Technika i filozofia Chi Running
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuTechnika Chi Running, łącząca rozluźnienie z biochemicznie właściwą formą biegania, całkowicie zmieni twoje podejście do uprawiania tej dyscypliny. Spowoduje, że ciało nie będzie musiało tak ciężko pracować.
Oto optymalne warunki do biegania i fundamentalne zasady metody Chi Running:
- doskonała postawa,
- rozluźnione kończyny,
- luźne stawy,
- zaangażowane w ruch mięśnie tułowia,
- skupiony umysł,
- dobra technika oddechu.
A to korzyści płynące ze stosowania metody Chi Running:
- doskonała postawa,
- rozluźnione kończyny,
- luźne stawy,
- zaangażowane w ruch mięśnie tułowia,
- skupiony umysł,
- dobra technika oddechu,
- więcej energii.
Jak widzisz, celem jest sam proces. Jest wiele innych korzyści, które daje metoda Chi Running, ale chciałbym podkreślić, że jest to metoda holistyczna. To znaczy, że każdy składnik wpływa pozytywnie na całość, pomagając pozostałym elementom w osiągnięciu celu.
Oznacza to również, że w metodzie Chi Running nie trzeba od razu stać się ekspertem we wszystkim. Niektórzy moi klienci bardzo skorzystali po godzinnej nauce poprawiania postawy. Każdy z tych składników pozytywnie wpłynie na twoje bieganie, a kiedy wszystkie współgrają, efektem jest transformacja. Nikt nie odniesie kontuzji, pracując nad jednym z elementów, trenując którykolwiek, nie można przesadzić. Dlatego ta metoda nie ma wad.
Stosując Chi Running, będziesz coraz mniej uzależniony od silnych mięśni nóg. Siła grawitacji będzie cię ciągnęła do przodu, a szybkość zostanie uzależniona od zdolności do rozluźnienia się. Nazywam to sprytnym wysiłkiem. Nie mam ochoty poświęcać długich godzin na ćwiczenia rozbudowujące, a potem utrzymujące silne mięśnie. Nie chcę pić wysokobiałkowych napojów, by je odżywić, ani łykać ibuprofenu, by ulżyć im, kiedy bolą. Dlatego zamiast mięśni postanowiłem trenować mój umysł.
Filozofia Chi Running uczy, jak słuchać i koncentrować się na wnętrzu zamiast na przypadkowych zewnętrznych celach. W filozofii Chi Running chodzi o utworzenie idealnego porozumienia między ciałem a umysłem – ten proces staje się celem. Twoje ciało jest jednocześnie nauczycielem i uczniem. Jeśli będziesz go słuchał, dowiesz się, do czego jest zdolne, a do czego nie. A gdy posiądziesz tę wiedzę, będziesz mógł wykształcić nowe umiejętności i nawyki. Obserwuj i poczuj, co w danej chwili dzieje się z twoim ciałem, a następnie odpowiednio zareaguj. Umiejętność tę nazywamy wyczuwaniem ciała.
Metoda Chi Running pokazuje, jak stać się panem własnego ciała i swoim najlepszym trenerem. W naszym społeczeństwie wszyscy czują presję, by mieć idealne, wysportowane ciało. Wiele osób ma negatywną samoocenę, gdyż uważają siebie za niewysportowanych, mimo że uprawiają chodziarstwo lub bieganie, nawet cztery razy w tygodniu. Ta negatywna samoocena sprawia, że nie słyszą wiadomości, jaką starają się im przekazać ich ciała.
Gdy obserwuję początkujących biegaczy studiujących własne ruchy i wprowadzających niezbędne poprawki, często zauważam na ich twarzach uśmiech oznaczający pewność siebie. Filozofia Chi Running przypomina wspaniałe tango tańczone przez ciało i umysł: partnerzy cały czas prowadzą ze sobą rozmowę, a wiadomości przepływają, stwarzając najlepsze warunki do harmonijnego ruchu.
Rola fizyki w Chi Running
Chi Running wykorzystuje fizykę do poprawienia wielu niewłaściwych nawyków związanych z ruchem. Boryka się z nimi wielu biegaczy. Oto kilka przykładów słabego wykorzystania fizyki.
Jeśli biegniesz wyprostowany, w pozycji pionowej, a tak każe biegać większość trenerów, twoje ciało przypomina słup telefoniczny – prosty i trzymający pion. Siła grawitacji ciągnie taki słup w dół. Przy takiej postawie istnieją tylko dwa sposoby poruszania się do przodu. Możesz poprosić przyjaciół, żeby cię popychali, albo odpychać się nogami. Jest jeszcze trzeci sposób, wykorzystywany przez Chi Running: należy się pochylić. Dzięki temu do przodu pociągnie cię siła grawitacji i nie będziesz musiał odpychać się nogami. Pamiętaj, że mówimy o wielkiej zmianie paradygmatu.
Kolejnym przykładem zastosowania fizyki są wymachy rąk. Ręka to po prostu wahadło zwisające z ramienia. Zasady fizyki mówią, że częstotliwość ruchu wahadła zależy bezpośrednio od jego długości. Długie wahadło porusza się wolniej i odwrotnie – im krótsze, tym szybsze. Kiedy biegniesz z rękami wyprostowanymi wzdłuż boków, ich rozbujanie wymaga większego wysiłku, gdyż wahadło (ręka) jest dłuższe. Jeśli natomiast zegniesz ręce w łokciach podczas biegu, skracasz wahadło, które porusza się szybciej.
Ta sama zasada dotyczy nóg, które również są wahadłami. Zegnij ręce i nogi, a będziesz mógł nimi łatwiej i szybciej poruszać. Wiele praw fizyki znajdzie zastosowanie przy poruszaniu twoim ciałem, ale nie wszystkie metody ruchu są tak samo wydajne. Chi Running wykorzystuje te zasady fizyki, które przy najmniejszym wysiłku pozwalają osiągnąć najlepsze wyniki. Dzięki temu możesz biegać, nie zużywając ostatniej kropli energii w czasie treningu. Trochę tej energii zostaje dla ciebie. Brzmi fajnie, prawda?
Fragment książki „Bieganie bez wysiłku” autorstwa Danny Dreyer, Katherine Dreyer, Wydawnictwo Buk Rower
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze