Nerwica serca – jak ją rozpoznać i leczyć?
MAGDALENA WAWSZCZAK • dawno temuJest to schorzenie, którego objawy mogą być związane z dyskomfortem innych narządów z układu wydalniczego, pokarmowego, krwionośnego i oddechowego. Częstym objawem choroby jest zbyt duże tempo pracy serca objawiające się jego kołataniem. Pacjent odczuwa nie tylko stany lękowe, ale także rozdrażnienie, silne negatywne emocje. Przy nerwicy serca objawy psychiczne łączą się z somatycznymi.
Objawy somatyczne
Pierwszym objawem nerwicy serca jest lęk, który może występować pod różną postacią, w różnym natężeniu i okolicznościach. Oprócz tego, że chory odczuwa strach jako emocję, dodatkowo pojawiają się objawy fizyczne, np. przyspieszony oddech, pocenie się dłoni, kołatanie serca. Bardzo często pacjent prosi o radę lekarza, a ten zleca badania laboratoryjne, które jednak nie są w stanie wykazać choroby somatycznej.
Do lekarza zgłaszają się pacjenci, którzy uskarżają się na szereg objawów organicznych, np.:
- zaburzenia pracy serca,
- biegunki,
- uczucie duszności,
- bóle w klatce piersiowej,
- kaszel,
- zaparcia,
- niestrawność,
- częste lub rzadkie oddawanie moczu.
Choroba ta ma zróżnicowane natężenie objawów, ponieważ wszystko zależy od pacjenta. Niektórzy ból odczuwają jako piekący, pojawia się uczucie rozdymania, a dla innych ból umiejscawia się w jednym miejscu i jest jednostajny.
Niestety, objawy somatyczne nerwicy serca mogą powodować natężenie objawów organicznych –lęk będzie się wzmagał i powodował, że ogólny stan pacjenta będzie ulegał pogorszeniu.
Na czym polega kołatanie serca?
Jest to inaczej palpitacja, czyli przyspieszony rytm serca. Czym może być spowodowany? Przyczyną może być choroba somatyczna, wrodzona wada serca, ale też nadmierne spożycie substancji pobudzających, np. alkoholu. Powodem może być również choroba psychiczna o podłożu lękowym. Kołatanie mięśnia sercowego może się pojawić w sytuacjach stresowych, ale także w przypływie emocji. Lęk może wpływać na pracę nie tylko serca, ale całego organizmu. Stany lękowe w połączeniu z przyspieszoną akcją serca stanowią problem, ponieważ chory nie wie, co się z nim dzieje, a taki stan tylko pogłębia wewnętrzne napięcie i dyskomfort. Ciągły lęk będzie miał negatywny wpływ na fizjologiczne dolegliwości. Jest to tzw. spirala lęku – im większe są dolegliwości fizyczne, tym bardziej wzrasta lęk i im większe nasilenie lęku, tym większe jest natężenie objawów somatycznych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze