Kolagen dla biegaczy. Który wybrać na początek?
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temuPłatna współpraca z marką Valentis Polska Sp. z o.o.
Wiosna sprzyja aktywności fizycznej. Wielu z nas postanawia zmienić swoje nawyki na zdrowsze i planuje rozpocząć przygodę z bieganiem. Powinniśmy jednak pamiętać, że choć jest to stosunkowo nieskomplikowana forma aktywności fizycznej, by przyniosła pożądany efekt, trzeba przestrzegać kilku zasad. Jedną z nich jest suplementacja kolagenu. Dlaczego to takie ważne?
Czym jest kolagen?
Kolagen to białko najczęściej występujące w ludzkim organizmie (stanowi 30 proc. wszystkich białek człowieka). Znajduje się w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach. To główny składnik tkanki łącznej. Pełni szereg istotnych funkcji, m.in.:
• jest elementem budulcowym kości, stawów, skóry, zębów, chrząstek, naczyń krwionośnych oraz rogówki oka,
• chroni narządy wewnętrzne (nerki, żołądek, wątrobę) – tworzy sprężyste rusztowanie wokół nich,
• wspiera naszą odporność – zapobiega przedostawaniu się drobnoustrojów i zmniejsza stan zapalany,
• wspiera proces odbudowy skóry, dba o odpowiedni poziom jej nawilżenia,
• zwiększa gęstość kości,
• wspomaga wchłanianie składników mineralnych,
• wspiera procesy ochronne w obrębie tkanki chrzęstnej,
• przyspiesza gojenie się ran.
Kolagen jest białkiem niezwykle wytrzymałym i elastycznym. Co jednak ciekawe, nie jest jednorodny. Naukowcy dotychczas opisali aż 29 jego typów, które różnią się m.in. lokalizacją w organizmie.
Najbardziej powszechny jest typ I, który jest obecny w ścięgnach i tkance łącznej kości. Znajdziemy go też w skórze. Z kolei typ II to składnik chrząstek stawowych, któremu towarzyszą też typy IX, X i XI kolagenu.
Skutki niedoboru kolagenu
Kolagen to dość kapryśne białko. Kiedy jesteśmy młodzi i zdrowi, wówczas ulega odbudowie i wymianie (ok. 3 kg na rok). Z wiekiem jednak zanika zdolność odtwarzania włókien kolagenowych. Proces ten zaczyna się już ok. 25. roku życia.
Po 50. roku życia poziom kolagenu w organizmie gwałtownie spada. Z czasem przestaje być syntetyzowany, czego efektem są widoczne dla oka problemy: pogarsza się stan skóry, która traci swoją jędrność i elastyczność, może pojawić się ból stawów, a także problem z poruszaniem się. Sygnałem alarmowym jest też wypadanie włosów.
Jeśli więc u progu wiosny myślisz o bieganiu, warto rozpocząć suplementację kolagenem. Na rynku dostępny jest w kilku formach. W aptekach znajdziemy kolagen w tabletkach, saszetkach do rozpuszczenia w wodzie i w fiolkach.
Najwygodniejszy w użyciu jest kolagen do picia „na raz”. Nie trzeba go rozpuszczać w wodzie i można go przyjmować o dowolnej porze dnia. Jest bardzo dobrze przyswajalny. Nie wiąże się z koniecznością połykania tabletek, czego wielu z nas nie lubi.
Taki właśnie jest Flexus Shots – dobrej jakości kolagen w płynie, który cieszy się dużym uznaniem wśród specjalistów, sportowców i seniorów. Nie tylko wspomaga cały narząd ruchu, zwłaszcza stawy, ale też – dzięki obecności witamin C i D – zapewnia prawidłowe funkcjonowanie kości i chrząstki, a także dba o utrzymanie zdrowych kości i prawidłowego funkcjonowania mięśni (a te pełnią funkcję stabilizacyjną dla stawów).
Obecne w składzie Flexus Shots siarczany glukozaminy i chondroityny pomagają redukować stany zapalne w stawach, a kwas hialuronowy wspomaga działanie kolagenu oraz produkcję płynu maziowego niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania stawu i regeneracji chrząstki stawowej.
Najmocniejszy kolagen w takiej formie to możliwość kompleksowego zadbania o kości, stawy i stan skóry. Flexus Shots zawiera tylko to, co niezbędne (do minimum została ograniczona ilość fruktozy w fiolce), a za jakość produktu odpowiada szwajcarski producent.
Kolagen dla biegaczy
Flexus Shots polecany jest osobom starszym, jak również pacjentom po urazach i kontuzjach oraz w trakcie rehabilitacji. Warto, by na co dzień sięgały po niego osoby pracujące fizycznie. Powinni też o nim pamiętać sportowcy i biegacze, zwłaszcza na początku treningów. Dlaczego?
Wielu z nas wydaje się, że bieganie to niezwykle prosta aktywność. Wystarczy odpowiednio się ubrać, włożyć wygodne buty i pobiec. Niestety, wychodząc z takiego założenia, bardzo szybko nabawimy się kontuzji.
Ciało nieprzygotowane do treningu, zwłaszcza po miesiącach sportowej bierności, nie będzie gotowe, by sprostać zadaniu. Stawy zostaną zbyt przeciążone, produkcja kolagenu zaburzona. Stąd po pierwsze ważne jest, by w naszej diecie pojawił się kolagen na stawy, np. Flexus Shots, a po drugie, by odpowiednio się przygotować.
Pamiętajmy zatem o rozgrzewce przed biegiem i rozciąganiu po nim. Kilka minut gimnastyki pomoże przygotować się ciału na wysiłek. Istotne jest też podejście do samego biegania. Jeśli będziemy się do niego zmuszać lub robić coś wbrew sobie, ulegając modzie, szybko się zniechęcimy. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna, ale musi być dla nas przyjemna i satysfakcjonująca.
Istotne jest też realne podejście do tematu biegania. Nie nastawiajmy się od razu na ustanowienie życiowych rekordów. Być może w najbliższych miesiącach nie wygramy maratonu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by krok po kroku realizować określony przez siebie cel. By jednak miał szansę powodzenia, musi być realny.
Wpiszmy też bieganie do swojego planu dnia. Dajmy też organizmowi czas na regenerację. Najlepiej jest zastosować formułę 3×30x130, czyli trenujemy co najmniej 3 razy w tygodniu, po 30 minut, z tętnem 130 uderzeń serca na minutę.
Do biegania na początek nie potrzebujemy drogiej garderoby (specjalną odzież sportową można kupić z czasem, kiedy treningi staną się naszą codziennością). Istotne jest, by koszulka i spodnie były wygodne, odpowiednio luźne i zapewniały komfort termiczny.
Więcej wymagań dotyczy obuwia, bo to ono – jeśli jest nieodpowiednio dobrane – może przyczynić się do powstania kontuzji. Ważna jest przede wszystkim amortyzacja. Buty muszą chronić ciało, zwłaszcza stawy, przed skutkami uderzeń o twarde podłoże. Dla naszego zdrowia lepiej więc zrezygnować z trenowania w trampkach lub butach sportowych, które nosimy na co dzień.
Aktywność fizyczna w ostatnich latach stała się bardzo popularna. Wielu z nas biega, chodzi na siłownie lub jeździ na rowerze. To bardzo pożądany trend, bo sport sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Pamiętajmy jednak o tym, że nasz organizm może potrzebować wsparcia, np. suplementacją kolagenu. Tu nie ma kompromisów, bo chodzi o nasze zdrowie. Wybierając odpowiedni preparat, kierujmy się więc jego jakością i odpowiednim składem.
Płatna współpraca z marką Valentis Polska Sp. z o.o.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze