Rowery składane - czy to dobre rozwiązanie?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzRowery składane, jak sami użytkownicy przyznają, mają kilka ograniczeń. Ale ich praktyczność sprawia, że od kilkudziesięciu lat nie schodzą z listy najpopularniejszych jednośladów. Są niezwykle wygodnym środkiem transportu w mieście. Ale nie tylko! Przeczytaj, dla kogo jeszcze będzie to dobre rozwiązanie!
Rowery składane charakteryzują się stosunkowo małymi rozmiarami kół (ok. 16–20 cali, podczas gdy w tradycyjnym rowerze jest to zazwyczaj 26 cali) oraz mniejszą i składaną — a jakby inaczej — ramą. Ramy są wykonane ze stopów aluminium lub ze stali. Te stalowe są cięższe, ale za to lepiej tłumią drgania podczas jazdy. Każda rama jest wyposażona w centralny zawias z bezpiecznym mechanizmem blokującym rozłożoną już konstrukcję. Można ją złożyć bez użycia żadnych specjalistycznych narzędzi, a tym bardziej umiejętności.
Najbardziej kompaktowe rowery składane po złożeniu potrafią mieć rozmiar średniej wielkości walizki, zachowując przy tym wszystkie funkcjonalności standardowego roweru. Pozycja rowerzysty na składaku jest wyprostowana, wygodna do pokonywania niezbyt długich dystansów w mieście. Jazdę w zróżnicowanym terenie ułatwiają przerzutki, choć dostępne są też modele rowerów składanych bez przerzutek.
Rower składany — dla kogo?
Wszystkie te cechy sprawiają, że rowery składane są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą jeździć na rowerze, a mieszkają w niewielkim mieszkaniu, bez komórki lokatorskiej czy innego miejsca do przechowywania rzeczy. Złożony rower składany spokojnie można schować w szafie czy pod łóżkiem.
Rower składany docenią także ci, którzy stosują transport łączony i zamierzają przejeżdżać część dystansu do/z pracy np. metrem, autobusem czy tramwajem. Jest to dobre rozwiązanie także dla tych, którzy lubią podróżować i mieć ze sobą swój podręczny środek transportu. Rower składany do samochodu zmieści się bez najmniejszego problemu. Wygodnie można z nim też podróżować pociągiem czy samolotem (bez konieczności nadawania i płacenia za "bagaż niestandardowy").
Czy są jakieś wady?
Kilkadziesiąt lat temu, kiedy najpopularniejszym "składakiem" w naszym kraju były kultowe Wigry 3, faktycznie można było mówić o istotnych wadach rowerów składanych. Były niezwykle ciężkie, a przy próbie składania można było stracić palce… Ale te czasy już minęły.
Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli rowerów składanych. Są lekkie, proste w obsłudze i przede wszystkim bezpieczne. Dziś pewne obiekcje mogą dotyczyć jedynie ceny. Trzeba bowiem powiedzieć otwarcie, że dobrej jakości rowery składane są stosunkowo drogie. Ich ceny zaczynają się od 1500 zł. Pewnym ograniczeniem — choć może niekoniecznie wadą — jest fakt, że na rowerze składanym, z racji mniejszego rozmiaru kół, nie rozwinie się takich prędkości, jak na tradycyjnym rowerze.
Rowery składane dla dorosłych — czy tylko?
W zależności od osobistych potrzeb i preferencji, można wybrać różne modele: składane rowery miejskie, górskie, a nawet szosowe. Większość modeli faktycznie jest dedykowanych użytkownikom dorosłym. Ale da się także znaleźć rowery składane dla dzieci, choć trzeba przyznać, ze tu wybór jest zdecydowanie mniejszy.
MS
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze