Jakie efekty dają taśmy do ćwiczeń? Przykładowe ćwiczenia na różne partie mięśni
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuTaśmy do ćwiczeń (zwane też gumami do ćwiczeń) są bardzo przydatne dla każdego, kto chce poprawić swoją sylwetkę. Taśmy są bowiem nie tylko tanie, ale także lekkie, zajmują mało miejsca, a co więcej czasami są nawet lepsze od hantli czy innych akcesoriów fitnessowych. Taśmy są też niezwykle uniwersalne i można za ich pomocą modelować różne części naszego ciała - nie tylko uda czy pośladki, ale też plecy, barki czy bicepsy.
Taśmy do ćwiczeń — zalety
Taśmy do ćwiczeń wykonane są z przyjemnego w dotyku lateksu, który jest niezwykle mocny i wytrzymały. Nie ma więc obawy, że taśma pęknie. Gumy do ćwiczeń mogą wytrzymać od 5 do nawet 10 lat treningów. Taśmy można oczywiście zwijać, dzięki czemu nie ma problemu z ich przechowywaniem, gdyż zajmują bardzo mało miejsca.
Przyjrzyjmy się jednak zaletom taśm podczas treningu. Kiedy ją rozciągamy, zwiększa się opór, jaki guma stawia naszemu ciału. Jest to podstawowa różnica, jaka zachodzi między podnoszonymi ciężarami (sztangi, hantle czy inne maszyny do ćwiczeń) a właśnie taśmami. Gdy bierzemy bowiem jakikolwiek odważnik, ma on zawsze taką samą masę i zawsze z taką samą siłą działa na nasze mięśnie. Tymczasem gumy do ćwiczeń zachowują się inaczej — ich wpływ na nasze ciało jest zmienny, a to wymaga od nas większej kontroli i angażowania dodatkowych partii mięśni.
Warto jednak zaznaczyć, że taśmy do ćwiczeń mogą nam pomóc, gdy dopiero poznajemy dane ćwiczenie. Na przykład jeśli chcemy podciągnąć się na drążku, ale nie mamy wystarczająco dużo siły, aby to zrobić, możemy zawiesić gumę na drążku, a następnie naciągnąć ją jedną stopą. W ten sposób nasze ręce nie muszą dźwigać całego ciężaru ciała, a my możemy skupić się na poprawnym wykonywaniu powtórzeń.
Taśmy do ćwiczeń — rodzaje
Taśmy do ćwiczeń są stosunkowo tanim sprzętem do treningów, ale zanim zdecydujemy się na jego kupno, warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje taśm. Jedne z bardziej popularnych to gumy oporowe - mają one formę około dwumetrowej pętli i są niezwykle trwałe. Dzięki temu, że są tak długie, możemy je swobodnie zaczepiać o drążki czy inne urządzenia, aby wykonać dane ćwiczenie.
Kolejny rodzaj taśm to tzw. mini bands. Są one znacznie mniejsze od gum oporowych (mają 50–60 cm obwodu) i są przeznaczone do trenowania dolnych części ciała — głównie ud, pośladków i mięśni około-biodrowych.
Trzecim głównym rodzajem taśm do ćwiczeń są taśmy pilates. One w przeciwieństwie do wyżej przedstawionych gum nie posiadają formy pętli, ale są zwykłymi taśmami o długości od 120 do 180 cm. Najczęściej wykorzystuje się je w stretchingu, rehabilitacji czy jodze.
Wszystkie gumy różnią się jednak także grubością i szerokością materiału, co wpływa na stawiany przez nie opór.
Taśmy do ćwiczeń — efekty
Ćwicząc z taśmami, sprawiamy, że nasze mięśnie są coraz bardziej stymulowane do ciężkiej pracy poprzez napinanie się. Dzięki temu nie tylko wzmocnimy nasze mięśnie, ale też sprawimy, że nasza sylwetka będzie smuklejsza.
Trzeba jednak pamiętać nie tylko o tym, aby wykonywać trening regularnie, ale też o tym, aby dobrać odpowiedni dla nas stopień oporu gumy. Aby mięśnie mogły pracować, trzeba stawiać im opór i powinno być to męczące. Jeśli natomiast idzie nam zbyt lekko, zawsze możemy zawiązać taśmę (albo złożyć ją na pół), dzięki czemu stawiany opór będzie większy.
Taśmy do ćwiczeń — ćwiczenia
Plecy i barki
Stajemy w lekkim rozkroku z nogami na szerokości bioder. Bierzemy do rąk gumę i podnosimy ręce ponad głowę. Mając cały czas proste plecy i wciągnięty brzuch, odchylamy podniesione ręce jak najbardziej do tyłu. Będąc w takiej pozycji, rozciągamy gumę, a następnie złączamy ręce. Ćwiczenie powinno być wykonywane bardzo powoli, aby poczuć, jak pracują mięśnie.
Uda
Guma powinna ciasno oplatać nasze kostki (tutaj najlepsza będzie taśma typu mini bands). Przyjmujemy pozycję półprzysiadu i idziemy 8 kroków do przodu, a następnie 8 kroków do tyłu.
Biceps
Tutaj najbardziej przyda nam się taśma typu pilates. Siadamy w siadzie prostym i zahaczamy gumę o stopy, a jej końcówki trzymamy w dłoniach. Musimy pamiętać, aby nasza pozycja była jak najbardziej wyprostowana — proste plecy, napięty brzuch i złączone łopatki. Siedząc w taki sposób, przyciągamy do siebie powoli gumę, a następnie powoli rozluźniamy ręce.
Jakub Ruźniak
Zobacz, jak prawidłowo wykonać pompki. Ćwiczenie demonstruje trenerka z Calypso Fitness Club
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze