Czym jest nadciśnienie wrotne?
MICHAŁ DZIURDZIK • dawno temuKiedy ciśnienie w układzie wrotnym wzrasta powyżej 10 mmHG, możemy mówić o pozasercowych powikłaniach nadciśnieniowych. To właśnie za pośrednictwem żyły wrotnej krew z jelit dostaje się do wątroby, co jest bardzo ważne dla prawidłowego metabolizmu ciała. Warto wiedzieć, że wątroba neutralizuje substancje, które są szkodliwe dla organizmu. Należy też pamiętać, że nadciśnienie może spowodować zawał serca. Leczenie jest więc sprawą priorytetową
Nadciśnienie wrotne
Można powiedzieć, że każdy rodzaj nadciśnienia jest bardzo podstępną chorobą. Osłabia serce i może spowodować zawał serca. Leczenie powinno być podjęte natychmiastowo po zdiagnozowaniu nadciśnienia. Prawidłowe ciśnienie krwi ma kolosalne znaczenie dla całego organizmu.
W przypadku układu wrotnego o nadciśnieniu mówimy, kiedy ciśnienie w układzie wrotnym wzrasta powyżej 10 mmHg. Jeśli w wyniku podwyższonego ciśnienia pojawia się zastój i wzrasta opór krwi, która przepływa przez układ wrotny, wtedy mówimy o nadciśnieniu wrotnym. Prawidłowe ciśnienie krwi w tym układzie wynosi od 5 do 10 mmHG.
Do przyczyn pojawienia się nadciśnienia wrotnego można zaliczyć:
- marskość wątroby spowodowaną wirusowym zapaleniem narządu,
- marskość wątroby spowodowaną spożywaniem alkoholu,
- marskość wątroby związaną z chorobami ogólnoustrojowymi,
- zakrzepicę żyły wrotnej oraz zakrzepicę żył wątrobowych, cukrzycę,
- choroby serca, które wpływają na utrudnienie przepływu krwi z żyły głównej,
- choroby nowotworowe, gdyż nowotwór może blokować żyłę pośrednio lub bezpośrednio, nieprawidłowości w funkcjonowaniu żyły wrotnej.
Do skutków nadciśnienia wrotnego możemy zaliczyć:
- rozwój krążenia obocznego. Mówimy o nim, kiedy większa niż standardowo objętość krwi zaczyna przepływać np. przez żyły przełykowe i żołądkowe. Może to być powodem powstania żylaków przełyku, a także krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego;
- toksyczne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, które pojawia się, kiedy wątroba nie oczyszcza krwi z toksyn. Ma to miejsce właśnie w przypadku wystąpienia nadciśnienia wrotnego;
- pojawienie się obrzęków i przekrwień błony wyścielającej żołądek;
- powiększenie się śledziony;
- spadek trombocytów i leukocytów we krwi;
- pojawienie się wodobrzusza lub żółtaczki. Jednak te przyczyny występują stosunkowo rzadko.
Jak diagnozować i leczyć ciśnienie wrotne?
Kiedy chory zauważy u siebie objawy mogące wskazywać na ciśnienie wrotne, powinien natychmiast udać się do lekarza. Specjalista powinien przeprowadzić wywiad, zlecić wykonanie badań laboratoryjnych krwi. Niezbędne może być wykonanie:
- zdjęć RTG przełyku,
- badania USG brzucha,
- angiografii,
- badań endoskopowych,
- tomografii komputerowej,
- rezonansu magnetycznego.
Lekarz może zlecić wykonanie wszystkich powyższych badań lub może ograniczyć się tylko do wybranych.
Podstawową metodą leczenia nadciśnienia wrotnego jest zwalczanie przyczyn, w wyniku których się pojawiło. W większości przypadków wystarcza leczenie farmakologiczne. Podaje się np. mrożone osocze, a także lekarstwa, które zwężają naczynia krwionośne. Jednak może się okazać, że konieczne jest przeprowadzenie endoskopowego leczenia żylaków przełyku, a nawet przeprowadzenie przeszczepu wątroby.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze