Jakie mięśnie pracują przy jeździe na rowerze?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuJeżdżenie na rowerze to jedna z najlepszych metod na odchudzanie. Ma jednak o wiele więcej zalet. Jakie mięśnie pracują przy jeździe na rowerze?
Jazda na rowerze — efekty
Jazda na rowerze to sposób na wzmocnienie ciała, poprawienie kondycji i silniejsze mięśnie. Ta aktywność jest doskonałym sposobem na redukcję wagi — już 30 minut jazdy rowerem pomaga spalić od 300 do nawet 600 kcal, choć jest to oczywiście zależne od takich czynników, jak skład i masa ciała, tempo jazdy, typ roweru, warunków w czasie jazdy i warunków pogodowych.
To nie tylko skuteczna metoda na odchudzanie, ale również sposób na wyrzeźbienie i wymodelowanie sylwetki. Trening na rowerze wzmacnia przede wszystkim nogi, brzuch i ramiona. Jest również doskonałym uzupełnieniem innych ćwiczeń.
Jakie mięśnie pracują przy jeździe na rowerze?
W czasie jazdy na rowerze pracuje kilka partii mięśni. Najbardziej intensywnie zaangażowane są oczywiście mięśnie nóg – ze względu na pedałowanie to właśnie po ich stronie jest najwięcej wysiłku. Mowa tu przede wszystkim o łydkach, mięśniu dwugłowym i czworogłowym uda. Ale podczas tej aktywności nie tylko one muszą się wykazać - aktywne są także mięśnie pośladków, mięśnie brzucha, mięśnie ramion oraz mięśnie grzbietu.
Zaangażowanie konkretnych mięśni jest uzależnione od ustawienia roweru, wybranej przerzutki (im ciężej się jedzie, tym silniej zaangażowane są mięśnie), nachylenia i różnorodności terenu, po którym się poruszamy. Aby poszczególne mięśnie były aktywne podczas jazdy, należy także pamiętać o prawidłowej pozycji na rowerze.
Jakie mięśnie pracują przy jeździe na rowerze stacjonarnym?
Pod względem zaangażowania mięśni, nie ma różnicy między jazdą na rowerze terenowym a stacjonarnym. Pracują te same grupy mięśni. Aktywność ta będzie się różnić jedynie otoczeniem. Na rowerze stacjonarnym zazwyczaj jeździmy w zamkniętym pomieszczeniu, zaś na "normalnym" rowerze przebywamy na świeżym powietrzu, nie oddychamy zatem klimatyzowanym powietrzem. Rower stacjonarny to świetne rozwiązanie na zimę, gdy warunki na zewnątrz nie są odpowiednie do jazdy w terenie.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze