Przyczyny zaburzeń rytmu serca
MAGDALENA WAWSZCZAK • dawno temuProblemy wynikające z nieprawidłowej pracy mięśnia sercowego nazywane są inaczej arytmią. Jest to schorzenie, które może skutkować nawet śmiercią. Dlatego, gdy zorientujesz się, że serce pracuje niemiarowo, nie lekceważ tego i udaj się do kardiologa
Praca mięśnia sercowego może być zaburzona w różnych sytuacjach, np. pod wpływem nagłych emocji, zbyt dużej ilości kawy czy alkoholu, ale także zmęczenia. Jednak nierówność pracy mięśnia sercowego może być przyczyną innych chorób, np. miażdżycy, niewydolności krążenia, nadciśnienia, a także niedoboru wapnia, magnezu i potasu.
Praca serca
Praca serca może być zbyt szybka i wtedy jest mowa o tachykardii lub za wolna – wtedy mamy do czynienia z bradykardią. Czasem dochodzi do sytuacji, kiedy impulsy tworzą się w innych miejscach niż węzeł zatokowy. Wtedy dochodzi do zaburzenia pracy serca, czyli jego rytmu i prędkości. Serce zaczyna bić nierówno, gdy oprócz właściwego skurczu wytwarzany jest skurcz dodatkowy. W niektórych przypadkach dodatkowe bicia są nieodczuwalne i występują tylko od czasu do czasu. Zaburzone tempo może być dolegliwością, która będzie pojawiała się sporadycznie, ale najczęściej powraca.
Czym są częstoskurcze? Jest to uczucie trzepotania serca, kołatania, krótkiej przerwy w jego pracy. Tym objawom towarzyszyć mogą: senność, duszność, zmęczenie, zawroty głowy. Nasilenie objawów może być uwarunkowane ogólnym stanem zdrowia chorego. Do najpoważniejszych zaburzeń rytmu należy migotanie komór i przedsionków. Są to schorzenia, które są niebezpieczne dla życia pacjenta, ponieważ może dojść do nagłego zatrzymania akcji serca i śmierci klinicznej.
Kiedy należy udać się do kardiologa? Przede wszystkim należy obserwować warunki i częstotliwość pojawiających się zaburzeń. Najbardziej niepokojące są te, które uaktywniają się często bez większych przyczyn. Na wizycie należy powiedzieć o wszystkich niepokojących symptomach. Lekarz najprawdopodobniej zleci biochemiczne badanie krwi i EKG. Jak wygląda leczenie zaburzeń pracy serca? Potrzebne będą:
- zmiana stylu życia,
- ograniczenie sytuacji stresowych,
- zażywanie leków farmakologicznych,
- kardiowersja elektryczna,
- ablacja.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze