Produkty, które powodują zmęczenie
AGNIESZKA GOTÓWKA • dawno temu • 9 komentarzyJest wiele produktów, których spożywanie dodaje energii i siły do działania. Jest też kilka takich, które tę energię kradną. Czego zatem unikać, gdy intensywnie pracujemy umysłowo lub nie mamy czasu na błogie lenistwo? Których produktów nie jeść w pracy na drugie śniadanie?
Banany
Są smaczne i pełne wartościowych składników odżywczych. Kryją w sobie spore pokłady magnezu. A to właśnie ten minerał może prowadzić do spadku energii. Jest jeszcze jeden składnik tych egzotycznych owoców, który prowadzić może do wejścia w stan błogiego odpoczynku. Jest nim tryptofan. Aminokwas ten potrzebny jest, by w mózgu wytworzyła się serotonina, tzw. hormon szczęścia. Gdy jest go za dużo, organizm zaczyna odczuwać senność.
Czereśnie i wiśnie
Czereśnie to soczyste owoce, które są symbolem lata. W 80% składają się z wody. Można ich zjeść sporą ilość, i dobrze, bo są bogate w jod, potas oraz witaminy z grupy B. To ponadto źródło melatoniny. Hormon ten reguluje nasz rytm dobowy i ułatwia zasypianie. Zajadanie się czereśniami w pracy może więc spowodować znaczny spadek energii, wywołując efekt zmęczenia i senności.
Podobnie zadziałają wiśnie i sok wiśniowy. I choć doskonale orzeźwiają, potrafią również skutecznie rozleniwić. Czereśnie i wiśnie to zatem naturalne środki nasenne.
Słodycze
Chyba każdy z nas kiedyś to poczuł: batonik i jego słodki smak, a potem zmęczenie i znużenie połączone z walką o większą koncentrację. To jednak bitwa przegrana, bo natury nie da się oszukać. Skoro dostarczyliśmy naszemu organizmowi cukier, to naturalnym jest, że wyzwala on insulinę, prowadzącą do uwolnienia tryptofanu. A ten z kolei spełnia swoje zadanie i daje nam odczuwać senność i znużenie. Tak efekt jest spotęgowany, gdy po słodkie sięgniemy zaraz po obiedzie.
Białe pieczywo
Kanapki to jeden z podstawowych produktów, jakie zjadamy na śniadanie w szkole i w pracy. Zapewnia nam ono uczucie sytości. Niestety, wiele w nich węglowodanów. Prowadzą one do wzrostu cukru we krwi, a zatem zwiększa się produkcja insuliny.
Jeśli więc zjadamy posiłek w znacznej mierze składający się z węglowodanów, musimy mieć świadomość, że na początku poczujemy przypływ energii, ale w ciągu kilkunastu minut ją utracimy. I nie tylko poczujemy się głodni, ale i senni.
Kawa
Symbol witalności i energii powoduje zmęczenie? Tak, choć niektórym trudno w to uwierzyć. Napoje zawierające kofeinę (a więc m.in. kawa, herbata, napoje energetyczne) mogą przyczynić się do uczucia zmęczenia w ciągu dnia. A dlaczego tak się dzieje? Otóż na początku kawa faktycznie pobudza, ale po godzinie mamy wrażenie, że potrzebujemy kolejnej filiżanki.
Zaleca się, by nie przekraczać dziennej dawki kofeiny określonej na poziomie 200–300 mg. Nasz organizm wówczas się od niej nie uzależni i pozytywnie wpłynie to na nasze samopoczucie (nie będziemy senni i zmęczeni).
W ciągu dnia potrzebujemy energii do działania. Tylko dzięki niej możemy pracować i funkcjonować w dobrym humorze. I dlatego właśnie warto zwracać uwagę na to, co się je. Zupełnie nieświadomie możemy bowiem dać naszemu organizmowi sygnał, że czas na odpoczynek i sen.
Ten artykuł ma 9 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze