Ćwiczenia na orbitreku. Prosty sposób na dobrą formę
KAMILA GULBICKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez FabrykaSily.wp.pl
Jeśli ktoś decyduje się na domowy trening cardio, musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami. W porównaniu z treningami wykonywanymi na siłowni ćwiczenia wykonywane w domu najczęściej ograniczają się do wykorzystania jednego urządzenia. Spośród wielu maszyn cardio orbitrek jest jedną z tych, które angażują do pracy zarówno górne, jak i dolne partie ciała.
Zalety ćwiczeń cardio
Coraz więcej osób na co dzień wykonuje pracę siedzącą, bardzo często nie ma też czasu na prawidłowe odżywianie, przez co sięga po gotowe produkty i żywność wysokoprzetworzoną.
Niestety wpływa to w znaczący sposób na rozwój chorób cywilizacyjnych, do których zalicza się:
– otyłość,
– cukrzycę,
– choroby sercowo-naczyniowe,
– choroby układy pokarmowego,
– nowotwory,
– schorzenia psychiczne spowodowane nadmiarem stresu.
Oprócz prawidłowo dobranej diety jednym z najlepszych remediów na wyżej wymienione problemy jest regularna aktywność fizyczna. Trening cardio wpływa pozytywnie na redukcję tkanki tłuszczowej, zmniejszenie ryzyka wystąpienia otyłości, pomaga utrzymywać prawidłową równowagę glukozową w organizmie, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, wzmacnia i usprawnia działanie układu sercowo-naczyniowego, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Jest również jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się nadmiaru stresu oraz wytworzenie dodatkowych endorfin.
Dlaczego orbitrek
Do najpopularniejszych maszyn do cardio, jakie pojawiają się w domowych siłowniach, można zaliczyć: rowerek, steper, bieżnię oraz orbitrek. Ten ostatni ma znaczącą przewagę – na orbitreku można aktywować górną część ciała podczas pracy z obciążeniem. Dzięki temu w trakcie ćwiczenia na orbitreku można zmusić do wysiłku więcej mięśni, co z kolei pozytywnie przekłada się na liczbę spalonych kilokalorii, a także sprawność osoby ćwiczącej.
Orbitrek jest także bardzo bezpiecznym urządzeniem, praktycznie każdy może zacząć ćwiczyć na orbitreku, dzięki bardzo łatwemu stopniowaniu intensywności. Osoby nietrenujące, borykające się z nadwagą czy otyłością mogą w bezpieczny sposób rozpocząć ćwiczenia, a osoby wytrenowane są w stanie wykonać zaawansowane treningi.
Ćwiczenia na orbitreku
Trening wykonywany na orbitreku, jak każdą aktywność fizyczną, należy poprzedzić rozgrzewką, Przed wejściem na orbitrek wskazane jest rozruszanie wszystkich stawów bez dodatkowego obciążenia. Następnie należy wejść na orbitrek i rozpocząć pracę na najniższym poziomie oporu przez 1–2 minuty. Następnie przez kolejne 2–3 minuty należy zwiększać stopniowo intensywność, tak aby dopiero po 5 minutach pracy dojść do intensywności treningowej.
Najpopularniejszy jest trening cardio o stałej, średniej intensywności. Podczas takiego treningu należy starać się utrzymać intensywność ćwiczeń w granicach 60–70% tętna maksymalnego. Jeśli ktoś zdecyduje się na tego typu trening, musi jednak wziąć pod uwagę czas. Początkowo wystarczą 3 treningi w tygodniu po minimum 30 minut, jednak z tygodnia na tydzień należy wydłużać czas pojedynczego treningu, a następnie dodawać kolejne jednostki.
Kolejną metodą jest trening interwałowy, jednak jest on przeznaczony dla osób bardziej doświadczonych i znających swój organizm. W tej metodzie przeplata się ćwiczenia o wysokiej intensywności z ćwiczeniami o intensywności niskiej lub średniej. Intensywność podczas ćwiczeń na orbitreku można zwiększać poprzez przyspieszanie lub zwiększanie oporu. Jedną z zalet takiej metody jest z pewnością krótszy czas treningu. Ze względu na pracę o bardzo wysokiej intensywności ten rodzaj treningu nie jest polecany osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z ćwiczeniami.
Bez względu na to, które ćwiczenia na orbitreku zostały wykonane, pod koniec zawsze należy poświęcić 5 minut na uspokojenie organizmu po wysiłku, stopniowo zmniejszyć intensywność, nie zeskakiwać od razu z orbitreku. Po uspokojeniu należy przeznaczyć jeszcze 10–15 minut na rozciąganie. Dzięki przestrzeganiu wszystkich tych zasad można mieć pewność, że trening jest efektywny i bezpieczny.
Materiał sponsorowany przez FabrykaSily.wp.pl
Źródło: artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze