Trenażer - co to jest i jak działa? Poznaj rodzaje trenażerów i dowiedz się, dlaczego warto go kupić
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuTrenażer pozwala na jazdę na rowerze w domowych warunkach, bez zakupu rowerku stacjonarnego. Dzięki niemu nie trzeba się rozstawać ze swoim jednośladem podczas słotnej jesieni czy mroźnej zimy i kontynuować trening. Czym jest trenażer i jak działa? Jaki model wybrać?
Trenażer — co to jest?
Trenażer jest bardzo przydatnym urządzeniem, które umożliwia jazdę na normalnym rowerze w domowych warunkach. Wielu zwolenników jazdy na rowerze ubolewa nad niemożnością trenowania podczas złej pogody lub niskiej temperatury. Mając trenażer, można to robić na standardowym rowerze, nie wychodząc z domu.
Obecnie na rynku można kupić wiele rodzajów trenażerów rowerowych. Poszczególne modele różnią się od siebie konstrukcją oraz zastosowaniem, więc przed zakupem warto zapoznać się z ofertą lub zasięgnąć opinii eksperta, by wybrać właściwy model. Każdy rodzaj trenażera ma wady i zalety, dlatego trudno jest wskazać na jeden najlepszy model. Powinno się zainwestować w sprzęt odpowiadający indywidualnym potrzebom.
Trenażer — zalety
Jedną z głównych zalet trenażera jest możliwość treningu na normalnym rowerze, we własnym domu. Nie trzeba rezygnować z ulubionego sportu, chociażby z powodu niepogody. Podczas jeżdżenia w domu można obejrzeć film czy serial, a nawet w tym czasie upiec ciasto. Trenażery doceniają również osoby z małymi dziećmi, które nie zawsze mają możliwość zorganizowania opieki dla dzieci, by wyjść na zewnątrz. Domowy trenażer oferuje trening bez wychodzenia z domu.
Trenażery nie zajmują dużo miejsca. Nie trzeba mieć w domu dodatkowego pokoju treningowego — sprzęt spokojnie zmieści się w pomieszczeniu o niewielkich wymiarach. Dzięki trenowaniu z wykorzystywaniem trenażera można cały rok być w dobrej kondycji fizycznej.
Wśród zalet trenażera warto także wspomnieć o cenie — jest to koszt o wiele niższy niż zakup rowerka stacjonarnego.
Trenażer — jak to działa?
Trenażer to urządzenie stacjonarne, do którego podłącza się rower. W ofercie producentów można znaleźć trenażery dla rowerów górskich i typowych szosówek. Treningi na tym urządzeniu pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji przez cały rok, nie wykluczając mroźnych zim, podczas których trudno realizować rowerową pasję. Aby dodatkowo zadbać o formę, można skorzystać z dostępnych przystawek umożliwiających symulowanie różnych warunków, z jakimi mamy do czynienia w zmiennym terenie — można np. zmieniać kąt nachylenia. Zwiększa to szanse na poprawę kondycji, urozmaica trening i oferuje ćwiczenie różnych technik jazdy.
Trenażery rowerowe wykonuje się z solidnych materiałów, dzięki czemu jest to sprzęt na lata. Na rynku można znaleźć trzy ich rodzaje:
Po pierwsze, są trenażery magnetyczne. W takim sprzęcie rower przymocowuje się na ramie, co zapewnia stabilność podczas jazdy. Magnesy, które są w takim trenażerze mają możliwość regulacji, wybrania oporu dla kół. Dzięki temu możliwe jest symulowanie zmiennych warunków na drodze. Ten rodzaj trenażera uznawany jest za najbardziej uniwersalny.
Drugi rodzaj -trenażery rolkowe - jest bardzo popularny wśród zawodowców. Za jego pomocą wykonują oni rozgrzewkę przed rozpoczęciem zawodów. Ten rodzaj sprzętu nie ma podparcia, wymaga utrzymywania równowagi. Trzeba się skupić, by zrobić na nim trening, ale oferuje jazdę bardzo zbliżoną do tej normalnej — w terenie. W celu symulowania oporu należy zakupić osobną przystawkę.
Trzeci rodzaj sprzętu to trenażery hydrauliczne. Jest to sprzęt o najbardziej skomplikowanej budowie. Aby podpiąć pod nie rower, należy wymontować tylne koło, a następnie umieścić rower na ramie ze specjalną kasetą. Trenażery hydrauliczne są stosunkowo drogie w porównaniu z poprzednimi modelami, doskonale odwzorowują jazdę jak na prawdziwej drodze. Można także zakupić model z wbudowaną elektroniką i połączyć go z prywatnym smartfonem, aby porównywać wyniki z innymi rowerzystami.
MW
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze