Czym są kurcze cieplne mięśni?
PAULINA BANAŚKIEWICZ-SURMA • dawno temu • 1 komentarzKurcze cieplne mięśni to dolegliwość bólowa, która pojawia się nagle i mimo woli. Jako przyczynę bólu mięśni wskazuje się nadmierny wysiłek fizyczny i będące jego następstwem odwodnienie organizmu, którego skutkiem jest niedobór elektrolitów. W leczeniu skurczów cieplnych mięśni stosuje się maści, leki przeciwbólowe i siarczan chininy. Warto nawadniać organizm i wykonywać ćwiczenia rozciągające mięśnie nóg i rąk.
Co to są kurcze cieplne mięśni?
Kurcze cieplne mięśni to określenie odnoszące się do skurczów, które pojawiają się niespodziewanie, najczęściej w mięśniach nóg i rąk.
Przyczyny kurczy cieplnych mięśni
Główna przyczyna powstawania kurczy cieplnych mięśni to nadmierny wysiłek fizyczny, który prowadzi do odwodnienia organizmu. Skurcze mięśni nóg i rąk pojawiają się w czasie intensywnego treningu albo w trakcie pracy w pomieszczeniu, gdzie panuje wysoka temperatura (zwłaszcza w czasie pierwszych dni w nowym miejscu, zanim organizm przystosuje się do nieznanych warunków). Na skutek nadmiernego wysiłku fizycznego wraz z potem wydalane są elektrolity: magnez, sód i wapń, które są potrzebne do prawidłowej pracy mięśni.
Objawy kurczy cieplnych mięśni
Symptomem kurczy cieplnych mięśni jest przede wszystkim silny ból mięśni. Dolegliwości bólowe obejmują najczęściej mięśnie ramion, łydek i ud. Przypadłość ta sprawia największy dyskomfort kobietom w ciąży, pacjentom przechodzącym hemodializę i tym, u których stwierdzono zaburzenia elektrolitowe.
Leczenie kurczy cieplnych mięśni
Leczenie łagodnych skurczów mięśni obejmuje stosowanie maści i leków przeciwbólowych bez recepty podawanych doustnie. Wówczas dolegliwości ustępują samoistnie. Natomiast silny i długotrwały ból mięśni wymaga konsultacji z lekarzem w celu dopasowania odpowiedniej metody leczenia kurczy cieplnych. Zazwyczaj niezbędne jest zażywanie siarczanu chininy.
Domowe sposoby na kurcze cieplne mięśni
Nagły ból mięśni pomoże uśmierzyć masaż obszaru ciała, w którym wystąpił. Warto również delikatnie rozciągać mięśnie do momentu pojawienia się dyskomfortu, a także poruszać kończyną – jeśli doskwiera nam ból w nodze, powinniśmy spróbować chodzić. W celu złagodzenia dolegliwości bólowych można wziąć ciepłą kąpiel albo zastosować ciepły albo zimny kompres na bolące miejsce. Ciepło poprawi krążenie powierzchniowe krwi, z kolei lód zadziała niczym lek przeciwbólowy. Ciepły kompres można stosować przez 20 minut, zimny – nie dłużej niż 10 minut (do momentu, gdy zaobserwujemy, że powierzchnia skóry staje się jasnoczerwona).
Jeżeli kurcze cieplne mięśni pojawiają się po wysiłku fizycznym, na przykład po treningu, może być to znak, że organizm jest odwodniony, dlatego należy zadbać o odpowiedni poziom wody w organizmie. W celu przywrócenia równowagi elektrolitowej warto pić lekko osoloną wodę lub soki. Zalecane są też wieloelektrolitowe napoje izotoniczne.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze