Kiedy do lekarza, gdy bolą mięśnie?
MICHAŁ DZIURDZIK • dawno temu • 1 komentarzNa ból mięśni cierpi bardzo wiele osób. Mogą to być bóle mięśni nóg, pleców, ramion. Może mieć on różne podłoże. W niektórych przypadkach możemy z powodzeniem mu przeciwdziałać. Niektóre rodzaje bólu należy przeczekać. Ważne jest jednak, aby do specjalisty udać się w odpowiednim momencie, aby nie dopuścić do tego, że zwykły ból mięśni przeistoczy się w coś poważniejszego.
Kiedy może pojawić się ból mięśni?
Kiedy pojawi się ból mięśni, należy zastanowić się, co może być jego przyczyną. Jeśli przed momentem skończyliśmy bieganie, to bóle mięśni nóg są czymś naturalnym i oczekiwanym. Jeśli natomiast spędzamy sporo czasu w pozycji siedzącej i odczuwamy ból mięśni, przykurcz i dyskomfort, to wiadomo, że odpowiada za to siedzący tryb życia. W takim przypadku ból jest naturalną reakcją organizmu, która chroni nas przed poważniejszymi schorzeniami. Aby uwolnić się od niego, musimy zmieniać pozycję ciała. Jest to korzystne dla naszego organizmu.
Ból mięśni może się też pojawić z innego powodu. Bardzo często występuje, kiedy podejmujemy większy wysiłek fizyczny, do którego nasze ciało nie jest przystosowane. Ból mięśni może się pojawić także w przypadku, kiedy nie przygotujemy się odpowiednio do ćwiczeń fizycznych i nie przeprowadzimy rozgrzewki. Warto pamiętać o tym, że podczas treningu mięśnie ulegają mikrouszkodzeniom i potrzebują czasu, aby się zregenerować. Organizm, który nie jest przyzwyczajony do wysiłku, będzie mocniej reagował bólem, nawet na niewielkie zmęczenie mięśni. Jeśli ból nie jest zbyt uciążliwy, można go przeczekać. Jeśli jednak nadejdzie do naciągnięcia albo naderwania mięśnia, niezbędne są zimne okłady, odpoczynek, a nawet wizyta u lekarza.
Jakie choroby mogą wywoływać ból mięśni?
Ból mięśni może pojawić się też jako przyczyna współistniejąca z innymi chorobami. Często skurczom towarzyszy utrata wagi ciała, wytrzeszcz gałek ocznych, potliwość, powiększenie tarczycy. Objawy te wskazują na nadczynność tarczycy. Jeśli wraz z bólem mięśni pojawią się takie symptomy, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Także choroby o podłożu wirusowym mogą powodować ból mięśni. Bardzo często z tą dolegliwością wystepuje przeziębienie. Najczęściej wystarczy odpoczynek, a kiedy choroba minie, wszystko wróci do normy i mięśnie przestaną boleć. Jeśli dolegliwości są bardzo mocne, należy zasięgnąć porady lekarskiej.
Alkoholizm oraz cukrzyca mogą być powodem pojawienia się mimowolnych skurczów mięśni. Powodem tego są uszkodzenia nerwów. W takim przypadku wizyta u lekarza jest niezbędna.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że niektóre lekarstwa mogą być przyczyną pojawiania się bólu mięśni. Skutki uboczne, jakie niesie za sobą stosowanie niektórych lekarstw, mogą się objawiać właśnie jako bóle mięśni. Mogą to być bóle mięśni nóg, rąk, grzbietu. W przypadku lekarstw, w składzie których jest norfloksacyna, ofloksacyna, teofilina, metysergid, aminofilina bóle mięśni są wymienione jako najczęściej występujący efekt uboczny ich zażywania.
Jeśli pojawia się taka dolegliwość, zawsze należy starać się określić jej pochodzenie. Taki ból nie może być bagatelizowany. Jest to tak naprawdę sygnał o tym, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Kiedy nie wiemy, co może być przyczyną bólu mięśni, warto skonsultować się z lekarzem.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze