Na czym polega callanetics?

Callanetics to intensywne ćwiczenia na poszczególne partie mięśni, które umożliwiają wzmocnienie i ujędrnienie ciała, a także skorygowanie postawy. Niektóre osoby twierdzą, że efekty godziny ćwiczeń callanetics są porównywalne z rezultatami 20 godzin spędzonych na praktykowaniu aerobiku. W trakcie treningu callanetics wykonujemy ćwiczenia rozciągające i rozgrzewające.

Źródło: 123RF

Co to jest callanetics?

Trening callanetics obejmuje ćwiczenia izometryczne na ramiona, plecy, brzuch, pośladki i nogi. Jest to metoda ćwiczeń, która służy ujędrnieniu ciała i wzmocnieniu mięśni bez obciążania stawów. Ponadto umożliwia wyeliminowanie wad postawy. Została opracowana przez Callan Pickney, która dzięki niej skorygowała zaokrąglone plecy i krzywe nogi. Ćwiczenia callanetics są nazywane fitnessem bez zadyszki, ponieważ w trakcie treningu mięśnie są angażowane w taki sposób, że nie odczuwamy wyczerpania.

W trakcie treningu callanetics wykonujemy niewielkie, ale precyzyjne ruchy, mocno napinając poszczególne partie mięśni. Zestaw ćwiczeń callanetics obejmuje ćwiczenia rozciągające i ćwiczenia rozgrzewające ramiona, plecy, brzuch, pośladki oraz nogi. Do przeprowadzenia treningu nie potrzebujemy specjalistycznych akcesoriów do ćwiczeń.

Najlepiej rozpocząć ćwiczenia pod okiem trenera fitness, który sprawdzi poprawność wykonywanych przez nas ruchów. Dopiero po takiej konsultacji w studiu fitness możemy samodzielnie wykonywać ćwiczenia callanetics w domu. Takie rozwiązanie zaprocentuje lepszymi efektami, a także zminimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji i urazów. Trening callanetics dla początkujących obejmuje dwie godziny ćwiczeń w tygodniu, a kiedy już osiągniemy właściwą wagę ciała, ćwiczymy przez godzinę. Na zaawansowanym etapie ćwiczeń można trenować nawet kwadrans dziennie. Kluczem do sukcesu, jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, jest systematyczność. Pożądane rezultaty osiągniemy tylko wtedy, gdy będziemy dokładnie wykonywać każde ćwiczenie.

Ćwiczenia callanetics na odchudzanie

Zestaw ćwiczeń callanetics składa się z pięciu etapów: rozgrzewki, ćwiczeń na mięśnie brzucha, ćwiczeń na nogi, ćwiczeń na biodra i na koniec ćwiczeń rozciągających. Na każdym etapie treningu powinniśmy zadbać o właściwą postawę ciała i pamiętać o prawidłowej technice oddychania – to znaczy, że powietrze trzeba wdychać nosem, a wydychać ustami. Ponadto należy przestrzegać wskazanej kolejności wykonywanych ćwiczeń i liczby zalecanych powtórzeń. Musimy ćwiczyć tak długo, jak zarekomendowano na danym etapie treningu (50 lub 100 sekund).

Efekty ćwiczeń callanetics są widoczne już po 14 dniach treningów. Innym plusem tej metody jest brak lub rzadkie występowanie bólu mięśni, a więc zakwasów, kontuzji i urazów. Jeżeli będziemy regularnie ćwiczyć, callanetics:

  • poprawi postawę ciała,
  • ujędrni pośladki, nogi i uda,
  • ujędrni i uniesie piersi,
  • sprawi, że ramiona będą silniejsze, a brzuch umięśniony,
  • uelastyczni ciało, które staje się bardziej giętkie,
  • poprawi wydolność i ogólną kondycję fizyczną,
  • zredukuje poziom stresu.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Magnez a mięśnie Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Choroba niedokrwienna serca Moda na crossfit Kołatanie serca Metoda wstępnego zmęczenia mięśni Przyczyny bólu mięśni i stawów Czym są kurcze cieplne mięśni? Zawał serca Joga Arytmia serca Na czym polega step aerobik? Joga w pigułce dla początkujących Jak ćwiczyć jogę w domu? Jak ćwiczyć aerobik w domu? Jak ćwiczyć ABT w domu? Przyczyny skurczów łydek w ciąży Fitness Sposoby na kolkę Ból nóg u mężczyzn Do czego służy stepper? Skurcze mięśni w wodzie – zapobieganie Dlaczego warto pływać?

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis Co jeść po treningu – regeneracja, uzupełnienie minerałów, czas, przepisy Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Ćwiczenia na pośladki czyli piękny tył domowymi sposobami Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Płaski brzuch w miesiąc - wyzwanie, zasady, plan treningu Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ? Spalanie kalorii – ćwiczenia fizyczne, sen, prace domowe, mity