Jak postępować w przypadku skręconego stawu?
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temu • 1 komentarzWięzadła stawowe mają swoją wytrzymałość, mimo że są elastyczne i tak zbudowane, by radzić sobie z aktywnością fizyczną człowieka. Jednakże uszkodzeniu ulegają wówczas, gdy z różnych przyczyn dochodzi do ich przeciążenia, a w rezultacie – skręcenia. Jest to niemiłe uczucie i – w zależności od poziomu skręcenia – bardzo bolesne, dlatego trzeba wiedzieć, jak sobie poradzić w takiej sytuacji.
Co to jest skręcenie stawu?
Staw skokowy to nie jedyne miejsce, które może ulec skręceniu. Wyróżnić można uszkodzenia np.:
- torebek stawowych,
- chrząstek stawowych,
- więzadeł stawowych,
- stawu kolanowego,
- okolic mięśnia,
- okolic ścięgna.
Potocznie używa się nazwy skręcenie kostki, jednak zgodnie z nazewnictwem lekarskim używa się sformułowań skręcenie stawu skokowego. Bez względu na nazewnictwo, dotyczy to przede wszystkim uszkodzenia tej części ciała na skutek zetknięcia się z czymś twardym, czyli np. w sytuacji wypadku, kopnięcia, uderzenia, ale także niewłaściwego postawienia stopy lub wadliwej nawierzchni. Powodów może być wiele.
Przyczyny skręcenia stawu
Każda osoba może doświadczyć w swoim życiu skręcenia stawu skokowego. Od dzieci po osoby starsze, od urzędników po sportowców wyczynowców. Istnieje wiele przyczyn skręcenia stawu:
- zbyt mocne forsowanie swojego ciała ćwiczenia fizycznymi,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- wypadki komunikacyjne,
- źle dobrane obuwie,
- otyłość,
- sporty kontaktowe,
- nieprawidłowa nawierzchnia i inne.
Bez względu jednak na przyczynę można wyróżnić trzy rodzaje skręcenia.
- Poziom pierwszy – lekki – charakteryzujący się niewielkim bólem, pojawieniem się w miejscu urazu obrzęku, ewentualnie krwiaka lub siniaka. W minimalnym stopniu człowiek odczuwa upośledzenie ruchu.
- Poziom drugi – średni – charakteryzujący się mocniejszym bólem i odczuwaniem trudności w poruszaniu.
- Poziom trzeci – ciężki – który oprócz silnego bólu, krwiaka i siniaka, charakteryzuje się dużą niestabilnością stawu.
Trzeba zatem dobrze wyróżniać poszczególnego poziomy skręcenia stawu, by umiejętnie poszukiwać pomocy.
Pomoc przy skręceniu
Tylko przy pierwszym poziomie skręcenia lekarz jest zbędny. Przy kolejnych dwóch jest już niezbędny. Dzieje się tak, ponieważ przy pierwszym poziomie wystarczy dobrze przyłożyć zimny kompres. Natomiast przy drugim i trzecim jest konieczne unieruchomienie kończyny i poszerzenie diagnostyki w celu zweryfikowania, czy nie doszło do poważniejszych objawów. Bywa czasami i tak, że bez zabiegu operacyjnego nie uda się w pełni przywrócić sprawności nogi. Dlatego też pacjenci z poważnymi urazami, skręceniami poddawani bywają artroskopii. Zabieg jest skuteczny, szybki w wykonaniu, a sam pacjent już w dniu jego wykonania może powrócić do domu. W wielu przypadkach skuteczną formą pracy nad przywróceniem sprawności ruchowej stawu kolanowego jest przede wszystkim intensywnie i systematycznie prowadzona rehabilitacja.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze