Sylwetka człowieka - rodzaje i typy sylwetki. Czym różnią się: ektomorfik, endomorfik i mezomorfik?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuSylwetka człowieka może być np. szczupła lub masywna, może mieć dużą zawartość tkanki tłuszczowej lub mięśniowej. Kto ma predyspozycje do budowania masy lub też szybkiej redukcji? Czy ma to wpływ na zachowanie?
Sylwetka człowieka — rodzaje
Sylwetka człowieka to temat, który badało wielu naukowców. Bardzo ciekawych odkryć dokonał William Sheldon, amerykański psycholog, który zaproponował podział sylwetki na tzw. somatotypy. Według Sheldona istnieją 3 typy sylwetki, różniące się od siebie budową ciała, predyspozycjami do budowania masy lub też szybkiej redukcji, a także konkretnymi cechami zachowania.
Sylwetka człowieka — ektomorfik
Ektomorfik jest typem sylwetki, który chciałoby mieć wielu ludzi. Mówi się, że może jeść on wszystko, na co ma ochotę i nie utyje. Wyróżnia się szczupłą sylwetką, a charakterystyczne cechy tej budowy to długie kończyny, wąska talia, wąskie ramiona i biodra, smukła twarz, czoło zazwyczaj wysokie, zaś podbródek cofnięty.
Ten typ sylwetki ma bardzo szybki metabolizm, zatem ma małą ilość tkanki tłuszczowej. Trudno jest mu również przybrać na masie mięśniowej, dlatego choć może jeść dużo z uwagi na szybką przemianę materii, to powinien uważać na jakość swojej diety. Spożywanie śmieciowego jedzenia może skończyć się sylwetką "skinny fat" (chudy grubas), czyli figurą, która choć jest generalnie szczupła, szczególnie w ubraniu, to jednak mocno otłuszczona w wielu miejscach — co widać np. w kostiumie kąpielowym.
Ektomorficy to zazwyczaj ludzie posiadający zdolności artystyczne, stroniący od towarzystwa, introwertyczni i powściągliwi.
Sylwetka człowieka – mezomorfik
Mezomorficy wyróżniają się tym, że bardzo łatwo przybierają masę mięśniową. Również mają szybki metabolizm, a dzięki temu, że zbudowanie mięśni przychodzi im łatwiej, mają także niską zawartość tkanki tłuszczowej. Wśród szczególnych cech takiej sylwetki są rozbudowane ramiona i klatka piersiowa, biodra węższe od obręczy barkowej, masywna głowa, często o kwadratowym kształcie.
Jeśli chodzi o cechy charakteru, które im się przypisuje, to mówi się, że są to osoby z silnym charakterem, odważne, asertywne, pewne siebie, lubiące współzawodnictwo, ryzyko, przygody i wyzwania.
Sylwetka człowieka – endomorfik
Endomorfik to przeciwieństwo ektomorfika. Ma masywną sylwetkę ciała, z dużą zawartością tkanki tłuszczowej i słabo widocznymi mięśniami. Ma duży, rozbudowany szkielet, duże organy wewnętrzne — grube żebra, szerokie stawy, krótkie kończyny, zazwyczaj duży brzuch, zaokrągloną głowę.
Ma spowolniony metabolizm i łatwo przybiera na wadze. Trudność stanowi zrzucenie nadprogramowych kilogramów i pozbycie się tkanki tłuszczowej. Ten typ sylwetki powinien bardzo zwracać uwagę na to, co je i właściwie dobierać posiłki, ograniczając węglowodany.
Charakter endomorfika jest łagodny, to osoby tolerancyjne, towarzyskie, z optymistycznym nastawieniem do życia, lubiący komfort, wygodę. Lubią, gdy poświęca im się uwagę.
DD
Jak prawidłowo wykonać plank? Ćwiczenie prezentuje trenerka z Calypso Fitness Club. Zobacz!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze