Jazda na rowerze a pośladki
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 3 komentarzeJazda na rowerze działa na mięśnie nóg i pośrednio na pośladki. Ma jednak o wiele więcej korzyści - m.in. pomaga przy redukcji wagi, poprawia kondycję i dotlenia serce, mózg oraz płuca.
Jazda na rowerze a pośladki
Jazda na rowerze doskonale rzeźbi przede wszystkim dolne partie ciała. Najbardziej intensywnie pracują mięśnie nóg, takie jak mięsień dwugłowy oraz czworogłowy ud i mięsień łydki. Mniejszą pracę, raczej pośrednią, wykonują jednak mięśnie pośladków. Podczas jazdy zaangażowane są także mięśnie ramion, brzucha i grzbietu.
Jazda na rowerze a mięśnie pośladków — jak pedałować?
Warto wiedzieć, że poziom zaangażowania mięśni uzależniony jest od kilku czynników, mianowicie: ustawień roweru, wybranej przerzutki — im ciężej się jedzie, tym mocniej pracują mięśnie oraz nachylenia i struktury (poziom trudności) wybranego terenu. Kolejna istotna kwestia to poprawna pozycja ciała podczas jazdy na rowerze.
Jazda na rowerze a praca poszczególnych mięśni pośladków
W zależności od położenia pedałów, w poszczególnych momentach jazdy pracują różne partie mięśni nóg oraz pośladków. Gdy wykonujemy ruch pchający, najmocniej pracują mięśnie czworogłowe uda i pośladków. Gdy stopa zlokalizowana jest jedynie w dolnej części pedałów, to obciążone są łydki. Jeśli zaś stopa wykonuje ruch „ciągnący” przednią częścią pedałów, co „ciągnie” pedał w górę, to intensywnie pracują tylne partie mięśni nóg oraz przednie mięśnie znajdujące się poniżej linii kolan.
Jazda na rowerze — dodatkowe korzyści
Rzeźbienie i modelowanie nóg, pośladków, brzucha i ramion to nie jedyna korzyść wynikająca z jazdy na rowerze. Trening na rowerze poprawia kondycję, wspomaga odchudzanie — intensywna jazda pomaga spalić dużą liczbę kalorii. To także doskonała forma rozgrzewki, która przygotowuje organizm do dalszego treningu.
Dodatkowo, jeśli jeździmy na świeżym powietrzu, to — jak w czasie każdego wysiłku fizycznego na zewnątrz — dotleniamy serce, mózg oraz płuca. Podczas uprawiania aktywności fizycznej uwalniają się również endorfiny, czyli hormony szczęścia, co wpływa na lepszy nastrój i samopoczucie. Poza tym jazda na rowerze to świetna rozrywka, miły i aktywny sposób na spędzenie czasu, a także darmowa forma przemieszczania się.
DD
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze