Jak krąży krew?
MAGDALENA WAWSZCZAK • dawno temuPrawidłowe krążenie krwi wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, ponieważ krew dostarcza nie tylko tlen, ale także składniki odżywcze. W momencie zaburzeń krążenia może dojść do problemów, które najczęściej wymagają kuracji.
Jak wygląda krążenie krwi?
Przepływ krwi w całym organizmie reguluje praca mięśnia sercowego. Krew przechodzi przez tętnice, najpierw grubsze, które przechodzą w cieńsze. Te drugie tworzą tzw. sieć naczyń włosowatych. To tam odkładają się składniki odżywcze transportowane przez krew. W następnej kolejności naczynia włosowate tworzą żyły, którymi prowadzona jest krew do mięśnia sercowego.
W sercu dochodzi do wymiany krwi. Do przedsionka trafia ona poprzez żyły, a z komór wydobywa się tętnicami. Z komory lewej dostaje się do największej z tętnic, czyli aorty. Tętnica szyjna wspólna dzieli się na lewą i prawą, a w następnym odcinku zmienia się w mniejsze tętniczki, które na końcu tworzą naczynia włosowate. Ich zadaniem jest zaopatrywanie mózgu w substancje odżywcze, które znajdują się we krwi.
Natomiast żyły szyjne pobierają krew z mózgu i przeprowadzają ją do prawego przedsionka. Następnie krew przeciska się do prawej komory przez zastawkę, z komory przepływa do pnia płucnego i tętnic płucnych i trafia do płatów płucnych. Tam eliminowany jest dwutlenek węgla, ale pobierany tlen, który wędruje do lewego przedsionka dzięki żyłom płucnym. Cała droga, jaką przebywa krew, nazywana jest płucnym krążeniem.
Jakie mogą być skutki zaburzeń krążenia?
Są to:
- niedowład,
- szumy uszne,
- zaburzenia czucia,
- zaburzona koncentracja i pamięć,
- zaburzenia równowagi.
Bardzo niebezpieczne w skutkach jest niedokrwienie mózgu, które może być spowodowane miażdżycą tętnic lub zakrzepami. Bardzo ważna w tym przypadku jest profilaktyka, dlatego należy prowadzić zdrowy tryb życia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze