Jazda na rowerze. Korzyści dla zdrowia i sylwetki
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 2 komentarzeJazda na rowerze to najpowszechniejsza aktywność fizyczna w Polsce. Szacuje się, że na rowerze jeździ aż 70 proc. Polaków. I nawet jeśli to nie trening, a dojazdy do pracy czy sklepu, to i tak dobrze, bo każda regularna jazda na rowerze ma szereg korzyści dla zdrowia i sylwetki. Zobacz jakie!
Przeczytaj, co daje jazda na rowerze i zacznij jeździć już dzisiaj!
Dlaczego jazda na rowerze jest zdrowa?
Jazda na rowerze daje całe mnóstwo korzyści dla zdrowia. Regularna aktywność fizyczna zwiększa przepływ krwi w organizmie, a przez to całe nasze ciało jest lepiej dotlenione i odżywione. Zwiększa pojemność płuc i pojemność wyrzutową serca, a obniża tętno spoczynkowe — nasza wydolność rośnie. Reguluje system krążenia, ale też reguluje stany emocjonalne — obniża poziom stresu, relaksuje. Poprawia nasze zdrowie, siłę mięśni (szczególnie ud i łydek) i wytrzymałość, ale też samopoczucie.
Podczas jazdy wydzielają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia — grupy hormonów peptydowych odpowiedzialnych za poczucie radości, zadowolenia z siebie. Dodatkowo tłumią one odczuwanie bólu i zmęczenia, przez co dłużej możemy cieszyć się aktywnością fizyczną. Regularny wysiłek fizyczny normalizuje też poziom cukru we krwi (zwiększa wrażliwość komórek na insulinę) oraz obniża poziom "złego" cholesterolu (LDL) i podwyższa poziom "dobrego" (HDL).
Jak jazda na rowerze kształtuje sylwetkę?
Przede wszystkim jazda na rowerze doskonale wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej. Długotrwały wysiłek o niskiej intensywności to właśnie to, co pozwala nam bezpiecznie chudnąć. I spośród wielu sportów, to właśnie jazda na rowerze jest dla otyłych najlepszym wyborem. Pozwala na długotrwały wysiłek, bez nadmiernego obciążenia stawów kolanowych i biodrowych oraz osiowego obciążenia kręgosłupa, co jest zmorą osób z nadwagą.
Często pada pytanie, co lepsze jazda na rowerze czy bieganie? Jak to zwykle bywa, jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Faktem jest, że podczas biegania spala się więcej kalorii. Dla porównania w trakcie godzinnego joggingu osoba ważąca 70 kg spali ok. 675 kcal. Podczas godzinnej spokojnej przejażdżki na rowerze byłoby to ok. 475 kcal (obie wartości zależą też oczywiście od warunków pogodowych, ukształtowania terenu, itd.).
Ale to tylko jedna strona medalu. Prawdą jest też bowiem to, że bieganie bardzo obciąża układ ruchu (kości, stawy, więzadła, mięśnie) i szczególnie u osób z nadwagą może prowadzić do kontuzji. Dlatego jeśli zmagasz się z dużą liczbą nadprogramowych kilogramów, lepiej najpierw zacząć od jazdy na rowerze czy pływania, a dopiero potem zabierać się za bieganie.
Jazda na rowerze to dobry sposób także na wysmuklenie i wyrzeźbienie sylwetki. Co pracuje? Mięśnie ud — czworogłowy i dwugłowy, mięśnie trójgłowe łydek oraz mięśnie pośladków. Jeśli będziesz jeździć w umiarkowanym tempie, po płaskim terenie, pozwoli ci to na piękne wysmuklenie nóg bez nadmiernego przyrostu masy mięśniowej.
Jazda na rowerze co drugi dzień
Jak w przypadku każdej aktywności fizycznej, tak i w jeździe na rowerze ważna jest regularność. Żeby faktycznie poczuć korzyści płynące z jazdy, powinniśmy ją uprawiać co drugi dzień przez min. 30–40 minut. Wysiłek powinien być ciągły — bez dłuższych przerw.
MS
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze