Jak prawidłowo ćwiczyć na ergonometrze wioślarskim?

Jak zadbać o zgrabną sylwetkę i wytrzymałe mięśnie w domu? Odpowiedź jest prosta – ćwicząc na ergonometrze wioślarskim. Z tego urządzenia możemy korzystać, gdy aura nie sprzyja bieganiu. Wówczas możemy trenować przed ekranem telewizora.

123RF

Wioślarz to maszyna do ćwiczeń, które imitują ruchy wioślarzy w wodzie. Osoby początkujące powinny trenować na niej 2–3 razy w tygodniu.

Wśród zalet ćwiczeń na ergonometrze wioślarskim wyróżnia się:

  • rozwój wytrzymałości i ogólnej sprawności organizmu,
  • stymulację niemal wszystkich mięśni (w trakcie treningu pracuje m.in. mięsień prosty brzucha, mięsień naramienny, zginacz promieniowy nadgarstka, mięsień prosty uda, czworogłowy uda i piszczelowy przedni; w sumie około 95% mięśni),
  • wykonywanie treningu aerobowego.

Sprzęt do ćwiczeń


Technika wiosłowania na ergonometrze

Aby uniknąć kontuzji, należy w trakcie ćwiczenia na ergonometrze wioślarskim zachować wyprostowane plecy. Istotny jest wolny podjazd i szybkie wyprostowanie rąk po uprzednim ściągnięciu drążka.

Ruch na wioślarzu obejmuje kilka faz: chwyt, przeciągnięcie (nóg, tułowia i rąk), odepchnięcie i podjazd. W fazie chwytu należy ugiąć nogi w kolanach i wyprostować w łokciach ręce. W momencie ciągnięcia za uchwyt plecy powinny być lekko pochylone.

W fazie przyciągania w pierwszej kolejności prostujemy nogi (wówczas wózek jedzie do tyłu). Ręce powinny być wyprostowane. Gdy uchwyt minie linię kolan, zaczynamy pracować ramionami. Następnie kiedy nogi kończą wyprost, przyciągamy uchwyt do brzucha. Korpus odchylamy do tyłu.

Dalej wszystkie czynności wykonujemy w odwróconej kolejności i wracamy do pozycji startowej. Fazy ćwiczenia na ergonometrze wioślarskim powinny przebiegać płynnie. Kilka powtórzeń wystarczy, aby opanować technikę jego wykonywania. Praktyka sprawi, że ruch będzie pozbawiony zatrzymań.

Błędy w trakcie ćwiczeń na ergonometrze:

  • nieprawidłowa technika: podciągnięcia na zgiętych ramionach w fazie pierwszej, zbyt wczesne zginanie kolan w fazie drugiej, zbyt mocne odchylenie korpusu w fazie końcowej,
  • ustawianie zbyt dużego oporu na maszynie, co skutkuje zmęczeniem mięśni i skokiem ciśnienia.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Dlaczego nie powinniśmy rezygnować z rozgrzewki? Jak prawidłowo rozpocząć trening? Poznaj przepis na najlepszy koktajl po treningu Trening fitness Izabel Goulart – najbardziej wysportowanej modelki świata Nie możesz nabrać masy mięśniowej? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów Ten trening na pewno cię zmęczy! I spali mnóstwo kalorii Aerobiczna szóstka Weidera Magnez a mięśnie Jak prawidłowo zrobić plank? Ćwiczenia na zgrabne pośladki Błędy, jakie najczęściej popełniamy podczas biegania Jak spalić więcej kalorii ćwicząc na bieżni? Cool down, czyli jak uspokoić organizm po treningu? 10 zalet jazdy na rowerze Najważniejsze zasady po bieganiu, o których musisz pamiętać Najczęstsze błędy po treningu 8 sposobów, by szybciej schudnąć jeżdżąc na rowerze Imbir najlepszy na ból mięśni Cardio killer - trening, dzięki któremu osiągniesz sylwetkę marzeń Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie HIIT – trening dla profesjonalnych sportowców Trening w parze - zalety Tabata - szybki sposób na pozbycie się cellulitu Co stanie się z twoim ciałem, gdy na pewien czas zrezygnujesz z ćwiczeń? Ćwiczenia wyszczuplające nogi dla kobiet

Popularne w tym tygodniu:

Sześciopak i brazylijskie pośladki Be! Dlaczego warto zaprzyjaźnić się ze sztangą - korzyści treningu siłowego Sport Kid Deodorant – skarpetki sportowe dla dzieci – nowe kolory i rozmiary Piękne ciało na lato? Przygotuj się już teraz!