Rolowanie mięśni - co to jest i jakie daje efekty?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 2 komentarzeRolowanie mięśni odbywa się za pomocą specjalnego przyrządu zwanego rollerem. Daje niezwykle korzystne efekty pod warunkiem, że jest wykonywane prawidłowo i regularnie. Poznaj zalety rolowania mięśni!
Rolowanie mięśni — co to jest?
Rolowanie mięśni polega na rozluźnieniu powięzi otaczającej mięśnie i kości. Rolowanie odbywa się za pomocą wałka, wykonanego ze specjalnej pianki o różnym stopniu twardości. Występuje w kilku odmianach — gładki lub z wypustkami i jest w różnych rozmiarach. Poprzez ruchy na wałku rozbijamy nasze mięśnie powodując lepsze ukrwienie.
Rolować można niemal wszystkie mięśnie ciała. Szczególnie korzystnie działa na kręgosłup, na uda, łydki, pośladki i ręce. Rolowanie powinno odbywać się na twardej powierzchni, na której należy położyć roller, a następnie położyć się na nim częścią, która będzie poddana masażowi. Samo rolowanie polega na tym, że przesuwa się do przodu i do tyłu.
Rolowanie mięśni — efekty
Rolowanie jest wykorzystywane w rehabilitacji, dzięki niemu można zastąpić niejedną wizytę u fizjoterapeuty. Wśród jego największych zalet jest poprawa krążenia, rozmasowywanie spiętych mięśni. Dbanie o powięź polega na tym, by nie była ona zbyt rozluźniona, albo zbyt spięta — w przeciwnym razie może to powodować szereg różnych problemów. Zbyt napięta powięź to np. przykurcze i gorszy zakres ruchu, pogorszenie mobilności. Powięź jest powiązana z układem nerwowym, a nawet pokarmowym. Dbanie o powięź wpłynie na poprawne funkcjonowanie całego organizmu.
Rolowanie mięśni a cellulit
Rolowanie mięśni jest bardzo skuteczne w redukcji cellulitu. W salonach kosmetycznych są dedykowane masaże, które skutecznie działają na eliminację skórki pomarańczowej. W domowych warunkach można taki masaż wykonać samodzielnie właśnie za pomocą rollera. Masowanie rollerem pomaga rozbijać złogi cellulitowe, co także ujędrnia i poprawia ukrwienie masowanych części. Przed rozpoczęciem rolowania można posmarować skórę kremem lub balsamem antycellulitowym, co wpłynie na jego lepsze wchłonięcie w skórę.
Rolowanie mięśni — przed czy po treningu?
Rolowanie mięśni można wykonywać przed treningiem, jak i po. W przypadku rolowania przed rozpoczęciem ćwiczeń otrzymujemy efekty w postaci dokrwienia mięśni, rozgrzania mięśni i przygotowania do aktywności fizycznej. W drugim przypadku — rolowania po zakończonych ćwiczeniach, możemy cieszyć się z wielu korzyści: przede wszystkim wspieramy proces regeneracji mięśni i pomagamy im się rozluźnić. Dzięki rolowaniu po treningu pozbędziemy się bólu związanego z przetrenowaniem.
Rolowanie mięśni — jak często?
Rolowanie mięśni daje korzyści tylko wtedy, gdy spełnia się dwa podstawowe warunki. Po pierwsze, chodzi o regularność — systematyczne ćwiczenia dają najlepsze efekty. Z tego względu rolować należy się najlepiej codziennie. Druga kwestia to odpowiedni sposób rolowania — chodzi o to, by pojedynczo masować poszczególne części ciała, a nie wszystkie partie mięśni naraz.
DD
Trening bicepsów — jakie ćwiczenia wykonywać? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze