Rollery - rodzaje. Czym są i do czego służą wałki i rollery?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzRodzaje rollerów różnią się od siebie pod wieloma względami. Najważniejsze jest, by dobrać odpowiedni model do swoich potrzeb. Czym się kierować przy wyborze?
Rollery — czym są i do czego służą?
Roller jest przyrządem do ćwiczeń o kształcie wałka, wykonanym ze specjalnej pianki o różnym stopniu twardości. Występuje w kilku odmianach — gładki lub z wypustkami i jest w różnych rozmiarach.
Jest wykorzystywany w rehabilitacji, poprawia krążenie, rozmasowuje spięte mięśnie. Może być także bardzo pomocny przy ćwiczeniach rozluźniających. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, można zastosować odpowiedni roller - piankowy lub dedykowany do masażu.
Rodzaje rollerów
Na rynku jest wiele rollerów, różniących się od siebie rozmiarem, strukturą i kolorem. Zanim zdecydujemy się kupić konkretny model, warto się dowiedzieć, jak prezentuje się oferta producentów.
Najpopularniejszym rodzajem wałków są wałki gładkie, występujące w wersjach o różnym poziomie twardości. Służą do rolowania spiętych mięśni po treningu, dzięki czemu mięśnie rozluźniają się i szybciej regenerują. W konsekwencji zwiększa się zakres ruchu, co przyczynia się do większej mobilności w stawach. Polecane są zarówno dla zawodowych sportowców, jak i amatorów.
Miękkie wałki są do lekkiego rolowania, a średnie do nieco mocniejszego. Oznacza to, że docierają do głębiej położonych miejsc. Twarde rollery intensywnie masują, lecz masaż z ich użyciem może być bolesny. Najtwardszy wałek zalecany jest osobom, które mają już doświadczenie w rolowaniu.
Wałki z wypustkami charakteryzują się inną strukturą — wypustki o wiele intensywniej masują ciało. Taki wałek będzie doskonały na bardzo spięte partie mięśni. Można go także stosować przed rozpoczęciem treningu, traktując jako część rozgrzewki, przygotowującej mięśnie do pracy. Wałkowanie rollerem z wypustkami pobudza mięśnie i krążenie krwi. Taki roller jest bardzo polecany w walce z cellulitem.
W ofercie producentów znajdują się także krótkie wałki, przeznaczone do masażu punktowego łydek albo rąk. Do masażu punktowego idealne są także piłki do masażu, o średnicy około 8–12 cm (im piłka jest mniejsza, tym precyzyjniej działa). Działają one na mięśnie, których standardowy roller nie wymasuje w tak efektywny sposób, np. mięśnie klatki piersiowej czy ramion.
Dostępna jest też piłka duoball, która składa się z dwóch połączonych ze sobą piłek. Polecana jest do masażu mięśni odcinka lędźwiowego.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze