Obciążenia bitumiczne - co to takiego?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temu • 1 komentarzNie wszyscy mają możliwość regularnych wizyt na siłowni, dlatego każdy, kto chce w domowym zaciszu realizować swój plan treningowy, staje przed dylematem dotyczącym zakupu sprzętu. Własne hantle czy sztanga pozwalają wykonywać wiele ćwiczeń siłowych, jednak zazwyczaj ich cena potrafi być naprawdę wysoka. Alternatywą jest obciążenie bitumiczne, które jest tańsze od żeliwnego. Czym jest obciążenie bitumiczne i jakie są jego wady i zalety?
Czym jest obciążenie bitumiczne?
Obciążenie bitumiczne to określenie na ciężary, które wypełnione są masą bitumiczną — mieszanką wypełniacza, kruszywa i lepiszcza. Na taki mix nakładana jest warstwa tworzywa sztucznego, które wyglądem przypomina klasyczne obciążenie żeliwne.
Cechą charakterystyczną obciążenie bitumicznego jest to, że wypełnienie, aby miało taki sam ciężar jak w przypadku tradycyjnych ciężarów, zajmuje więcej miejsca, przez co gabaryty hantli są większe. Oznacza to, że takie ciężary w domowej siłowni będą potrzebowały więcej przestrzeni niż w przypadku żeliwnych odpowiedników.
Jaka jest różnica między obciążeniem bitumicznym a żeliwnym?
Pierwszą różnicą jest właśnie gabaryt ciężarów. W przypadku żeliwnych hantli zajmują one mniej miejsca, a bitumiczne nieco więcej. Różnice w sztangach nie są już jednak zauważalne. Najważniejszą różnicą pomiędzy obciążeniem bitumicznym a żeliwnym jest jednak poziom bezpieczeństwa.
Wykończone tworzywem sztucznym ciężary są mniej groźne w razie upadku, choć oczywiście ważą tyle samo. Jednak warstwa amortyzująca pozwala na pracę z ciężarem w bezpieczniejszy sposób. Z tego powodu obciążenie bitumiczne polecane jest osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningami siłowymi.
Dodatkową zaletą jest fakt, że żeliwne ciężary łatwo rysują podłogę, a bitumiczne są w tej kwestii mniej problematyczne, ponieważ przy odpowiednim użytkowaniu ryzyko jest minimalne. Niewątpliwym atutem obciążenia bitumicznego jest także cena ciężarów, która jest niższa niż w przypadku tradycyjnego żeliwnego sprzętu.
Czy jest różnica w treningu z ćwiczeniem bitumicznym a żeliwnym?
Komfort treningu jest nieco inny w przypadku obciążenia bitumicznego. Dla wielu osób minusem będzie większy rozmiar hantli, co przekłada się na wygodę podczas wykonywania ćwiczeń. Jednak nie ma żadnych różnic w efektywności treningu — jest to dokładnie to samo obciążenie, dlatego rezultaty będą takie same, bez względu na wybrany rodzaj ciężarów. Wiele osób za zaletę obciążenia bitumicznego uznaje cichszą pracę z ciężarem. Żeliwne talerze potrafią byś głośniejsze, co może być dla niektórych osób uciążliwe.
Czy jest różnica między obciążeniem bitumicznym a kompozytowym?
Obciążenie bitumiczne wyróżnia się określonym rodzajem wypełnienia, czyli masą bitumiczną. Obciążenie kompozytowe jest z kolei szerszym pojęciem, pod którym kryją się ciężary, których powierzchnia pokryta jest wielowarstwowym laminatem z trwałych tworzyw sztucznych. Nazwę obciążenie zawdzięcza ochronnej warstwie z kompozytu, która zabezpiecza posadzki przed porysowaniem, a także przed potłuczeniem w przypadku upuszczenia sprzętu.
Jakie hantle bitumiczne wybrać?
Hantle należy kupować zgodnie ze stopniem zaawansowania. Dobrym wyborem na początek będzie zestaw mniejszych obciążeń o wadze do 5 kg. Hantle o masie do 2 kg przydadzą się podczas treningów fitness, które mają zwiększyć wytrzymałość i wysmuklić sylwetkę. Z kolei talerze bitumiczne powinny ważyć od 10 do 20 kg, ponieważ to osoby bardziej doświadczone powinny sięgać po talerze olimpijskie o wadze 25 kg.
Warto uzupełnić swój zestaw w taki sposób, by łatwo można było podnosić stopniowo obciążenie, a tym samym polepszać wyniki sportowe. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj treningu ma być wykonywany — w przypadku siłowych należy sięgać po większe obciążenia. Dobrym sposobem jest wybranie się na siłownie i sprawdzenie swoich możliwości, by na tej podstawie dokonywać wyboru lub zwrócić się o pomoc do obsługi sklepu, która powinna potrafić doradzić.
OSK
Zobacz, jak prawidłowo wykonać pompki. Ćwiczenie demonstruje trenerka z Calypso Fitness Club
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze