Gumy do ćwiczeń to prosty sposób na rozbudowę mięśni. Jak dobrać gumy do ćwiczeń?
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuGumy do ćwiczeń to popularny sposób na zadbanie o sylwetkę w domu. Szczególnie polecane są do treningu na pośladki. Jaką gumę kupić? Jaki opór gumy do ćwiczeń wybrać? Oto nasz przewodnik.
Gumy do ćwiczeń to hit Instagrama
Do wyboru mamy gumy lateksowe, mini band tzw. gumy krótkie, kolorowe. Ich kolor odpowiada oporowi. Zazwyczaj kupuje się je w zestawie 3 czy 5 gum. Są też dostępne gumy hip band, lateksowo-tekstylne, czyli po prostu rozciągliwe gumy, gdzie lateks zasłonięty jest bawełnianym czy poliestrowym materiałem. Które gumy są lepsze? To zależy od naszych preferencji. Jeśli dopiero zaczynami ćwiczyć z gumami, to gumy mini band, lateksowe w zupełności wystarczą. Jeśli znamy już gumy mini band, to warto wypróbować gumy hip band. One mają większy opór, nie zsuwają się podczas ćwiczeń, ale tak naprawdę treningi z oboma rodzajami gum przyniosą efekty. Oprócz nich do treningu oporowego mamy szerokie taśmy pilates, wąskie gumy zakończone uchwytami czy na przykład ekspandery.
Gumy do ćwiczeń, czyli gumy oporowe zyskały popularność wraz ze wzrostem treningów na pośladki. Do tego rodzaju treningu są one szczególnie polecane. Wiele dziewczyn zaczęło się interesować gumami do ćwiczeń, bo zaczęły je pokazywać znane trenerki na Instagramie. Z gumami ćwiczą m.in. Emily Skye, Linn Lowes, Michelle Lewin czy Jen Selter.
Jak dobrać gumy do ćwiczeń i jaki opór gumy do ćwiczeń wybrać?
Opór gumy do ćwiczeń oznaczony jest przez producentów w następujący sposób. Niektórzy producenci sprzedają zestaw 3 gum i nazywają je po prostu: lekka, średnia, mocna. Inny sprzedają 5 gum i oznaczają opór gum kropkami — jedna kropka to najmniejszy opór, pięć kropek — największy. Są też gumy, które mają napisane na sobie ilu kilogramom ich opór odpowiada, np. 6–11 kg oznacza, że guma delikatnie rozciągnięta odpowiada 6 kilogramom, a maksymalnie — 11. Poza tym gumy węższe dają mniejszy opór, a gumy szersze — większy. Jaka guma do ćwiczeń dla początkujących będzie najlepsza? Ta z najmniejszym oporem. Po kilku tygodniach treningów, używaj kolejnej taśmy, żeby nie wprawić mięśni w stagnację.
Jaki kolor gumy do ćwiczeń kupić?
Poszczególne kolory gum do ćwiczeń odpowiadają różnym stopniom "mocy" gum. Niestety nie ma jednego, standardowego systemu kolorystycznego. Dlatego u jednego producenta guma czerwona ma największy opór, a u innego najsłabszy. Producent wyjaśnia zwykle na swojej stronie, jaki kolor odpowiada jakiemu oporowi.
Co dają gumy do ćwiczeń — cztery główne korzyści
Gumy do ćwiczeń to prosty sposób na urozmaicenie treningu — zarówno tego domowego, jak i w siłowni. Dzięki nim zwiększymy efektywność ćwiczeń, bo gumy do ćwiczeń zapewniają opór, czyli to tak jakbyśmy ćwiczyły z ciężarem. Dlatego stanowią alternatywę do ćwiczeń z hantlami, sztangą czy innym obciążeniem. Co jeszcze dają gumy do ćwiczeń?
• Gumy do ćwiczeń są lubiane przez dziewczyny, bo pozwalają poprawić wygląd sylwetki — ujędrnić ciało, zaokrąglić pośladki, zmienić proporcje sylwetki. Z gumami do ćwiczeń możemy zrobić także trening cardio. Bardzo szybko poczujemy efekty takiego treningu, bo guma założona na kostki czy uda w połączeniu z szybkimi ćwiczeniami cardio daje nieźle popalić mięśniom.
• Gumy do ćwiczeń łamią rutynę treningową, pozwalają serwować mięśniom różne bodźce, a to bardzo dobrze wpływa na ich rozbudowę. To właśnie dlatego polecane jest przechodzenie przez różne kolory gum, czyli opory.
• Gumy oporowe gwarantują stałe napięcie mięśni, w przeciwieństwie na przykład do sztangi czy hantli. To sprawia, że włókna mięśnie są uszkadzane w większym stopniu, a dzięki temu szybciej nabierają objętości.
• Gumy do ćwiczeń wymagają od nas większej kontroli ciała, dlatego zaangażujemy mięśnie w inny sposób niż podczas ćwiczeń z ciężarami.
Jaka guma do ćwiczeń na pośladki?
Gumy do ćwiczeń dają świetne efekty szczególnie w treningu pośladków. Wybierz krótką gumę typu mini band. Jak używać gumy do ćwiczeń w treningu pośladków?
1. nałóż gumę na uda, nieco wyżej kolan i rób przysiady, wykonaj 12–15 powtórzeń
2. z gumą na udach zostań w dole i zrób chodzenie — 10–12 kroków w prawo i wróć
3. podnieś się i podnoś wyprostowaną nogę w bok, utrzymuj wyprostowaną sylwetkę, kontroluj ruch, po 10–15 powtórzeniach zmień nogę — to ćwiczenie możesz wykonać także z gumą wokół kostek
4. następnie w tej samej pozycji co powyżej przenieś wyprostowaną nogę do tyłu i rób wymachy, pamiętaj o tym, żeby kontrolować ruch, trzymać napięte mięśnie brzucha
5. połóż się na podłodze, załóż gumę na uda, stopy oprzyj na krześle przed sobą. Rób wznosy bioder, napinając pośladki. W górze rozszerzaj kolana, rozciągając gumę na boki. Zrób 10 takich powtórzeń.
Trening poprzedź rozgrzewką. Zakończ rozciąganiem.
Gdzie kupić gumy do ćwiczeń?
Gumy do ćwiczeń kupisz przez internet w wielu sklepach sportowych i rehabilitacyjnych, m.in. Decathlon czy Blackroll. Gumy do ćwiczeń są dostępne także w Lidlu i Biedronce, kiedy są tygodnie sportowe. Możesz je kupić także na allegro. Nie polecamy zakupu używanych gum do ćwiczeń, trening z nimi będzie nieefektywny.
Ile kosztuje guma do ćwiczeń?
Ceny gum do ćwiczeń zaczynają się od ok. 25 złotych za zestaw gum lateksowych. Około 50 złotych kosztuje zestaw gum tekstylno-lateksowych. Oczywiście są też droższe — gumy firmy Blackroll kosztują 189 zł za zestaw.
Czym zastąpić gumy do ćwiczeń?
Co zamiast gumy do ćwiczeń? Niestety nie ma odpowiednika gumy do ćwiczeń, który da podobny opór i zagwarantuje stałe napięcie mięśni. Możesz ćwiczyć z oporem własnego ciała, a także z tradycyjnymi ciężarkami — hantlami, kettlebells, talerzami, piłkami fitness. Możesz skorzystać z maszyn w siłowni. Każdy rodzaj obciążenia przyczyni się do rozbudowy mięśni.
MW
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze