Ból serca – co może oznaczać?

Przyczyn bólu czy kłucia w sercu może być wiele. Pojawia się niepokój, kiedy ból jest odczuwany po lewej stronie klatki piersiowej. Ale jest to mylne odczucie, ponieważ serce nie jest umiejscowione po tej stronie, a tuż za mostkiem, pośrodku klatki piersiowej. Przyczyną dyskomfortu w klatce piersiowej może być problem z innymi narządami, a rzadziej z zaburzeniami pracy serca.

123RF

Rodzaje bólu mogą być różne: głuchy, tępy, nękający, piekący czy przeszywający. Najczęściej pacjent potrafi określić jego siłę i częstotliwość występowania. W nawracających bólach bardzo ważna jest obserwacja własna, aby przekazać rzetelne informacje lekarzowi prowadzącemu.


Choroby układu krwionośnego

 • Zapalenie mięśnia sercowego – obok bólu może wystąpić zmęczenie, gorączka, a także utrudnione oddychanie.
 • Zawał serca objawia się bólem zlokalizowanym pośrodku klatki piersiowej; jest to dławiący ból, który może promieniować do lewego barku i żuchwy.
 • Zapalenie osierdzia zwane inaczej stanem zapalnym woreczka, w którym umieszczony jest mięsień sercowy. Ból wzmaga się przy przełykaniu, oddychaniu, a nawet przy odpoczynku w pozycji na plecach.
 • Dławica piersiowa, czyli dusznica bolesna – cechuje ją nadchodzący falami ból umiejscowiony w okolicach mostka. Może się nasilać przy większym wysiłku fizycznym.
 • Choroba niedokrwienna serca charakteryzuje się ostrym bólem, który promieniuje do rąk, a jego intensywność zwiększa się przy zmianach temperatury.

Inne przyczyny

 • Zgaga, czyli stan zapalny spowodowany zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku. Ból jest piekący i najczęściej pojawia się po obfitym i ciężkim posiłku.
 • Przepuklina także charakteryzuje się kłującym bólem w sercu.
 • Schorzenia układu kostno-szkieletowego, które dotyczą górnego odcinka kręgosłupa. Najczęściej dochodzi do ucisku nerwów, a to prowadzi nie tylko do bólu, ale również do drętwienia ręki, problemów ze swobodnym oddychaniem, a nawet zaburzeń ciśnienia tętniczego.
 • Ból różnego typu może mieć swoją przyczynę w powikłaniach po chorobie, a także w trakcie jej przebiegu, np. w anginie, a nawet zwykłym przeziębieniu.
 • Uszkodzone nerwy, rozwijający się stan zapalny to także przyczyny dyskomfortu w klatce piersiowej.
 • Powodem bólu serca mogą być także gwałtowne przeżycia emocjonalne.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ćwiczenia i trening:

Magnez a mięśnie Najczęstsze błędy po treningu Produkty, dzięki którym wyrzeźbisz mięśnie Choroba wieńcowa Aerobik na odchudzanie Zastosowanie nitrogliceryny przy chorobie wieńcowej Ból nóg – przyczyny Wpływ hałasu na serce Ból mięśni – co może oznaczać? Zalety aqua aerobiku Czym jest fibromialgia? Zumba Wady serca – rodzaje Przyczyny skurczów w nogach Zmotywuj się do ćwiczenia Skurcze – objawy niedoboru magnezu Czym jest niedomykalność zastawki mitralnej? Wybierz odpowiedni sport Czym jest choroba wysokościowa? TBC Kiedy suplementować magnez? Czym jest bradykardia? Stretching Poznaj metody ćwiczenia z piłką

Popularne w tym tygodniu:

Ćwiczenia Ewy Chodakowskiej - skalpel, turbo spalanie, killer, extra figura, model look, rewolucja W wymarzonej sukience chciała wyglądać idealnie. 17-latka w rok zrzuciła 60 kg Stagnacja treningowa – jak radzić sobie z brakiem efektów Ćwiczenia z Chodakowską nie przyniosą efektów, jeśli popełnisz ten błąd Ćwiczenia na pośladki czyli piękny tył domowymi sposobami Killer Ewy Chodakowskiej – na czym polega, efekty Jak wyszczuplić uda – ćwiczenia, dieta Dieta Chodakowskiej - kalorie, zasady, przykładowy jadłospis Płaski brzuch w miesiąc - wyzwanie, zasady, plan treningu Co jeść po treningu – regeneracja, uzupełnienie minerałów, czas, przepisy Ćwiczenia na wewnętrzną stronę ud - podstawy, przyrządy, przykładowe ćwiczenia Co powoduje że twoje mięśnie rosną ?