Rowerek biegowy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego rowerka dla dziecka
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzRowerek biegowy doskonale uczy koordynacji, utrzymywania równowagi i przygotowuje do jazdy na tradycyjnym rowerze z pedałami. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego pojazdu dla twojego dziecka.
Rowerek biegowy — co to jest?
Rowerek biegowy to w skrócie najlepszy wybór na pierwszy dwukołowy pojazd dla dziecka. Wygląda jak zwykły rowerek, ale nie ma korby z pedałami. Dziecko porusza się na nim, odpychając się nogami. To dobra alternatywa wobec rowerów z bocznymi kółkami czy rowerów trójkołowych, gdyż lepiej przystosowuje dziecko do jazdy na tradycyjnym rowerze. Czy rowerek biegowy jest zdrowy? Tak! To znakomite urozmaicenie aktywności malucha, rozwija jego cechy motoryczne, kształtuje równowagę, oswaja z prędkością i uczy kontroli nad pojazdem.
Rowerek biegowy — na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Mając na względzie bezpieczeństwo i komfort jazdy dziecka, zwróć uwagę na następujące elementy rowerka biegowego:
1. Regulacja siodełka. Siodełko musi być nisko, a czasami bardzo nisko – tak by maluch swobodnie sięgał stopami do ziemi. Inaczej jazda na rowerku biegowym traci sens, a dziecko może się na długo zrazić do zabawy na rowerze. Najbardziej uniwersalne modele mają regulację wysokości siodełka od 29–30 cm do 50 cm. Wybieraj właśnie takie, bo one posłużą Wam najdłużej. Zadbaj też o wygodę siodełka, by dziecku siedziało się komfortowo.
2. Opony. Wybierz rower z piankowymi oponami, czyli takimi, których nie trzeba pompować. To oszczędność pieniędzy (nie trzeba kupować dętek), czasu i nerwów (przy zmianie ciągle dziurawiących się dętek).
3. Waga. Rowerek biegowy dla dziecka musi być lekki. To bardzo ważne — dla bezpieczeństwa dziecka, a także dla zdrowia Twojego kręgosłupa. Rowerek nie powinien ważyć więcej niż 2,9 kg
4. Uchwyty. Zwróć uwagę, by rączki były ogumione, przyjemne w dotyku i zakończone gałką albo grubszą warstwą gumy. Rowerek upadnie na nie pewnie ok. miliona razy :)
5. Blokada kierownicy. Są dwie szkoły — samodzielnie oceń, które rozwiązanie jest ci bliższe. Niektórzy producenci rowerów biegowych stosują ograniczenie kąta skrętu kierownicy. Ma to zapobiec upadkom w nierównym terenie, kiedy przednie koło może wpaść w niekontrolowane drgania. Kierownica może być blokowana w różnym stopniu — od 10–15, do nawet 45 stopni. Ale znajdziecie też rowerki biegowe bez blokady skrętu i są one coraz bardziej popularne. Producenci rezygnują z ograniczania ruchu kierownicy, tłumacząc to… również bezpieczeństwem dziecka. W razie wywrotki niezablokowana kierownica roweru złoży się na płasko (za kołem), a dziecko nie "nadzieje się" na rączkę kierownicy.
6. Podnóżek. Rowerek biegowy z podnóżkiem czy bez - tu też nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Podnóżek pozwoli dziecku jeździć szybciej i ćwiczyć jazdę siłą rozpędu. Jeśli nie jest to dla Ciebie priorytet, a wolisz, by dziecko przyzwyczajało się do pozycji jazdy, jak na zwykłym rowerze — wybierz model bez podnóżka.
7. Hamulec. Rowerek biegowy z hamulcem czy bez - tu już mamy jasną odpowiedź. Na początku nauki jazdy hamulec nie będzie dziecku potrzebny. Dziecko zatrzymuje się nogami. Ale jeśli maluch opanuje już sprawnie jazdę i będzie chciał się rozpędzać, to warto zamontować hamulec. Na rynku są dostępne modele przystosowane do montażu systemu hamulcowego.
Rowerek biegowy — od ilu i do ilu lat?
Rowerek biegowy rekomenduje się dzieciom już od 18 miesiąca życia. Natomiast górną granicę określa się na ok. 5 lat. Oczywiście, zarówno moment rozpoczęcia przygody z jeżdżeniem na rowerze, jak i jej zakończenia, powinien być indywidualną decyzją każdego rodzica. Każde dziecko rozwija się innym tempie. U niektórych — nawet jeśli fizycznie są już gotowe — mogą pojawić się pewnego rodzaju bariery psychiczne, strach przed jazdą. Należy dziecko obserwować i słuchać. Nic na siłę! Czasami to kwestia kilku tygodni, kiedy maluch poczuje się wystarczająco pewnie i zacznie jeździć z przyjemnością!
MS
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze