Odchudzanie - od czego zacząć?

Wiele osób zastanawia się, jak szybko schudnąć. Tak naprawdę nie ma dobrej recepty na utratę zbędnych kilogramów w krótkim czasie. Wszystko bowiem zależy od dobrej woli i cierpliwości. Zdrowe odchudzanie to przede wszystkim zbilansowana dieta oraz regularny wysiłek fizyczny. Tylko w ten sposób możliwa jest utrata zbędnych kilogramów na długi czas.

123RF

Jak szybko schudnąć?

Żadna dieta nie zadziała bez regularnej aktywności fizycznej. Organizm pod wpływem ruchu jest bardziej dotleniony, wzmacniają się kości i stawy, a serce staje się zdrowsze. Dzięki wysiłkowi znika również problem z bezsennością.

Jaki powinien być dobry trening? Przede wszystkim odpowiednio długi (ponad 25 minut) oraz średnio intensywny. Doskonałą formą aktywności jest długi spacer, jazda na rowerze lub aerobik (składają się na niego ćwiczenia aerobowe, wzmacniające i rozciągające).

Można również zapisać się na siłownię, gdzie trening odbywać się będzie pod okiem instruktora, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń do twoich indywidualnych potrzeb.

Zbilansowana dieta

Środki ułatwiające odchudzanie

Warto pamiętać, że nie ma „diety cud”, która w szybkim czasie pozwoli na utratę zbędnych kilogramów. By dieta była skuteczna, musi uwzględniać dostarczanie organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Dobrze jest korzystać z porad dietetyka, który pomoże skomponować odpowiedni jadłospis.

Odchudzanie – działania niepożądane

Odchudzać się na własną rękę powinny tylko osoby w pełni zdrowe i z małą nadwagą. Utrata kilogramów może bowiem wiązać się z pewnym ryzykiem. Gdy chudniemy (zwłaszcza bardzo szybko), rozpadają się białka w komórkach mięśniowych, spowalnia się również metabolizm. Powstaje też często problem natury estetycznej: pojawia się cellulit. Należy też zwracać uwagę na ćwiczenia, uważając, by nie obciążały one zbytnio układu kostno-stawowego.

Osoby starsze oraz otyłe powinny proces odchudzania skonsultować z lekarzem. Prawdopodobnie przed rozpoczęciem diety potrzebne będzie wykonanie podstawowych badań diagnostycznych (np. morfologii).

Przed rozpoczęciem odchudzania warto wyznaczyć sobie cel i zastanowić się, dlaczego chce się stracić na wadze. Realizując plan, dobrze jest przeznaczyć w nim miejsce na nagrody za osiągnięte wyniki. To doskonała motywacja do dalszej utraty zbędnych kilogramów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Diety i odchudzanie:

Chrom a odchudzanie Znaczenie błonnika w odchudzaniu Schudnij przed ślubem Bezpieczne oszukiwanie na diecie Przekąski, które zmniejszają apetyt Bezpieczne odchudzanie Pas wyszczuplający – jak działa? Schudnij bez wysiłku Zmniejsz wartość kaloryczną posiłków Dieta kapuściana – na czym polega? Dieta dla osób zapracowanych Piramida żywieniowa a dieta Dieta 1000 kcal – na czym polega? Poznaj porady dietetyczne dla osób odchudzających się Czym jest nieinwazyjne usuwanie tkanki tłuszczowej? Czym jest efekt jo-jo? Poznaj zabiegi odchudzające Czy warto stosować środki na odchudzanie? Preparaty odchudzające – jakie wybrać? Czy też popełniasz te błędy żywieniowe? Produkty dobre na odchudzanie Czy suplementy na odchudzanie są skuteczne? Przepisy na domowe herbatki odchudzające Czy kosmetyki wyszczuplające są skuteczne?

Popularne w tym tygodniu:

Woda ananasowa na odchudzanie i dla zdrowszej tarczycy!