Kiedy do lekarza, gdy bolą mięśnie?

Na ból mięśni cierpi bardzo wiele osób. Mogą to być bóle mięśni nóg, pleców, ramion. Może mieć on różne podłoże. W niektórych przypadkach możemy z powodzeniem mu przeciwdziałać. Niektóre rodzaje bólu należy przeczekać. Ważne jest jednak, aby do specjalisty udać się w odpowiednim momencie, aby nie dopuścić do tego, że zwykły ból mięśni przeistoczy się w coś poważniejszego.

123RF

Kiedy może pojawić się ból mięśni?

Kiedy pojawi się ból mięśni, należy zastanowić się, co może być jego przyczyną. Jeśli przed momentem skończyliśmy bieganie, to bóle mięśni nóg są czymś naturalnym i oczekiwanym. Jeśli natomiast spędzamy sporo czasu w pozycji siedzącej i odczuwamy ból mięśni, przykurcz i dyskomfort, to wiadomo, że odpowiada za to siedzący tryb życia. W takim przypadku ból jest naturalną reakcją organizmu, która chroni nas przed poważniejszymi schorzeniami. Aby uwolnić się od niego, musimy zmieniać pozycję ciała. Jest to korzystne dla naszego organizmu.

Ból mięśni może się też pojawić z innego powodu. Bardzo często występuje, kiedy podejmujemy większy wysiłek fizyczny, do którego nasze ciało nie jest przystosowane. Ból mięśni może się pojawić także w przypadku, kiedy nie przygotujemy się odpowiednio do ćwiczeń fizycznych i nie przeprowadzimy rozgrzewki. Warto pamiętać o tym, że podczas treningu mięśnie ulegają mikrouszkodzeniom i potrzebują czasu, aby się zregenerować. Organizm, który nie jest przyzwyczajony do wysiłku, będzie mocniej reagował bólem, nawet na niewielkie zmęczenie mięśni. Jeśli ból nie jest zbyt uciążliwy, można go przeczekać. Jeśli jednak nadejdzie do naciągnięcia albo naderwania mięśnia, niezbędne są zimne okłady, odpoczynek, a nawet wizyta u lekarza.

Jakie choroby mogą wywoływać ból mięśni?

Ból mięśni może pojawić się też jako przyczyna współistniejąca z innymi chorobami. Często skurczom towarzyszy utrata wagi ciała, wytrzeszcz gałek ocznych, potliwość, powiększenie tarczycy. Objawy te wskazują na nadczynność tarczycy. Jeśli wraz z bólem mięśni pojawią się takie symptomy, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Także choroby o podłożu wirusowym mogą powodować ból mięśni. Bardzo często z tą dolegliwością wystepuje przeziębienie. Najczęściej wystarczy odpoczynek, a kiedy choroba minie, wszystko wróci do normy i mięśnie przestaną boleć. Jeśli dolegliwości są bardzo mocne, należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Alkoholizm oraz cukrzyca mogą być powodem pojawienia się mimowolnych skurczów mięśni. Powodem tego są uszkodzenia nerwów. W takim przypadku wizyta u lekarza jest niezbędna.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że niektóre lekarstwa mogą być przyczyną pojawiania się bólu mięśni. Skutki uboczne, jakie niesie za sobą stosowanie niektórych lekarstw, mogą się objawiać właśnie jako bóle mięśni. Mogą to być bóle mięśni nóg, rąk, grzbietu. W przypadku lekarstw, w składzie których jest norfloksacyna, ofloksacyna, teofilina, metysergid, aminofilina bóle mięśni są wymienione jako najczęściej występujący efekt uboczny ich zażywania.

Jeśli pojawia się taka dolegliwość, zawsze należy starać się określić jej pochodzenie. Taki ból nie może być bagatelizowany. Jest to tak naprawdę sygnał o tym, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. Kiedy nie wiemy, co może być przyczyną bólu mięśni, warto skonsultować się z lekarzem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Magnez a mięśnie Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Pierwsza pomoc przy naciągnięciu mięśni Diagnostyka niewydolności serca Pilates Nietypowe symptomy zawału serca Na czym polega callanetics? Choroba niedokrwienna serca Moda na crossfit Kołatanie serca Metoda wstępnego zmęczenia mięśni Przyczyny bólu mięśni i stawów Czym są kurcze cieplne mięśni? Zawał serca Joga Arytmia serca Na czym polega step aerobik? Joga w pigułce dla początkujących Jak ćwiczyć jogę w domu? Jak ćwiczyć aerobik w domu? Jak ćwiczyć ABT w domu? Przyczyny skurczów łydek w ciąży Fitness

Popularne w tym tygodniu:

Trening, który pozwoli spalać kalorie przez 24 godziny Jak pozbyć się oponki z brzucha? Trening Ewy Chodakowskiej Ćwiczysz na trampolinie? To może się dla ciebie źle skończyć Znasz Shauna T, autora "Insanity"? Teraz pokazuje ćwiczenie, które powinieneś wykonywać, gdy nie masz czasu na cały trening Od zwykłej nastolatki do miss bikini. W czym tkwi sekret Małgosi Mączyńskiej? Skuteczny trening, czyli co powinieneś wiedzieć o ekscentryce Chcesz mieć zgrabną pupę? Podejmij nasze wyzwanie! To ćwiczenie powinna codziennie wykonać każda kobieta. Wysmukli talię i poprawi życie seksualne Tych napojów nie pij po treningu Grube uda - jak się pozbyć z nich tkanki tłuszczowej, zasady żywienia Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud Trening na redukcję – zasady, plan treningowy