Produkty, których nie należy odgrzewać

Odgrzewanie jedzenia to powszechnie stosowana praktyka z racji oszczędności czasu i wygody. Warto jednak wiedzieć, które produkty można bezpiecznie spożywać po ponownej obróbce termicznej, a które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Być może ciężko w to uwierzyć, ale niektóre rodzaje zdrowej żywności po odgrzaniu nie tylko tracą ważne składniki odżywcze, ale wręcz mogą nam szkodzić.
Ten artykuł ma 2 strony:

Szpinak
Odgrzewanie szpinaku nie jest korzystne dla organizmu. Należy go spożywać zaraz po przygotowaniu. Powód? Po odgrzaniu zawarte w nim azotany zmieniają się w azotyny, przez co warzywo zaczyna mieć działanie rakotwórcze. Aby bezpiecznie spożywać przygotowany szpinak, należy schłodzić go do minus 5 stopni Celsjusza, co zapobiega wytwarzaniu się azotynów oraz komponować go z jedzeniem zawierającym antyoksydanty.
Zobacz też: 4 triki przydatne w kuchni
Seler
Seler zwykle używany jest podczas przygotowywania bulionów i zup. Podobnie jak szpinak, zawiera on azotany, które w wyniku odgrzewania zmieniają się w szkodliwe azotyny. Jeśli spożywamy zupę z selerem, należy ją zjeść od razu lub usunąć z niej warzywo przed ponownym podgrzaniem. To samo tyczy się marchwi czy buraków.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze