Przyczyny bólu mięśni i stawów
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 9 komentarzyBóle mięśni i stawów należą do grupy objawów towarzyszących infekcjom wirusowym, m.in. grypie i przeziębieniu. Z bólem mięśniowo-stawowym borykają się osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów (objawem jest sztywność mięśni i stawów), po urazach, a także te, u których stwierdzono niedobór potasu. Przyczyny bólu mięśni i stawów mogą być różne - jedna z nich to zespół przewlekłego zmęczenia.
Co to są bóle mięśni i stawów?
Bóle mięśni i stawów to dolegliwości mięśniowo-stawowe, które są objawem wielu schorzeń. Ból mięśni może mieć charakter zlokalizowany albo uogólniony. O ograniczonym bólu mięśni mówi się, gdy dotyczy on jednej grupy mięśni albo pojedynczego mięśnia. Ból stawów pojawia się w następstwie stanu zapalnego stawu. Dolegliwościom bólowym towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie skóry (jest ona cieplejsza od okolicznych tkanek). Ponadto może wystąpić upośledzenie ruchomości tego stawu.
Bóle mięśni i stawów — przyczyny
Bóle mięśni i stawów mają podłoże m.in. reumatyczne, infekcyjne i zapalne. Dolegliwości bólowe mogą wystąpić jako następstwo urazu, niedoboru potasu i nadmiernego zmęczenia.
Jako przyczyny bólu mięśniowo-stawowego wskazuje się choroby reumatyczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów. Wówczas bólowi mięśni towarzyszą objawy przypominające grypę, a więc stan podgorączkowy, osłabienie, brak apetytu i spadek wagi ciała. U chorego występuje poranna sztywność stawów, a także obrzęk stawów. Ruchomość ich jest ograniczona, a na kolejnym etapie choroby pojawia się deformacja stawów.
Inna choroba, której objawem jest ból mięśni, to zapalenie mięśniowe i zapalenie skórno-mięśniowe, które prowadzi do osłabienia zaatakowanego mięśnia lub grupy mięśni (najczęściej ud i ramion). Pojawia się poranna sztywność mięśni i ból stawów. Zapaleniu skórno-mięśniowemu dodatkowo towarzyszą zmiany na powierzchni skóry.
Ból mięśni i stawów może wystąpić w przebiegu grypy, przeziębienia, różyczki i ospy wietrznej. W przypadku grypy dolegliwości mięśniowo-stawowe są silne, utrzymują się przez cały czas choroby, a mięśnie są osłabione. Chorzy na przeziębienie również mogą skarżyć się na ból mięśni i stawów, jednak w przebiegu tej choroby wirusowej jest on łagodniejszy i zazwyczaj ustępuje po kilku dniach. Bóle mięśni pojawiają się w okresie zwiastującym nadejście różyczki, kiedy chora skarży się na ból głowy i złe samopoczucie. Z kolei w przypadku ospy wietrznej bóle mięśniowo-stawowe pojawiają się 2 dni przed wysypką.
Jeżeli w naszym organizmie brakuje potasu, możemy zmagać się z bólami mięśniowo-stawowymi zwłaszcza w obszarze nóg. Dolegliwościom tym towarzyszy zmęczenie, nerwowość i nieregularne tempo bicia serca. Pierwiastek ten odpowiada bowiem za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich mięśni (również mięśnia sercowego).
Bóle mięśniowo-stawowe mogą być następstwem urazów i kontuzji. Często borykamy się z tą dolegliwością na skutek skręcenia lub zwichnięcia stawu, a także naciągnięcia mięśnia. Inną przyczyną tej przypadłości jest zespół przewlekłego zmęczenia. Wówczas ból mięśni ma charakter uogólniony, a mięśnie są osłabione. Ten stan trwa minimum sześć miesięcy. Objawy współtowarzyszące temu schorzeniu to zawroty głowy, stan podgorączkowy i epizodyczne zasłabnięcia.
Pozostałe przyczyny bólu mięśni i stawów to zespół niespokojnych nóg, borelioza, ostra gorączka reumatyczna i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Ten artykuł ma 9 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze