Wypady - co to jest i jakie mięśnie pracują?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuWypady są skutecznym ćwiczeniem na nogi, pośladki, a nawet brzuch i dolny odcinek kręgosłupa. Wypady można robić z hantlami, w przód, w tył i do boku. Dlaczego warto je wykonywać?
Wypady — co to jest?
Wypady to — oprócz wyroków i zakroków — jedno z bardziej efektywnych ćwiczeń na mięśnie kończyn dolnych. Jest równie popularne jak przysiady i przez wiele osób mocno nielubiane, ponieważ nie należy do łatwych i przyjemnych ćwiczeń. Warto je jednak włączyć do regularnego treningu, ponieważ niesie ze sobą wiele zalet. Możne je robić w kilku wariantach, co nadaje codziennym ćwiczeniom większej różnorodności.
Wypady — mięśnie
Jeśli wypady są wykonywane regularnie oraz prawidłowo technicznie, dają widoczne gołym okiem korzyści. Wypady angażują do pracy mięśnie pośladków (wielki, mały, średni), mięśnie nóg (czworogłowe ud, mięsień powięzi szerokiej, mięśnie kulszowo-goleniowe), mięśnie brzucha i mięśnie odpowiedzialne za stabilizację odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Dzięki wypadom nogi i pośladki stają się bardziej umięśnienie, wyrzeźbione, kształtne i szczuplejsze. W tych partiach ciała znika cellulit lub znacznie się zmniejsza, skóra staje się bardziej napięta i elastyczna. Poza tym wypady wpływają na poprawę krążenia krwi w nogach oraz ułatwiają utrzymanie równowagi.
Wypady z hantlami
Wypady można wykonywać bez dodatkowego obciążenia, ale osobom bardziej zaawansowanym rekomenduje się wykorzystanie go podczas ćwiczenia. Obciążenie zwiększa efekty treningu, ćwiczenie jest bardziej intensywne. Najczęściej przy wypadach stosuje się hantle, które trzyma się w rękach — po jednym w każdej dłoni. Powszechnie stosowana jest także sztanga z indywidualnie dopasowanym ciężarem. Obciążenie może stanowić także piłka lekarska, same talerze od sztangi czy kettlebell.
Wypady w przód, do boku i w tył
Ogromną zaletą wypadów jest kilka sposób ich wykonywania. To ćwiczenie można robić kilkoma technikami, dzięki temu staje się bardziej urozmaicone. Wypady można robić w przód, do boku i w tył. A jeśli i to będzie po pewnym czasie nudne, warto wzbogacić trening o wersję ze stepem lub z jedną nogą zakroczną, ułożoną na ławeczce.
Wypady a wykroki
Wypady i wykroki często są ze sobą mylone, ponieważ faktycznie mają wiele cech wspólnych. Jedną z podstawowych różnic jest jednak to, że wykroku nie można zrobić w tył, ponieważ mamy wtedy do czynienia z innym ćwiczeniem — tak zwanym zakrokiem.
DD
Jak prawidłowo wykonać plank? Ćwiczenie prezentuje trenerka z Calypso Fitness Club. Zobacz!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze