Przyczyny niewydolności krążenia
RADOSŁAW ROGALSKI • dawno temuNiewydolność krążenia można najprościej określić jako stan, podczas którego do organów wewnętrznych napływa zbyt mała ilość krwi. Schorzenie to zazwyczaj jest spowodowane zaburzoną pracą serca, choć czasami jego przyczyny nie są z tym związane. Niewydolność krążenia w zależności od objawów może mieć charakter ostry (szybko postępujący) lub przewlekły (nasilający się stopniowo).
Niewydolność krążenia a praca serca
Lewa komora serca tłoczy krew utlenowaną przez aortę, a następnie coraz dalej przez mniejsze tętnice do wszystkich komórek organizmu. Z komórek odtlenowana krew wraca mniejszymi żyłami, a następnie żyłą główną górną i dolną do prawej komory serca. Stamtąd krew pompowana jest do pnia płucnego, następnie dalej do płuc, gdzie dochodzi do wysycenia jej tlenem.
Gdy lewa komora serca działa w sposób nieprawidłowy, zmniejszeniu ulega wyrzut krwi do tętnicy głównej, co może skutkować niedokrwieniem ważnych narządów. Jeśli praca prawej komory jest nieprawidłowa, serce nie jest w stanie przyjąć krwi odtlenowanej, która zalega w organizmie.
Najczęstsze przyczyny niewydolności krążenia
Najczęściej spotykanymi przyczynami wadliwej pracy serca są:
- nadciśnienie tętnicze;
- choroba wieńcowa;
- kardiomiopatie;
- choroby ogólnoustrojowe, między innymi: astma, cukrzyca, schorzenia tarczycy, zapalenie oskrzeli, guz chromochłonny, anemia, choroba nowotworowa serca;
- przyjmowanie leków (np. cytotoksycznych i antyarytmicznych);
- nabyte lub wrodzone wady serca;
- toksyny znajdujące się na przykład w nikotynie i kokainie;
- zła dieta.
Niewydolność krążenia, której przyczyną nie jest zaburzana praca serca (niewydolność obwodowa), może być spowodowana wstrząsem hipowolemicznym lub wstrząsem anafilaktycznym.
Objawy niewydolności krążenia
Niewydolność lewokomorową serca cechuje:
- uczucie duszności;
- szybkie męczenie się;
- sinica;
- bóle w klatce piersiowej;
- zasłabnięcia;
- omdlenia;
- utrata przytomności.
Niewydolność prawokomorową serca cechują:
- obrzęki kończyn dolnych;
- zwiększający się obwód tułowia;
- poszerzenie żył szyjnych;
- częstomocz w nocy (nykturia);
- dolegliwości brzuszne – nudności, wzdęcia, biegunki, zaparcia;
Diagnostyka niewydolności krążenia
Aby zdiagnozować niewydolność krążenia, należy wykonać szereg badań. Do najczęściej wykonywanych należą: elektrokardiografia, RTG klatki piersiowej, echokardiografia oraz badania laboratoryjne krwi. W uzasadnionych przypadkach lekarze mogą zalecić również badania inwazyjne, takie jak: angiografia naczyń wieńcowych lub cewnikowanie serca.
Leczenie niewydolności krążenia
Leczenie choroby, którą jest niewydolność krążenia, wymaga dobrego zdiagnozowania i jest uzależnione od jej przyczyny i stanu pacjenta. Gdy odpowiada za nią nieprawidłowa praca serca, najczęściej stosuje się farmakoterapię: beta-blokery, inhibitory konwertazy, glikozydy, leki moczopędne. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego (operacja zastawek serca, angioplastyka, założenie by-passów).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze