Rafał Majka - góral z Polski

Trwa Tour de France 2016, w którym uczestniczy Rafał Majka. Na 15. etapie tego wyścigu kolarz zajął drugą pozycję. Majka od początku swojej profesjonalnej przygody z kolarstwem był zainteresowany jedynie miejscami na podium. Dzięki determinacji i ciężkiej pracy udaje mu się ten plan realizować. Jak wyglądała droga do sukcesu jednego z najlepszych polskich kolarzy?

Rafał Majka urodził się 12 września 1989 roku. Pochodzi z Zegartowic — niewielkiej miejscowości położonej w województwie małopolskim. Mierzy 173 centymetry, a jego masa ciała wynosi około 60 kilogramów. Od 2014 roku jest żonaty z Magdaleną, z którą tworzy związek już od wielu lat.

Majka zaliczany jest do grona najlepszych polskich kolarzy. Przynależy do zespołu Tinkoff-Saxo (jego kontrakt trwa do 2017 roku). Kolarz ten swój sportowy sukces zawdzięcza determinacji, ciężkiej pracy i sprzyjającemu losowi, który postawił na jego drodze odpowiednie osoby.

Już od najmłodszych lat Majka był związany ze sportem. Lubił rywalizację sportową i to ona stanowiła jeden z powodów, dla których próbował swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych.

Rafał Majka trenował piłkę nożną, gdzie wyróżniał się wydolnością organizmu, a także jeździł na rowerze - który był traktowany (do pewnego czasu) jedynie jako środek transportu czy przedmiot zabawy. Kiedy na jego drodze stanął Zbigniew Klęk, Majka rozpoczął treningi kolarskie. Już wtedy osoby z jego otoczenia podkreślały jego determinację w dążeniu do celu i odporność na wysiłek fizyczny.

Pierwszy medal Majka zdobył w 2002 roku. Wygrał wówczas Otwarte Mistrzostwa Młodzieży w Kolarstwie. Uczęszczał do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy, a także był zawodnikiem SMS Świdnica.

Sukcesy sprawiły, że Rafał Majka stał się cenionym zawodnikiem w Polsce. Powołano go do juniorskiej kadry Polski. Reprezentował kraj na prestiżowych imprezach sportowych w Europie i na świecie, na przykład na Mistrzostwach Europy i Świata w kolarstwie szosowym.

Podczas 25. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Złote Koło” w 2007 Majka ustanowił nowy rekord na 5-kilometrowej czasówce górskiej, który do dziś nie został pobity.

Przełom w życiu sportowym Majki nastąpił między 2007 a 2008 rokiem, kiedy to przeszedł z kategorii juniorskiej do orlika. Wówczas zdecydował, że chce poświęcić swoje życie w 100% kolarstwu. Jako 18-latek pojechał ścigać się w drużynie Gragnano Sporting Club i przeprowadził się do Włoch, gdzie odnosił sukcesy i nastąpił wzrost zainteresowania Majką wśród menedżerów sportu.

To zaowocowało pierwszym zawodowym kontraktem i współpracą z ekipą Saxo. Aby zdobywać doświadczenie, Majka wziął u dział w Vuelta de Espana i Tour de Pologne. Worek z medalami otworzył się w 2012 roku. Majka zdobył 7. miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu Dookoła Chin oraz 3. lokatę w Japan Cup. W 2013 roku wywalczył 7. miejsce w klasyfikacji generalnej Giro d`Italia, a w końcowej klasyfikacji Tour de Pologne — 4. miejsce.

Kolejny rok przyniósł niespodziewany sukces. Choć Majka miał nie brać udziału w Tour de France (zmagał się z osłabieniem po chorobie żołądka i miał 3-tyogdniową przerwę w jeżdżeniu), został najlepszym góralem, wygrywając po drodze dwa (14. i 17.) górskie etapy. Wówczas Polskę opanowała Majkomania.

Następnie niemal z marszu wygrał dwa etapy Tour de Pologne (5. i 6. etap), a także cały Wyścig dookoła Polski. Rok temu zajął pierwsze miejsce na 11. etapie Tour de France i 3. lokatę w Vuelta de Espana. W tym roku Rafał Majka ma już kilka sukcesów, m.in. 5. miejsce w Giro d`Italia.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Gwiazdy:

Ma 71 lat i schudła 20 kilogramów. Jak tego dokonała? 30-30-40 - tajemnica diety Cindy Crawford Na czym polega dieta 9:1, którą stosuje Jennifer Aniston? Zdradzamy, jak dba o linię Edyta Górniak Dieta paleo i spacery - przepis na smukłą sylwetkę Magdy Mołek Miranda Kerr - seksbomba, która kocha aktywność fizyczną Anna Guzik zrzuciła kilkanaście kilogramów Jak Kim Kardashian schudła 32 kilogramy? 5 rzeczy, których warto nauczyć się od Cameron Diaz Oczyszczający koktajl Gwyneth Paltrow Anna Lewandowska kończy dziś 29 lat! Oto, jak została gwiazdą Anna Mucha – zmiana rozmiaru 38 na 34 Jakiej diecie i ćwiczeniom Sandra Bullock zawdzięcza zgrabną sylwetkę? Mel B - od piosenkarki do trenerki fitness Fit małżeństwo - Joanna i Dariusz Brzezińscy Jillian Michaels i Tiffany Rothe - trenerki fitness zza oceanu Kampania społeczna #mójpierwszyraz Jadłospis diety Taylora Lautnera. Sekret muskularnej sylwetki aktora Jadłospis i zestaw ćwiczeń Miley Cyrus Dieta South Beach - dieta aktorki Nicole Kidman Na czym polega dieta alkaliczna Victorii Beckham? Dieta pięciu czynników Evy Mendes Dieta makrobiotyczna. Sekret sylwetki Madonny Dieta strefowa. Sekret sylwetki Jennifer Aniston

Popularne w tym tygodniu:

Pierwsza polska Supermodelka Plus Size — sprawdź kto to!