Wady serca – rodzaje
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 1 komentarzWady serca są wrodzonymi nieprawidłowościami, które dwa razy częściej stwierdza się u wcześniaków niż donoszonych dzieci. Przyczyną wrodzonych wad serca jest m.in. czynnik genetyczny, infekcja wirusowa u matki dziecka w czasie ciąży i spożywanie alkoholu. Wśród rodzajów tych schorzeń wyróżnia się m.in. przetrwały przewód tętniczy, ubytek przegrody międzykomorowej i ubytek przegrody międzyprzedsionkowej serca.
Co to są wady serca?
Wadą serca określa się wrodzoną nieprawidłowość mięśnia sercowego, która występuje u noworodków. Dwa razy częściej diagnozuje się ją u dzieci urodzonych przedwcześnie niż u noworodków donoszonych.
Przyczyny wrodzonych wad serca
U 9 na 10 noworodków przyczyna wady serca jest nierozpoznana. W przypadku 10 proc. chorych wskazuje się następujące czynniki, które mogą powodować wadę:
- czynniki genetyczne, w szczególności zmiany chromosomalne związane z zespołem Downa czy zespołem Edwardsa,
- choroby dziedziczne, na przykład zespół Marfana,
- występowanie wad serca lub patologii układu krążenia u bliskich krewnych,
- infekcja wirusowa matki dziecka w pierwszych tygodniach ciąży, na przykład różyczka u kobiety ciężarnej,
- niektóre leki stosowane przez kobietę w ciąży, na przykład witamina A,
- spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży,
- nieleczona lub źle leczona cukrzyca u kobiety w ciąży.
Wady serca mogą współwystępować wraz z zespołami wad wrodzonych, na przykład zespołem Charge czy zespołem „suszonej śliwki”.
Rodzaje wad serca
Do grupy najczęściej występujących wrodzonych wad serca zalicza się przetrwały przewód tętniczy, ubytek przegrody międzykomorowej i międzyprzedsionkowej. Przewód tętniczy to naczynie, które łączy aortę z pniem płucnym. U donoszonych noworodków zamyka się samoistnie w pierwszym dniu życia, natomiast w przypadku wcześniaków proces ten jest opóźniony. Wówczas krew kieruje się z aorty do tętnic płucnych, obciążając krążenie płucne. Objawy przetrwałego przewodu tętniczego obserwuje się około czwartej doby życia dziecka. Stwierdza się zaburzenia oddychania, problemy z kamieniem noworodka i przyspieszenie akcji serca.
Ubytek przegrody międzykomorowej polega na występowaniu otworu (jednego lub większej liczby) w przegrodzie, która oddziela komorę lewą od prawej, co skutkuje nieprawidłowym przepływem krwi. Powstaje przeciek lewo-prawy, przeciążenie prawej komory i krążenia płucnego. Małe ubytki nie dają objawów, z kolei do grupy symptomów dużych ubytków zalicza się infekcje dróg oddechowych dziecka, problemy z karmieniem, a zatem mierny przyrost wagi. Konsekwencją tej wady może być niewydolność serca.
Wyższe ciśnienie po lewej stronie serca powoduje, że krew przedostaje się z lewego do prawego przedsionka. Wówczas występuje ubytek przegrody międzyprzedsionkowej. Najczęściej wada ta nie daje objawów, rzadko pojawiają się symptomy niewydolności serca. Co ważne, ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej może samoistnie zamknąć się, nim niemowlę ukończy pierwszy rok życia.
Pozostałe wady serca to:
- tetralogia Fallota,
- przełożenie wielkich pni tętniczych,
- anomalia Ebsteina,
- zespół hipoplazji lewego serca,
- kanał przedsionkowo-komorowy,
- koarktacja aorty.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze