięciu kilogramach wieprzowiny i drobiu to kropla w morzu.
Tymczasem ryby są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3: kwasu eikozapenatenowego (EPA) i dokozaheksaenowego (DHA).
Substancje te mają dobroczynny wpływ na układ krążenia. Chronią przed miażdżycą, obniżają ciśnienie krwi, mają działanie przeciwzapalne. Ich obecność jest niezbędna do prawidłowej pracy układu krwionośnego i immunologicznego.
Aby organizm mógł jednak korzystać z tych właściwości, powinien być zachowany odpowiedni stosunek omega-3 do omega-6. Optymalne proporcje to 5–6:1. Czyli na 5–6 łyżek omega-6 powinniśmy spożywać 1 łyżkę omega-3. A niektóre źródła podają, że tych pierwszych kwasów powinno być jeszcze mniej. Dlaczego?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze