Jak prawidłowo prać odzież sportową?
PATRYCJA CIUPAK • dawno temuMateriał sponsorowany przez Elecrolux
Odzież wykorzystywana do uprawiania sportu to szczególny rodzaj ubrań, który poddajemy ciężkim próbom. Jeśli chcemy utrzymać ją cały czas w dobrej kondycji, konieczne będzie odpowiednie pranie oraz suszenie. Z tego powodu rzucimy dzisiaj nieco więcej światła na ten temat i zastanowimy się, jak prać odzież sportową, by zawsze była miękka, pachnąca i gotowa na kolejny trening. Jeśli chcesz poznać sposoby na utrzymanie ubrań na siłownię w jak najlepszym stanie – zapraszamy do czytania!
Pranie i dezynfekcja odzieży sportowej
Prawidłowe pranie i dezynfekcja odzieży sportowej jest bardzo ważna – tylko w ten sposób możemy pozbyć się z jej wnętrza różnych drobnoustrojów, które miały czas się tam zalęgnąć. Pamiętajmy, że najlepszymi warunkami do ich rozwoju są wilgotne, ciepłe i zaciemnione miejsca, przez co przepocona koszulka czy legginsy są na to szczególnie narażone.
Z tego powodu, zanim w ogóle przystąpimy do prania, powinniśmy pamiętać o ważnej kwestii – jeśli zależy nam na utrzymaniu naszych ubrań na siłownię czy do biegania w jak najlepszej kondycji, konieczne będzie ich wyjęcie z torby treningowej od razu po powrocie do domu. W przeciwnym wypadku na ubraniach może pojawić się pleśń i będą się nadawały one tylko do wyrzucenia.
Zwróćmy uwagę także na to, by do prania odzieży sportowej przystąpić możliwie jak najszybciej. Jeśli włożymy ją do kosza na pranie i zostawimy na dłuższy czas, obecne w niej bakterie przeniosą się na nasze inne ubrania i je także będzie należało poddać właściwej dezynfekcji.
Szybka dezynfekcja odzieży sportowej… w zamrażarce?
Jest kilka czynności, jakie można wykonać przed praniem odzieży sportowej, żeby uzyskać możliwie jak najlepszy efekt. Za chwilę się im przyjrzymy, jednak pamiętajmy – żadna z tych metod nie jest w stanie zastąpić prania. Mają one charakter jedynie wspomagający i możemy ich użyć w szczególnych przypadkach, na przykład wtedy, kiedy nasze ubranie będzie szczególnie przepocone po wizycie na siłowni czy jeździe na rowerze.
Jedną z nich jest zamrożenie ubrań w zamrażarce. Spora część bakterii nie jest w stanie przetrwać ujemnych temperatur, więc zamrażarka może stać się cennym sojusznikiem przy dokładnej dezynfekcji ubrań. Koszulkę czy spodenki powinniśmy umieścić w foliowym woreczku i włożyć do zamrażarki przynajmniej na całą noc. W ten sposób zahamujemy rozwój niechcianych drobnoustrojów w tkaninie i pranie będzie mogło być zdecydowanie bardziej skuteczne.
Naszym kolejnym pomocnikiem podczas prania ubrań sportowych może być klasyczny roztwór czyszczący z domowych składników, kochany przez nasze babcie – woda z octem. Jeśli chcemy pozbyć się z ubrań nieprzyjemnego zapachu, możemy włożyć je do wcześniej przygotowanej mieszanki i zostawić na około pół godziny. Przy usuwaniu uporczywych plam może się przydać także inny uniwersalny środek czyszczący – soda oczyszczona. Wystarczy nanieść ją na powierzchnię tkaniny i odczekać około piętnastu minut. Będzie to wystarczające, by pozbyć się z jej powierzchni różnych przebarwień czy śladów potu, co może mieć duże znaczenie przy pielęgnacji ubrań przeznaczonych do treningu.
Odzież sportowa i pranie ręczne
Jednym ze sposobów na pranie odzieży sportowej jest pranie ręczne. Jeśli nasza pralka nie dysponuje odpowiednim programem przeznaczonym do prania ubrań treningowych, będzie to najbezpieczniejsza opcja, która pomoże nam uniknąć odkształceń i zmiany rozmiaru naszych tkanin. W jaki sposób można uprać ręcznie ubrania po powrocie z siłowni?
Przede wszystkim będziemy musieli nieco poczekać – pranie można przeprowadzić wtedy, kiedy ubrania będą już suche. Następnie można wyprać je ręcznie przy użyciu zimnej wody. Dlaczego woda powinna być chłodna? Da nam to gwarancję, że nasza ulubiona koszulka czy bluza nie stanie się na nas zbyt mała. Do prania ręcznego ubrań sportowych można dodać niewielką ilość detergentu czyszczącego, pamiętając o tym, by był on możliwie jak najłagodniejszy. Po raz kolejny można postawić tutaj na domowe metody i wybrać ocet lub sodę oczyszczoną, jednak detergent ze sklepu także będzie odpowiedni, pod warunkiem, że będzie on mało agresywny.
Przy praniu ręcznym najlepiej będzie odwrócić nasze ubrania na drugą stronę, gdyż w ten sposób będziemy mieć gwarancję, że dokładnie oczyściliśmy wszystkie zakamarki tkaniny. Kiedy będziemy mieli już pewność, że jest ona odpowiednio czysta, nie zwlekajmy z jej wysuszeniem – w tym celu najlepiej będzie użyć dedykowanej suszarki na pranie, jednak jeśli nie dysponujemy takim urządzeniem w naszym domu, możemy je także rozwiesić. Zwróćmy jednak uwagę na to, by w miejscu, w którym będzie się suszyła nasza odzież, była odpowiednia cyrkulacja powietrza, która zahamuje rozwój bakterii.
Pewny sposób na dokładne i skuteczne pranie? Pralki automatyczne Electrolux!
Chociaż pranie ręczne odzieży sportowej może być skutecznym rozwiązaniem, zdecydowanie prościej będzie postawić na dedykowane do tego celu urządzenie. Świetnie sprawdzą się tutaj pralki automatyczne Electrolux, które posiadają specjalny program przewidziany właśnie pod kątem odzieży sportowej. Na czym on polega i jakie korzyści może zapewnić użytkownikowi?
Program odzież sportowa w pralkach Electrolux może zostać użyty przy każdym rodzaju tkaniny używanej do ubrań treningowych. Niezależnie od tego, czy nasza koszulka jest bawełniana, wykonana z poliestru, czy jest mieszanką tych tkanin – możemy mieć pewność, że nie zostaną one odkształcone czy zniszczone podczas korzystania z tego trybu.
Dodatkowo pralki automatyczne Electrolux posiadają także szereg specjalnych technologii, które ułatwiają im pozbywanie się zabrudzeń. Przykładem może być system SteamCare, czyli dodatkowe wykorzystanie pary podczas prania. Odzież sportowa wymaga szczególnej dezynfekcji, natomiast ciepła para może ją zapewnić. Nie musimy obawiać się, że będzie ona zbyt gorąca – pralka będzie w stanie dostosować swoje parametry do rodzaju oraz wielkości załadunku.
O czym pamiętać, kiedy pierzemy odzież sportową w pralce?
Przy praniu odzieży sportowej w pralce należy pamiętać o tym, że niewskazane jest użycie jakiegokolwiek płynu zmiękczającego tkaniny. Dlaczego? Spora część ubrań sportowych jest stworzona ze sztucznych materiałów, chociażby takich, jak wspominany wcześniej poliester. Użycie płynu zmiękczającego mogłoby osłabić włókna tkaniny i ją zniekształcić lub w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do jej podarcia.
Po raz kolejny warto też wspomnieć o domowych środkach czystości, jednak w innym kontekście niż wcześniej. O ile są one świetnymi sojusznikami przy praniu ręcznym czy odświeżaniu ubrań, to ich użycie w przypadku prania automatycznego nie jest wskazane. Soda oczyszczona czy ocet w bębnie mogą w dłuższej perspektywie doprowadzić do pojawienia się rdzy we wnętrzu pralki, czego z całą pewnością wolelibyśmy uniknąć.
Jak widać, pranie odzieży sportowej wcale nie musi być skomplikowane ani problematyczne, jeśli będziemy pamiętali o kilku zasadach. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż ubrania, w których rozwijają się bakterie, mogą być nie tylko niekomfortowe i nieprzyjemne w noszeniu, ale także potencjalnie niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Materiał sponsorowany przez Elecrolux
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze