Ból serca – co może oznaczać?
MAGDALENA WAWSZCZAK • dawno temuPrzyczyn bólu czy kłucia w sercu może być wiele. Pojawia się niepokój, kiedy ból jest odczuwany po lewej stronie klatki piersiowej. Ale jest to mylne odczucie, ponieważ serce nie jest umiejscowione po tej stronie, a tuż za mostkiem, pośrodku klatki piersiowej. Przyczyną dyskomfortu w klatce piersiowej może być problem z innymi narządami, a rzadziej z zaburzeniami pracy serca.
Rodzaje bólu mogą być różne: głuchy, tępy, nękający, piekący czy przeszywający. Najczęściej pacjent potrafi określić jego siłę i częstotliwość występowania. W nawracających bólach bardzo ważna jest obserwacja własna, aby przekazać rzetelne informacje lekarzowi prowadzącemu.
Choroby układu krwionośnego
- Zapalenie mięśnia sercowego – obok bólu może wystąpić zmęczenie, gorączka, a także utrudnione oddychanie.
- Zawał serca objawia się bólem zlokalizowanym pośrodku klatki piersiowej; jest to dławiący ból, który może promieniować do lewego barku i żuchwy.
- Zapalenie osierdzia zwane inaczej stanem zapalnym woreczka, w którym umieszczony jest mięsień sercowy. Ból wzmaga się przy przełykaniu, oddychaniu, a nawet przy odpoczynku w pozycji na plecach.
- Dławica piersiowa, czyli dusznica bolesna – cechuje ją nadchodzący falami ból umiejscowiony w okolicach mostka. Może się nasilać przy większym wysiłku fizycznym.
- Choroba niedokrwienna serca charakteryzuje się ostrym bólem, który promieniuje do rąk, a jego intensywność zwiększa się przy zmianach temperatury.
Inne przyczyny
- Zgaga, czyli stan zapalny spowodowany zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku. Ból jest piekący i najczęściej pojawia się po obfitym i ciężkim posiłku.
- Przepuklina także charakteryzuje się kłującym bólem w sercu.
- Schorzenia układu kostno-szkieletowego, które dotyczą górnego odcinka kręgosłupa. Najczęściej dochodzi do ucisku nerwów, a to prowadzi nie tylko do bólu, ale również do drętwienia ręki, problemów ze swobodnym oddychaniem, a nawet zaburzeń ciśnienia tętniczego.
- Ból różnego typu może mieć swoją przyczynę w powikłaniach po chorobie, a także w trakcie jej przebiegu, np. w anginie, a nawet zwykłym przeziębieniu.
- Uszkodzone nerwy, rozwijający się stan zapalny to także przyczyny dyskomfortu w klatce piersiowej.
- Powodem bólu serca mogą być także gwałtowne przeżycia emocjonalne.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze