Poznaj metody ćwiczenia z piłką

Piłka do fitnessu to duże, zrobione z tworzywa sztucznego akcesorium do ćwiczeń. Wykonanie z trwałego PCV sprawia, że można się na niej bezpiecznie położyć, niewielki ciężar powoduje, że można ją unieść, a dzięki różnym kolorom, czasem także różnorodnej fakturze, ćwiczenie z nią jest wielką przyjemnością. Główną zaletą piłki fitnessowej zwanej także fitballem jest to, że łączy ćwiczenia TBC z dobrą zabawą.

Źródło: 123RF

Trening z piłką polecany jest niemal każdemu. Ćwiczenia te służą zarówno wzmocnieniu mięśni, jak i zrzuceniu zbędnych kilogramów. Dodatkowo poleca się taki trening osobom, które cierpią na bóle kręgosłupa, gdyż fitball potrafi je doskonale odciążyć.

Kupujemy piłkę do fitnessu

Podstawowym kryterium doboru odpowiedniej piłki jest wzrost. Większość firm dla rozróżnienia produkuje różne rozmiary piłek w różnych kolorach. Właściwie dobrany rozmiar piłki sprawi, że gdy na niej usiądziemy, pomiędzy równoległym do podłogi udem a łydką zostanie zachowany kąt prosty.
Przy wyborze optymalnej średnicy piłki możemy zastosować następującą tabelę wzrostu:

  • 1,4–1,5 m wzrostu – piłka o średnicy 45 cm,
  • 1,51–1,65 m wzrostu – piłka o średnicy 55 cm,
  • 1,66–1,80 m wzrostu – piłka o średnicy 65 cm,
  • 1,81–1,90 m wzrostu – piłka o średnicy 75 cm,
  • powyżej 2 m wzrostu – piłka o średnicy 85 cm.

Właściwości piłki do fitnessu

Tworzywo, z jakiego wykonane są piłki do fitnessu, jest hipoalergiczne i bardzo wytrzymałe. Bez obaw mogą na niej ćwiczyć nawet osoby ze znaczną nadwagą. Większość piłek posiada maksimum nacisku w okolicach 300 kg. Dzięki temu nawet gwałtowne i energiczne ćwiczenia na piłce nie powinny jej zniszczyć. Dodatkowo piłki te wykonane są z tworzywa, które nie wybucha po przebiciu. W kontakcie z ostrym narzędziem piłka nie pęknie jak przekłuty balon, tylko powoli zacznie tracić jędrność na skutek utraty powietrza. Dzięki temu ćwiczenia na piłce są bezpieczne.

Rodzaje ćwiczeń z piłką

Fitball pozwala ćwiczyć niemal wszystkie partie mięśni. Wystarczy zapoznać się z prawidłowym sposobem wykonywania ćwiczeń, by zapewnić sobie pełny trening TBC w domowym zaciszu. Prawidłowo wykonane ćwiczenia z piłką odciążą kręgosłup, wzmocnią mięśnie grzbietu, wyrzeźbią mięśnie brzucha i zapewnią większą kontrolę nad własnym ciałem. Ćwiczenia na piłce wymagają ciągłego utrzymywania równowagi, a to zapewnia jednoczesną pracę wielu partii mięśniowych, w tym mięśni głębokich.

Dla kogo ćwiczenia z piłką?

Z piłką do fitnessu ćwiczyć może niemal każdy. Ma ona bowiem bardzo szerokie zastosowanie, zależne od ćwiczonych partii mięśni. Większość dorosłych może bez problemu używać piłki do trenowania mięśni. Z kolei u dzieci piłka fitness sprawdzi się jako element korygujący wady postawy. U osób starszych pomoże wykonać ćwiczenia z odciążeniem stawów i niektórych wybranych partii mięśni. Piłka jest także doskonała do ćwiczeń dla kobiet w ciąży, a także osób z dolegliwościami ze strony kręgosłupa.

O czym warto pamiętać podczas ćwiczeń z piłką?

Podstawę stanowi dobór odpowiedniej średnicy piłki, o czym już wspomnieliśmy. Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy zrobić rozgrzewkę, by przygotować mięśnie i stawy do pracy. Ćwiczenia należy wykonywać dokładnie, by faktyczną pracę wykonały pożądane partie mięśniowe. Należy wystrzegać się gwałtownych ruchów i koncentrować się na zachowaniu równowagi. Dzięki stosowaniu się do powyższych zasad, jesteśmy w stanie przeprowadzić trening TBC, czyli ćwiczenia wzmacniające i odchudzające z użyciem piłki do fitnessu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Magnez a mięśnie Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Co oznacza ból w klatce piersiowej? Pole dance Choroba wieńcowa – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka Kiedy do lekarza, gdy bolą mięśnie? Pierwsza pomoc przy naciągnięciu mięśni Diagnostyka niewydolności serca Pilates Nietypowe symptomy zawału serca Na czym polega callanetics? Choroba niedokrwienna serca Moda na crossfit Kołatanie serca Metoda wstępnego zmęczenia mięśni Przyczyny bólu mięśni i stawów Czym są kurcze cieplne mięśni? Zawał serca Joga Arytmia serca Na czym polega step aerobik? Joga w pigułce dla początkujących Jak ćwiczyć jogę w domu?

Popularne w tym tygodniu:

Trening, który pozwoli spalać kalorie przez 24 godziny Jak pozbyć się oponki z brzucha? Trening Ewy Chodakowskiej Znasz Shauna T, autora "Insanity"? Teraz pokazuje ćwiczenie, które powinieneś wykonywać, gdy nie masz czasu na cały trening Chcesz mieć zgrabną pupę? Podejmij nasze wyzwanie! To ćwiczenie powinna codziennie wykonać każda kobieta. Wysmukli talię i poprawi życie seksualne Tych napojów nie pij po treningu Grube uda - jak się pozbyć z nich tkanki tłuszczowej, zasady żywienia Płaska pupa - ćwiczenia, dieta, postawa Trening na redukcję – zasady, plan treningowy CO ZJEŚĆ PRZED PORANNYM TRENINGIEM