Jak wyszczuplić uda bez rozrostu mięśni? Prosty sposób na wysmuklenie ud
EWA RYCERZ • dawno temu • 7 komentarzyWiele kobiet, niezależnie od tego, jaki rodzaj sportu uprawia, boryka się z problemem zbyt rozbudowanych mięśni nóg. Wytrenowane, umięśnione uda czy łydki nie są przecież tak atrakcyjne jak smukłe nogi. Co więc zrobić, by zmienić zbyt zarysowane mięśnie w zgrabniejszą ich wersję? Jak wyszczuplić uda bez rozrostu mięśni? Ćwiczyć! Ale w troszkę inny sposób.
Wiele pań, głównie tych aktywnych fizycznie, zastanawia się, jak pozbyć się mięśni z ud albo — mówiąc inaczej - jak wysmuklić uda a nie umięśnić.
Ograniczenie ruchu to nie jest dobry pomysł, choć może wydawać się kuszący. Zaprzestanie treningów, zamiast wysmuklić mięśnie i je rozciągnąć, spowoduje pojawienie się tkanki tłuszczowej. A nie o to przecież chodzi.
Jak wysmuklić nogi? By skutecznie wyszczuplić i „wydłużyć” mięśnie, a co za tym idzie – poprawić estetykę ud i łydek, wystarczy zmodyfikować dotychczasowy trening. Najpierw warto wykonywać ćwiczenia na wysmuklenie ud.
Mogą to być:
- przysiady;
- wykroki;
- ćwiczenia z obciążeniem;
- pajacyki;
- przysiady w bok;
- wyrzuty nóg do tyłu.
Doskonałym sposobem na wysmuklenie mięśni czworogłowych ud i innych mięśni tej partii ciała będzie pilates oraz callanetics. Te formy fitnessu opierają się na rozciąganiu mięśni i wzmacnianiu ich, a nie na rozroście masy mięśniowej. Oprócz tego skuteczne będzie bieganie (na długie dystanse, absolutnie nie sprint), joga, jazda na rowerze i rolkach.
Bardzo ważną rzeczą, o której należy pamiętać jest stretching po treningu. Rozciąganie mięśni i ścięgien powinno trwać od 10 do nawet 20 minut. Po takiej solidnej dawce ćwiczeń rozciągających mięśnie nóg nie powinny być już twarde.
Ćwiczenia na wysmuklenie nóg — kilka ćwiczeń na smukłe uda
Z piłką
Kładziemy się na podłodze. Piłkę do fitnessu kładziemy między stopami. Przyciskamy ją i próbujemy podnieść. Nogi powinny być zgięte w kolanach, a odcinek lędźwiowy kręgosłupa leżeć na macie. Jednocześnie podnosimy wyprostowane ręce i wykonujemy brzuszki.
Nożyce lub wyprosty nóg w leżeniu na brzuchu
Jedno z najpopularniejszych ćwiczeń na uda. Kładziemy się na podłodze na plecach. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa powinien przylegać do maty. Podnosimy nogi na niewielką wysokość. Im niżej, tym wyższy poziom ćwiczenia. Wykonujemy naprzemienne ruchy: lewa noga do góry, prawa do dołu. Ćwiczenie wykonujemy analogicznie w leżeniu na brzuchu.
Można do tego ćwiczenia wykorzystać gumy i inne przyrządy wzmacniające pracę mięśni. Leżąc na brzuchu, gumę zakładamy na stopy, końcówki trzymamy w dłoniach. Unosimy obie nogi razem i napinamy mięśnie.
Ściskanie ud
To ćwiczenie można wykonywać wszędzie. Siadamy prosto na krześle. Nogi razem. Następnie delikatnie je rozchylamy i mocno ściskamy. Sekwencję powtarzamy kilkanaście razy. Pracują tutaj doskonale wewnętrzne mięśnie ud.
Rozciąganie mięśni
Kucamy na jednej nodze. Drugą, wyprostowaną do boku, opieramy na stopie, kręgosłup prostujemy. Delikatnie, pulsacyjnym ruchem, naciskamy na kolano prostej nogi. Mięśnie ud i łydek rozciągają się i uelastyczniają. To ćwiczenie trzeba wykonywać bardzo delikatnie. Można dodać pracę rąk i zamiast nacisku na staw wykonywać skłony w bok w kierunku stopy wyprostowanej nogi.
O czym jeszcze musisz pamiętać? Przede wszystkim o systematyczności rozciągania mięśni, diecie i wysiłku cardio. Oprócz stretchingu trzeba przecież także spalać kalorie.
Ten artykuł ma 7 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze