Fizjoterapeuta uroginekologiczny - czym się zajmuje i w czym może pomóc?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzFizjoterapeuta uroginekologiczny pomaga w dolegliwościach ze strony układu moczowo–płciowego, jak np. nietrzymanie moczu. Jak wygląda badanie u tego fizjoterapeuty i jakie metody leczenia obejmuje fizjoterapia uroginekologiczna?
Fizjoterapeuta uroginekologiczny — czym się zajmuje?
Fizjoterapeuta uroginekologiczny to wykwalifikowany specjalista zajmujący się łagodzeniem dolegliwości ze strony układu moczowo–płciowego. Na fizjoterapię powinny zdecydować się osoby z takimi dolegliwościami, jak nietrzymanie moczu (np. wysiłkowe, parcia naglące, mieszane), obniżenie narządów rodnych (pochwa, macica), nietrzymanie gazów i stolca, rozstęp mięśni prostych brzucha. Jego opieką są też objęci pacjenci skarżący się na bóle w okolicy kręgosłupa oraz miednicy. Często do fizjoterapeuty zgłaszają się kobiety, które nie odczuwają satysfakcji ze współżycia seksualnego.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny — badanie i diagnoza
Fizjoterapeuta uroginekologiczny jest w stanie rozpoznać problem, znaleźć jego przyczynę i zaproponować odpowiednią formę terapii. Diagnoza opiera się na wywiadzie z pacjentem; specjalista analizuje postawę ciała, proces oddychania, sprawdza, jak pracują mięśnie brzucha i w jakiej kondycji jest kręgosłup. Podczas wizyty ocenie poddaje się także funkcjonowanie mięśni dna miednicy. Czasami badanie musi odbyć się dopochwowo, ale nie zawsze.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny — jakie stosuje metody leczenia?
Samo leczenie prowadzone przez fizjoterapeutę uroginekologicznego polega na zastosowaniu wybranej techniki leczenia, bądź kilku różnych metod, które poza przyjmowaniem lekarstw mogą zadziałać korzystnie. Metodami, które przynoszą najlepsze efekty, są odpowiednio dopasowane ćwiczenia dna miednicy, elektrostymulacja oraz biofeedback. Te formy leczenia stosuje się oddzielnie lub łączy razem.
Fizjoterapia uroginekologiczna — ćwiczenia
Ćwiczenia w ramach fizjoterapii uroginekologicznej dotykają kilku sfer. Są to ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, aktywujące mięśnie poprzeczne brzucha i okolice kręgosłupa. Bardzo ważne jest nauczenie pacjenta, jak łączyć ćwiczenia z oddychaniem. Fizjoterapeuta edukuje także w kwestii ewentualnej zmiany stylu życia, nawyków żywieniowych, zaleca aktywność fizyczną, rekomendując odpowiedni rodzaj sportu.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny — cena
Koszt pojedynczej wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego jest uzależniony od doświadczenia, jakie specjalista zdobył w tej dziedzinie. Na cenę wpływa również miasto, w jakim odbywa się konsultacja — w mniejszych miastach za taką wizytę płaci się około 100 zł, w dużych miastach godzinna konsultacja to zazwyczaj koszt około 150 zł.
DD
Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze