Tkaniny sportowe - właściwości i rodzaje odzieży dla sportowców. Jaki materiał sportowy wybrać?
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 1 komentarzOdzież dla sportowców to szczególny rodzaj naszej garderoby. Już dotykając tego rodzaju ubrań, można zauważyć, że wyprodukowane są one z zupełnie innego materiału niż nasza codzienna odzież. Musi ona bowiem spełniać wiele funkcji: być wygodną, ale i komfortową. Oto tkaniny sportowe - poznaj ich rodzaje.
Tkaniny sportowe wytwarzane są ze związków chemicznych (włókna syntetyczne). W świecie sportu jako pierwszy pojawił się polamid (nylon, PA), z którego do dzisiaj produkowane są stroje kąpielowe. Jest to materiał bardzo wytrzymały, ale przy tym sztywny. Łatwo nadać mu żywą barwę. Koszty uzyskania tej tkaniny są stosunkowo wysokie. Produkuje się z niej (oprócz wspomnianych już strojów kąpielowych) kurtki przeciwdeszczowe, piłkarskie i narciarskie.
Poliester
Najwięcej ubrań sportowych szyje się obecnie z poliesteru. Materiał ten jest bardzo praktyczny i funkcjonalny. Nie chłonie wody, a więc nawet jak sportowiec się spoci, to nie czuje wilgoci ani chłodu. Pod wpływem działania promieni słonecznych poliester nie blaknie i nie traci swojego koloru.
Do ubrań wykonanych z poliestru często dodawany jest elastan, dzięki czemu materiał staje się bardziej elastyczny, a ubranie lepiej dopasowuje się do ciała.
Zalety i wady odzieży sportowej wykonanej z poliestru
Są to w zdecydowanej większości ubrania stosunkowo tanie, bo sam koszt uzyskania tkaniny nie jest wysoki. W odzież sportowej wykonanej z poliestru można ćwiczyć zarówno w siłowni, jak i na świeżym powietrzu. Szyje się z niego bieliznę, spodnie oraz koszulki. Można je prać w wysokich temperaturach i suszyć bezpośrednio na słońcu.
Minusem odzieży wykonanej z poliestru jest jej elektryzowanie się, co ma znaczenie zawłaszcza w przypadku kobiet z długimi włosami.
Polipropylen
Polipropylen to kolejna tkanina syntetyczna. Jest to materiał lekki, ale niestety – szkodzi mu promieniowanie UV. Polipropylen posiada kanaliki kapilarne, które odpowiadają za odprowadzanie wody w czasie treningu. Do materiału tego dodaje się również jony srebra, które to połączenie eliminuje zapach potu (srebro działa antybakteryjnie).
Polipropylen wykorzystuje się do produkcji odzieży termoaktywnej.
Membrany sportowe
Decydując się na zakup profesjonalnej odzieży sportowej, często możemy spotkać się z określeniem membran sportowych. To materiał, z którego produkuje się ubrania dedykowane osobom intensywnie ćwiczącym. Dlaczego? Zawiera on bowiem pory mikroskopijnych rozmiarów, które nie przepuszczają wody, ale i pozwalają skórze oddychać. Jest to ponadto tkanina bardzo lekka, bardzo dobrze chroniąca przed deszczem i wiatrem.
Bawełna
Jeśli uprawiamy mało intensywny trening (np. jogę lub pilates), możemy sięgnąć po koszulkę wykonaną z naturalnej bawełny. Gdy jednak mocno się spocimy, koszulka pochłonie wilgoć, stanie się mokra i niewygodna.
Zakup odzieży sportowej rzadko jest przypadkowy. Najczęściej długo zastanawiamy się nad kupnem poszczególnych elementów garderoby, rozważając wszystkie za i przeciw. Nie są to bowiem ubrania tanie, a dodatkowo mają nie tylko ładnie wyglądać, ale i dawać maksymalny komfort. Warto więc wiedzieć, czym wyróżniają się poszczególne typy tkanin. Pozwoli to na bardziej świadomy wybór sportowej odzieży.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze