Motywacja do treningu - jak ją znaleźć? Jak zacząć ćwiczyć?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuZ pewnością każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył braku motywacji do treningu. Nie mieliśmy ochoty iść na siłownię, czy poćwiczyć w domu. Nawet mimo silnego przekonania, że powinniśmy dzisiaj poćwiczyć, szukaliśmy wymówek i finalnie rezygnowaliśmy z jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Jak znaleźć motywację do ćwiczeń i co najważniejsze, jak ją utrzymać?
Jak zacząć ćwiczyć? Gdzie znaleźć motywację?
Brak chęci do ćwiczeń dopada każdego z nas. Powodów może być mnóstwo, a my sami wymyślamy tysiące wymówek. "Nie mam czasu", "Nie mam pieniędzy na siłownię", "I tak nie zdążę schudnąć do wakacji", "Wstydzę się iść na siłownię, a ćwiczenia w domu na pewno nie przyniosą żadnych efektów". Nasze wymówki stają się tak bardzo przekonujące dla nas samych, że finalnie nawet nie próbujemy.
Jeżeli jednak faktycznie zależy nam na naszym zdrowiu, chcemy schudnąć, wyrzeźbić sylwetkę lub po prostu ćwiczyć dla lepszego samopoczucia, musimy w końcu przestać szukać wymówek i wpleść aktywność fizyczną w naszą codzienność, wybierając rozwiązanie, które będzie dla nas najlepsze.
Perspektywa przymusu wykonywania treningów 5 razy w tygodniu nie będzie zachęcająca. Lepszą opcją będzie znalezienie czasu na dwa dłuższe treningi w tygodniu, lub 3–4 krótsze. Znajdźmy optymalną liczbę i czas treningów, które nas nie zniechęcą i jednocześnie dadzą nam efekty, jakich oczekujemy.
Kluczową rolę odgrywa również postawienie sobie realnych celów dostosowanych do naszych możliwości. Cel "chodząc na siłownię, schudnę do wakacji" nie jest właściwy. Owszem, może być to pośredni cel, ale lepiej, jeśli spojrzymy na to z dłuższej perspektywy. "Schudnę do wakacji i będę utrzymywać zdrową sylwetkę przez resztę życia". Nie stawiajmy sobie celu "od-do", ale postarajmy się wpleść aktywność fizyczną w nasz styl życia. Skoro mamy już postawiony cel, to co możemy zrobić dalej?
Znajdź aktywność, która Ci się podoba
Znalezienie aktywności fizycznej, która sprawia nam przyjemność to klucz do utrzymania motywacji do treningów. Jeżeli jeszcze nie wiesz, co Ci się podoba, spróbuj na początku kilku rzeczy. Możesz pójść na siłownię, poćwiczyć w domu, pójść na zajęcia fitness, pilates, jogi, czy na boks. Wybór jest ogromny, więc na pewno któraś z aktywności przypadnie Ci do gustu. Pamiętaj, że nie ma sensu robić czegoś na siłę, bo prędzej czy później i tak stracisz motywację.
Ćwicz z kimś innym
Część osób jest bardziej zmotywowanych, ćwicząc z inną osobą. Dzięki temu możemy wymieniać wspólne doświadczenia, a co najważniejsze wzajemnie się motywować. Nawet jeżeli stracisz motywację, sama świadomość, że ćwiczy z Tobą inna osoba, która jest zmotywowana, wyzwoli w Tobie nie tylko mobilizację, ale i ducha rywalizacji.
Kiedy najczęściej ludzie tracą motywację do ćwiczeń?
Niestety samo znalezienie motywacji do rozpoczęcia ćwiczeń fizycznych to nie koniec wyzwania. Po drodze czekają na nas również problemy, które sprawiają, że połowa z nas straci motywację do dalszych treningów. Kiedy się tak dzieje? Najczęściej tracimy motywację wtedy, gdy nie widzimy zadowalających efektów. W rzeczywistości powodów braku rezultatów może być mnóstwo: zbyt krótko ćwiczymy, nie stosujemy odpowiedniej diety, nieprawidłowo wykonujemy ćwiczenia.
Kolejnym powodem utraty motywacji do treningów jest znudzenie. Każdemu z nas z pewnością znudziłoby się wykonywanie tych samych ćwiczeń przez kilka miesięcy. Dlatego ważne jest urozmaicanie planów treningowych i ich systematyczna zmiana. W takich momentach możemy poszukać pomocy wśród innych. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy trenera personalnego, który nie tylko ułoży nam plan, ale także pokaże nam, jak wykonywać konkretne ćwiczenia. Tak naprawdę mnóstwo ćwiczeń w formie wideo, wskazówek dotyczących aktywności fizycznej czy diet odchudzających znajdziemy też za darmo w internecie. Wystarczy tylko poszukać i zamiast poddawać się, spróbować.
Jak utrzymać motywację do treningów?
Żeby utrzymać motywację do ćwiczeń na samym początku, przede wszystkim musimy odpowiednio zaplanować nasze treningi. Plan treningowy powinien być urozmaicony i powinien obejmować wszystkie partie ciała. Załóżmy sobie z góry, że co 4 czy 6 tygodni będziemy zmieniać plan, samodzielnie lub z pomocą trenera personalnego.
Osoby początkujące lub powracające do aktywności fizycznej po dłuższej przerwie nie powinny również narzucać sobie zbyt szybkiego tempa. Z ćwiczeniami jest tak jak z jazdą na rowerze. Wszystko należy robić stopniowo, zarówno stopniowo zwiększać ciężar, jak i trudność ćwiczeń. Jeżeli przesadzimy i będziemy robić zbyt intensywne ćwiczenia bardzo często, przetrenujemy się. Nic dziwnego, że wtedy nie będzie nam się chciało nic robić, a już na pewno pójść na siłownię.
Najlepszą motywacją do treningów bez wątpienia pozostaje zauważanie efektów. W tym celu warto zrobić sobie zdjęcia sylwetki lub wykonać pomiary, tak, by móc je porównać ze sobą po kilku tygodniach ćwiczeń. Pamiętajmy jednak, że waga nie stanowi wyznacznika. Nasze mięśnie także ważą, więc równie dobrze możemy wyglądać o wiele lepiej z wyższą wagą niż ta, z którą rozpoczęliśmy ćwiczyć.
WEG
Trening bicepsów — jakie ćwiczenia wykonywać? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze