Jak wygląda leczenie po zawale serca?
MAGDALENA WAWSZCZAK • dawno temuCzym jest zawał serca? Jest to niedokrwienie mięśnia sercowego, które prowadzi do obumarcia części tego narządu. Jednak nie od razu dochodzi do obumarcia. Część komórek jest jeszcze do odratowania, ale pod warunkiem, że szybko zostanie podana krew z tlenem. Nawet po odratowaniu nie ma szans na pełną pracę serca, dlatego lekarz prowadzący najczęściej zleca pełną rehabilitację.
Jak wygląda zawał serca?
Gdy w tętnicach, które prowadzą krew do serca, dochodzi do zwężeń, następuje całkowita blokada przepływu krwi. Niestety, zwężenia mogą pękać i wtedy pacjent uskarża się na ból piekący, który lokalizuje się w okolicy mostka. Przy dużych zmianach ból promieniuje do barku, żuchwy, może być odczuwany ucisk między łopatkami. Często przy zawale drętwieją palce rąk. Zdarzają się przypadki, że zawał przebiega bezobjawowo. Odnotowuje się je u osób chorych na cukrzycę.
Do innych objawów zawału należą:
- duszności,
- omdlenie,
- utrata przytomności,
- nudności, wzmożone pocenie się,
- ból brzucha.
Kiedy lekarz podejrzewa, że pacjent przeszedł czy przechodzi zawał serca decyduje się na badanie EKG i badanie krwi. We krwi widoczny będzie poziom troponiny, czyli substancji świadczącej o poziomie martwicy serca. Wyróżnia się zawał ściany dolnej, bocznej, przedniej i tylnej lub prawej komory sercowej.
Jak jest leczony zawał serca?
Sposoby leczenia zawału serca są zależne od czasu trwania bólu, jego natężenia i zmian niedokrwiennych, które wyszły podczas badania EKG. Najczęściej stosuje się dwa rodzaje leczenia:
- zachowawcze, czyli podanie tlenu, morfiny, nitrogliceryny, leków przeciwpłytkowych, inhibitorów konwertazy angiotensyny, podawane są również leki uspakajające i przeciwkrzepliwe,
- inwazyjne – jest stosowane, kiedy na leczenie zachowawcze jest już za późno. Do metod tych należą: przezskórna angioplastyka wieńcowa czy pomostowanie aortalno-wieńcowe.
Rodzaj leczenia ma bardzo duże znaczenie, ponieważ powikłania zawału serca mogą skutkować chorobami serca. Oczywiście każda metoda jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym i przy zastosowaniu krążenia pozaustrojowego. Wszystkie te czynnika są niestety dodatkowo obciążające organizm pacjenta. Każda operacja może skutkować powikłaniami, np. udarem, sepsą, a nawet zgonem. Dlatego stosowane jest krążenie pozaustrojowe, zabiegi endoskopowe, niewielkie nacięcia.
Jeśli operacja jest planowana na późniejszy termin, pacjent musi mieć wyleczone wszystkie zęby, a jeżeli nie jest to możliwe, powinny być one usunięte. Lekarz prowadzący zleca również pobranie wymazu z gardła i nosa, aby wykluczyć ewentualne bakterie czy grzyby. Pacjent musi być także zaszczepiony przeciwko WZW B i przed operacją musi odstawić leki przeciwpłytkowe.
Jakie leki są stosowane przy leczeniu zawału serca?
- leki hamujące płytki krwi,
- leki na serce, czyli statyny, które obniżają cholesterol.
Oczywiście oprócz farmakologii ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, a więc odpowiednio zbilansowana dieta bogata w warzywa, ryby, kwasy omega-3. Konieczne jest zrezygnowanie z wszelkich używek. Przy nadwadze należy zrzucić zbędne kilogramy i postawić na zdrowy tryb życia, czyli np. spacery na świeżym powietrzu. Bardzo ważna jest również stała kontrola ciśnienia tętniczego i systematyczne wizyty u kardiologa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze