Dieta samuraja - co to jest? Zasady diety, wady i zalety, przykładowy jadłospis
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 2 komentarzeDieta samuraja to sposób odżywiania skierowany do osób aktywnych fizycznie. Opiera się na zdrowych, łatwo dostępnych produktach. Jednak nie każdy może stosować się do jej zasad. Poznaj wady i zalety diety samuraja oraz przykładowy jadłospis.
Dieta samuraja — co to jest?
Dieta samuraja jest podobna do diety paleo. Również do jej podstawowych zasad należy spożywanie zdrowych, niskoprzetworzonych produktów. To, co je różni, to przede wszystkim włączenie do menu obfitujących w węglowodany, bezglutenowych kasz.
Czy dieta samuraja jest dietą odchudzającą? Tak, można na niej schudnąć, bądź utrzymać dotychczasową wagę, pod warunkiem, że do tego sposobu odżywiania dołącza się aktywny styl życia. Jest to bowiem system skierowany do osób aktywnych fizycznie.
Dieta samuraja — zasady i produkty zalecane
Menu diety opiera się na naturalnych, jak najmniej przetworzonych produktach. Bazą są warzywa, owoce, dobrej jakości mięso i ryby, jajka, oliwa z oliwek, ryż. Dopuszczalne są także zboża bezglutenowe (kasza jaglana, gryczana, amarantus, komosa ryżowa), nasiona, orzechy.
Kaloryczność posiłków dostosowujemy do danego dnia. Jeśli mamy za sobą długotrwały, bądź intensywny trening, jemy po prostu więcej.
Dieta samuraja — dla kogo?
Dieta samuraja to system odżywiania opracowany dla osób uprawiających sport. Liczba kalorii i wielkość przyjmowanych posiłków powinna być dopasowana indywidualnie do poziomu aktywności.
Stosując tę dietę i jednocześnie rezygnując z uprawiania sportu, prawdopodobnie nie będziemy w stanie spalić przyjmowanej z pożywienia energii i — tym samym — przytyjemy.
Czy każda osoba aktywna może przejść na tą dietę? Nie. Przepisy diety samuraja zakładają dosyć dużą podaż białka. Nie każdy organizm będzie dobrze na to reagował. Ponadto z diety nie powinny korzystać osoby z alergiami pokarmowymi, cierpiące na choroby autoimmunologiczne oraz choroby ze strony układu pokarmowego.
Dieta samuraja — produkty niedozwolone
Produkty, których dieta samuraja nie obejmuje, to wszelka przetworzona żywność (słodycze, słone przekąski, gotowe posiłki), nabiał, rośliny strączkowe, produkty glutenowe (pszenica), suszone owoce, napoje owocowe, alkohol, soda, napoje energetyczne.
Dieta samuraja — zalety i wady
Niewątpliwą zaletą diety samuraja jest to, iż opiera się ona na zdrowych, naturalnych produktach i jest pozbawiona produktów wysokoprzetworzonych. Ponadto dostarcza pełną paletę niezbędnych dla zdrowia witamin i minerałów.
Dieta samuraja wad ma niewiele. Do nich zalicza się eliminacja nie tylko produktów szkodliwych, ale również tych, które są uznane przez lekarzy za zdrowe m.in. warzywa strączkowe. Ten sposób żywienia jest również stosunkowo drogi.
Należy także pamiętać, że dieta samuraja jest skierowana do osób aktywnych. Jeśli zatem nie planujemy wdrożyć regularnych treningów, warto rozejrzeć się za innym sposobem odżywiania.
Dieta samuraja — przykładowy jadłospis
Śniadanie: jajecznica z pomidorami
II śniadanie: ryż z orzechami, jabłkiem, z dodatkiem cynamonu.
Obiad: łosoś grillowany, z dodatkiem pieczonych lub grillowanych warzyw (cukinii, bakłażana, papryką), dowolna kasza bezglutenowa
Podwieczorek: zupa krem z kalafiora, sałatka warzywna z kurczakiem (sałata, pomidor, ugotowane kawałki kurczaka, oliwa z oliwek
Kolacja: pieczone awokado z indykiem i sosem pomidorowym, z dodatkiem kolendry, komosa ryżowa.
Iwona Ludwinek-Zarzeka
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze