Jak ćwiczyć jogę w domu?

Hinduscy mędrcy wymyślili ćwiczenia, które później nazwano jogą. Zostały one stworzone z myślą o tym, by nieść ulgę, kiedy pojawia się ból pleców lub głowy. Część z tych ćwiczeń pomaga pozbyć się bezsenności, część łagodzi objawy stresu, część wzmacnia mięśnie. Dieta na płaski brzuch połączona z jogą może przynieść naprawdę doskonałe rezultaty. Jogę można trenować pod okiem fachowców na specjalnych treningach. Można też ćwiczyć w zaciszu domowym. Warto wiedzieć, jakie ćwiczenia dobierać, aby były odpowiednie do naszych możliwości.

Źródło: 123RF

Joga dla początkujących

Odpowiednia dieta na płaski brzuch wybrana, więc pora zacząć ćwiczenia jogi. Nie będzie zaskoczeniem, że pierwsze treningi powinny składać się z prostych ćwiczeń. Niektóre pozycje jogi mogą wydawać się bardzo trudne do opanowania. Dlatego proste ćwiczenia są odpowiednie dla każdego, kto zaczyna przygodę z jogą. Trzeba pamiętać, że rezultaty ćwiczeń będą widoczne tylko pod warunkiem, że będziemy ćwiczyli systematycznie. Najlepiej ćwiczyć dwa razy dziennie. Ćwicząc codziennie jogę, wpłyniemy korzystnie na stawy, mięśnie, a dodatkowo osiągniemy równowagę psychiczną oraz fizyczną.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto poznać główne zasady ich wykonywania. Nie są one skomplikowane, ale bardzo ułatwiają treningi jogi:

 • nie ćwiczymy wcześniej niż na dwie godziny po posiłku,
 • oddychanie jest najważniejsze; oddychamy przez nos, miarowo i głęboko,
 • bardzo ważne jest ćwiczenie w wietrzonym pomieszczeniu,
 • ćwiczenia powinny być wykonywane na podłodze lub macie; nie ćwiczymy w łóżku lub na grubym materacu,
 • podczas ćwiczeń obowiązuje cisza; niewskazane jest słuchanie radia lub telewizji,
 • strój do jogi powinien być luźny i wygodny,
 • ćwiczymy boso,
 • przed ćwiczeniami zdejmujemy biżuterię,
 • większość pozycji jogi należy utrzymywać przez przynajmniej minutę,
 • kiedy pojawia się ból, ćwiczenie musi być od razu przerwane.

Joga jest fontanną młodości. Jesteś tak młody, jak elastyczny jest twój kręgosłup.

Bob Harper, trener personalny

Joga w domu

Kiedy zdecydujemy się na ćwiczenia jogi w domu, do wyboru mamy szereg pozycji. Ale zanim przejdziemy do tych bardziej skomplikowanych i wymagających, warto poznać podstawy.

 • Pozycja na osłabienie. Kładziemy się na plecach. Powinniśmy się położyć przy ścianie, na złożonym kocu. Opieramy nogi w taki sposób, aby powstał kąt prosty z tułowiem. Nasze pośladki powinny być tak blisko ściany, jak jest to tylko możliwe. Ręce kładziemy za głową, palce stóp kierujemy ku dołowi. Po trzech minutach możemy opuścić nogi.
 • Pozycja na bezsenność. Do wykonania tego ćwiczenia potrzebne są dwa złożone koce oraz krzesło. Siadamy na brzegu koców, wyciągamy nogi tak, aby znalazły się pod krzesłem. Staramy się razem trzymać kostki i duże palce u stóp. Wdychając powietrze, wyciągamy ręce do góry, co sprawia, że rozciąga się nasz tułów. Podczas wydechu ręce i czoło opieramy na krześle. Zamykamy oczy oraz rozluźniamy ręce. W tej pozycji pozostajemy przez dwie minuty.
 • Pozycja usuwająca napięcie nerwowe. Siadamy na piętach, robimy wdech i wyciągamy ręce do przodu. Podczas nabierania powietrza w płuca wykonujemy skłon, jednocześnie rozsuwamy kolana, aby nasz tułów zmieścił się właśnie między nimi. Należy pilnować, aby duże palce stóp były złączone. Kładziemy dłonie i czoło na podłodze i staramy się, aby jak najbardziej do przodu wyciągnąć ręce i nie odrywać jednocześnie pośladków od pięt. Należy wytrzymać tak przez dwie minuty.

Joga jest doskonała, jeśli chodzi o odprężanie i wyciszanie. Sporo osób uważa, że ćwiczenia jogi to idealny sposób na to, aby zatrzymać procesy starzenia. Uważa się także, że ćwiczenia te pozwalają na poprawienie koncentracji oraz pamięci, a także na zgubienie nadmiarowych kilogramów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Jak ćwiczyć aerobik w domu? Jak ćwiczyć ABT w domu? Przyczyny skurczów łydek w ciąży Fitness Sposoby na kolkę Ból nóg u mężczyzn Do czego służy stepper? Skurcze mięśni w wodzie – zapobieganie Dlaczego warto pływać? Przyczyny skurczu łydek Przyczyny skurczu mięśni Ćwiczenia idealne na basen Skurcze Czym są ćwiczenia aerobowe? Co warto wiedzieć o kulturystyce? Co lepsze na odchudzanie – aerobik czy zumba? Chcesz schudnąć? Biegaj Błędy, które prawdopodobnie popełniasz w czasie treningu fitness Aqua aerobik dla kobiet w ciąży Aerobik Sprawdzone sposoby na siniaki Siniak

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Stagnacja treningowa – jak radzić sobie z brakiem efektów Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Ćwiczenia na pośladki czyli piękny tył domowymi sposobami Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis Płaski brzuch w miesiąc - wyzwanie, zasady, plan treningu Co jeść po treningu – regeneracja, uzupełnienie minerałów, czas, przepisy Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ?