Elektrostymulacja mięśni - co to jest i jakie efekty daje?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 2 komentarzeElektrostymulator mięśni zyskuje na popularności. Jeszcze niedawno stosowany głównie jako element wspierający rehabilitację, dziś używany również w celu odchudzania i modelowania sylwetki. Co to jest elektrostymulacja mięśni i jakie efekty rzeczywiście przynosi?
Elektrostymulacja mięśni — co to jest?
Elektrostymulacja polega na wywoływaniu skurczu mięśni przy pomocy prądu o niskiej częstotliwości. Dostarcza się go za pomocą elektrod umieszczanych na ciele.
Wywoływany skurcz za pomocą elektrostymulatora mięśni jest podobny do tego, który występuje podczas wysiłku fizycznego. Dlatego też zabieg tego rodzaju stosuje się w celach medycznych, ale również odchudzających.
Elektrostymulacja mięśni — dla kogo?
Zabieg z elektrostymulatorem mięśni stosuje się przede wszystkim u osób z problemami ruchowymi: przy porażeniach, niedowładach, po kontuzjach i urazach.
Elektrostymulacja mięśni jest także wykorzystywana u kobiet z problemem nietrzymania moczu, dzięki pobudzaniu mięśni dna miednicy.
Pobudzanie mięśni elektrostymulatorem zalecane jest także dla osób z dużą nadwagą, które z powodów zdrowotnych nie są w stanie wykonywać długotrwałego wysiłku fizycznego. Jednak z racji na odchudzające właściwości zabiegu, interesują się nim również te osoby, które traktują go jako element wspierający proces zrzucania nadmiernej liczby kilogramów.
Elektrostymulacja mięśni – efekty
Używanie elektrostymulatora mięśni, przy zachowaniu odpowiedniej diety, skutkuje zwiększeniem sprawności mięśni, ujędrnieniem ciała, zmniejszeniem cellulitu. Pomaga również redukować tkankę tłuszczową.
Elektrostymulator mięśni może być stosowany na wielu partiach ciała, a szczególnie dobre efekty daje w okolicach brzucha i ud. Zabieg szczególnie dobre efekty przynosi jednak jako element wspierający rehabilitację.
Elektrostymulacja mięśni dna miednicy
Elektrostymulatora używa się także w celu wzmacniania mięśni dna miednicy, przy problemach z nietrzymaniem moczu. Zabieg stymuluje do pracy mięśnie Kegla, które już po kilku tygodniach nabierają sprawności, umożliwiającej kontrolę pęcherza moczowego.
Do elektrostymulacji mięśni dna miednicy można używać elektrostymulatora dedykowanego lub wielofunkcyjnego. Z tym, że w przypadku tego drugiego, należy kupić specjalną sondę.
Elektrostymulacja mięśni – trening EMS
Klasyczne zabiegi elektrostymulacji mięśni są statyczne. Pacjent po prostu przyczepia do ciała elektrody i czeka, aż urządzenie przestanie działać.
W ostatnich latach jednak pojawiły się zajęcia fitness, które wykorzystują elektrostymulację. Są to ćwiczenia fizyczne prowadzone przez trenera. Tyle że uczestnicy mają na sobie specjalny kombinezon — urządzenie pobudzające dodatkowo mięśnie impulsami. Ważna jest zatem wiedza i doświadczenie osoby prowadzącej zajęcia. Uczestnictwo w nich powinno być poprzedzone wywiadem lekarskim.
Elektrostymulacja mięśni — przeciwwskazania
Nie każdy może stosować zabieg elektrostymulacji. W szczególności jest on niewskazany w przypadku osób z chorobami serca, epilepsją, nowotworami, żylakami, stanami zapalnymi skóry. Dlatego przed sięgnięciem po elektrostymulator, należy umówić się na wizytę lekarską.
Jeśli stosujemy elektrostymulację mięśni celem wymodelowania sylwetki, należy zabieg ten traktować jako jeden z elementów prowadzących do celu. Proces odchudzania warto wesprzeć przede wszystkim zbilansowaną dietą oraz odpowiednio dobraną aktywnością fizyczną.
Iwona Ludwinek-Zarzeka
Jak dobierać obciążenie treningowe? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze