Ćwiczenia z przedmiotami codziennego użytku
Jakie przedmioty codziennego użytku możemy wykorzystać do przeprowadzenia treningu w domu i w terenie? Są to m.in. meble, takie jak: krzesło czy ławka, butelki z wodą, jak również elementy wyposażenia mieszkania, czyli schody (choć nie tylko - można ćwiczyć na tych w parku). Jakie ćwiczenia z przedmiotami codziennego użytku możemy wykonać? Zobaczcie.
Ćwiczenia z przedmiotami codziennego użytku — ćwiczenie przy ławce
Ławkę w parku możemy wykorzystać do wykonania tak zwanych dipów, czyli pompek rzymskich. Rozwijają one mięśnie ramion i klatki piersiowej. Ćwiczenie to polega na utrzymywaniu ciężaru ciała na rękach. Jak prawidłowo je wykonać?
Stajemy tyłem do ławki, a następnie kucając, opieramy dłonie o przednią krawędź siedziska. Wyprostowane w stawie kolanowym nogi wysuwamy przed siebie. W trakcie uginania ramion w łokciach kończyny dolne powinny cały czas pozostawać w tym samym miejscu. Co ważne — ramiona zginamy do momentu, gdy ramię i przedramię utworzą kąt prosty.
Ćwiczenia z przedmiotami domowymi — ćwiczenie pierwsze z krzesłem
Z wykorzystaniem krzesła możemy przeprowadzić trening nóg. Jego oparcie posłuży nam jako punkt podparcia w trakcie rozciągania tej partii ciała. Zatem: stajemy przodem do oparcia mebla i kładziemy na nim jedną rękę.
Następnie unosimy przeciwległą jej nogę ku górze tak, aby pięta dotknęła pośladka. Wolną ręką dociskamy ją do pupy. W tej pozycji wytrzymujemy kilkanaście sekund, po czym zmieniamy nogę i powtarzamy ćwiczenie.
Ćwiczenia z przedmiotami codziennego użytku — ćwiczenia z butelkami z wodą
Butelki z wodą mogą posłużyć do wykonana wielu ćwiczeń, na przykład takich jak krążenia barków i skręty tułowia. Pozycja startowa do pierwszego z nich: stajemy w rozkroku — stopy rozstawione na szerokość bioder. W każdej dłoni trzymamy butelkę, ręce wzdłuż ciała. Brzuch wciągnięty, a plecy proste. Przechodzimy do krążenia barków w tył, sukcesywnie zwiększając koła. Po 10 ruchach zmieniamy kierunek.
Pozycja wyjściowa do skrętów tułowia jest taka sama jak do krążenia barków. Następnie zginamy ramiona w stawie łokciowym, butelki powinny znaleźć się naprzeciwko klatki piersiowej. Zaczynamy skręcać tułów — raz w jedną, raz w drugą stronę. Należy to robić dość dynamicznie. Wykonujemy 15 powtórzeń w lewą i 15 w prawą stronę.
Ćwiczenia z przedmiotami domowymi — ćwiczenie drugie z krzesłem
Ten mebel (bez podłokietników) możemy wykorzystać do wykonania przysiadów. Stajemy tyłem do siedziska, w niewielkiej odległości. Stopy rozstawione na szerokość bioder, plecy proste, lekko pochylone w przód. Ręce na biodrach lub skrzyżowane na klatce piersiowej.
Wykonujemy niezbyt głęboki przysiad tak, jak wtedy gdy chcemy usiąść, ale pośladki zatrzymujemy nad siedziskiem. W tej pozycji trwamy przez kilka sekund, napinając mięśnie brzucha, po czym wracamy do pozycji wyjściowej. Pamiętajmy, aby nie odrywać stóp od podłoża.
Ćwiczenia z przedmiotami codziennego użytku — ćwiczenia na schodach
Po schodach możemy chodzić w spokojnym tempie lub biegać. Jeśli na pierwszą aktywność fizyczną poświęcimy około pół godziny, spalimy 200 kcal. Natomiast bieganie po schodach to jedna z popularnych dyscyplin wśród zawodowych biegaczy.
Jej efektem jest nie tylko spalenie dużej liczby kalorii, ale również poprawa wydolności. Ruch w górę po schodach umożliwia wymodelowanie i ujędrnienie takich partii ciała jak pośladki, nogi (uda i łydki) oraz brzuch.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze