Rwa kulszowa. Oto 6 prostych ćwiczeń, które złagodzą ból
KAMILA GULBICKA • dawno temu • 3 komentarzeMateriał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Rwa kulszowa jest problemem częściej dotykającym osób pracujących za biurkiem niż pracowników fizycznych, którzy teoretycznie powinni być bardziej narażeni na przeciążenia w okolicy kręgosłupa. Długotrwałe przyjmowanie pozycji siedzącej przyczynia się do znacznego przykurczu i osłabienia mięśni, z kolei pracownicy fizyczni często nie zwracają uwagi na technikę podczas podnoszenia czy przenoszenia przedmiotów. Problem ucisku na nerw kulszowy może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku. Czym jest rwa kulszowa? Czy osoba, która zmaga się z rwą kulszową, może wykonywać ćwiczenia w domu?
Czym jest rwa kulszowa?
Nerw kulszowy jest największym nerwem w organizmie człowieka. Jego korzenie znajdują się w obrębie części lędźwiowej kręgosłupa i kości krzyżowej. Nerw przebiega przez miednicę do nogi, aby nad kolanem rozłączyć się na nerwy piszczelowy oraz strzałkowy wspólny, które mają za zadanie m.in. unerwiać łydkę oraz stopę. Ze względu na umiejscowienie i przebieg nerwu kulszowego może dochodzić do jego ucisku lub podrażnień, np. w przypadku nacisku mięśnia gruszkowatego. Jednak najczęściej dochodzi do ucisku w obrębie kręgosłupa na korzenie tworzące nerw kulszowy. Te zmiany powodują zapalenie nerwu kulszowego, zwane również rwą kulszową.
Objawem rwy kulszowej są najczęściej bóle w odcinku lędźwiowym rozchodzące się aż do stopy. Najbardziej charakterystyczny jest ból promieniujący od pośladka do stopy. Odczuwalne są także drętwienie, mrowienie, a także zaburzenia czucia w obrębie kończyny dolnej.
Przyczyny wystąpienia rwy kulszowej
1. Pojawienie się zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa oraz wypadnięcie krążka międzykręgowego (dysku), co skutkuje uciskiem nerwu kulszowego.
2. Zwyrodnienie krążków międzykręgowych odpowiedzialnych za amortyzację wstrząsów i urazów kręgosłupa.
3. Nadmierne napięcie mięśnia gruszkowatego (tzw. zespół mięśnia gruszkowatego).
4. Uszkodzenie nerwu spowodowane niewłaściwie wykonanym zastrzykiem.
5. Przeciążenie kręgosłupa wynikające z nadmiernej aktywności fizycznej oraz niewłaściwej techniki wykonywania ćwiczeń.
6. Wystąpienie bocznego skrzywienia kręgosłupa lub nieprawidłowa budowa miednicy.
7. Zaawansowana ciąża – w czasie ciąży środek ciężkości przesuwa się, co powoduje niewłaściwe obciążenie kręgosłupa. Dochodzi do wystąpienia hiperlordozy, wzrostu masy ciała oraz rozluźnienia stawów i ścięgien na skutek zmian hormonalnych.
8. Lokalne infekcje oraz wystąpienie zmian nowotworowych.
9. Otyłość, brak aktywności fizycznej, długotrwała praca siedząca.
Profilaktyka wystąpienia rwy kulszowej
Aby zapobiegać wystąpieniu rwy kulszowej, należy:
– unikać długotrwałego siedzenia,
– zwracać uwagę na to, w jaki sposób podnosi się przedmioty z ziemi,
– zadbać o rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni poprzez systematyczne wykonywanie zaleconych ćwiczeń,
– starać się przenosić ciężar z nogi na nogę w pozycji stojącej,
– unikać wykonywania gwałtownych ruchów,
– starać się równomiernie obciążać obie strony ciała podczas noszenia zakupów.
Rwa kulszowa a ćwiczenia w domu
Odpowiednie ćwiczenia w przypadku wystąpienia rwy kulszowej mogą przynieść wiele korzyści takich jak złagodzenie bólu czy zapobieganie atakom korzonków, które mogą wystąpić na skutek osłabienia mięśni biegnących wzdłuż kręgosłupa oraz przykurczy mięśni przykręgosłupowych w wyniku długotrwałego siedzenia. Kluczowe jest połączenie ćwiczeń rozciągających z ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie grzbietu i mięśnie pośladkowe.
Warto również popracować nad mięśniami brzucha. W przypadku wystąpienia ostrego bólu należy przejść do pozycji odciążających kręgosłup. W przypadku rwy kulszowej ćwiczenia powinny być dobrane indywidualnie w zależności od przyczyny jej wystąpienia, aby nie zwiększać ucisku na nerw kulszowy.
Przykładowe ćwiczenia na rwę kulszową:
– naprzemienne unoszenie ręki i nogi w leżeniu na brzuchu,
– rowerek,
– koci grzbiet,
– kołyska,
– bird dog,
– dead bug.
Podsumowanie
Rwa kulszowa jest dolegliwością coraz częściej występującą u osób młodych. Jej powstawaniu sprzyjają niewłaściwy tryb życia, niewystarczająca aktywność fizyczna bądź jej nadmiar oraz przede wszystkim nieodpowiednia ergonomia pracy. Wszystko to skutkuje osłabieniem mięśni, a stąd już niedaleka droga do kontuzji. Wystąpienie rwy kulszowej zawsze warto skonsultować ze specjalistą, aby w przyszłości zapobiec nawrotom dolegliwości bólowych i zadbać o zdrowie i sprawność fizyczną m.in. dzięki wykonywaniu ćwiczeń w warunkach domowych.
Materiał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Źródło: artykuł sponsorowany
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze