Jak dobrać ławkę do ćwiczeń? Rodzaje ławek do ćwiczeń
REDAKCJA WP FITNESS • dawno temuŁawka do ćwiczeń to bardzo niedoceniany sprzęt do ćwiczeń. Większości z nas kojarzy się po prostu wyciskaniem na klatę. Tymczasem są różne rodzaje ławek do ćwiczeń, które dają nieograniczone wręcz możliwości treningu całego ciała. Jak wybrać ławkę do ćwiczeń? Na co zwrócić uwagę i dlaczego?
Ławka do ćwiczeń — czy warto kupić?
Właściwie trudno znaleźć jakieś wady ławki do ćwiczeń jako sprzętu treningowego do wykorzystania na siłowni lub w domu. Jest prosta w konstrukcji i w obsłudze, zajmuje mało miejsca (szczególnie składana ławka do ćwiczeń), pozwala na wszechstronny trening niemal każdej partii mięśniowej, a ceny tego rodzaju przyrządów do ćwiczeń są stosunkowo niskie — porównywalne z kosztem miesięcznego karnetu na siłownię.
Jak dobrać ławkę do ćwiczeń?
Najlepsza ławka do ćwiczeń to taka, która będzie odpowiada charakterowi ćwiczeń, jakie chcesz wykonywać. Jeśli planujesz ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała, najlepiej sprawdzi się prosta ławka do ćwiczeń, w której oparcie jest nieruchome, ułożone na stałe w pozycji poziomej, równoległej do podłoża.
Ławka skośna najlepiej sprawdza się do ćwiczeń mięśni brzucha i klatki piersiowej.
Ławka do ćwiczeń z drążkiem czy z gryfem to najlepiej ławka regulowana. To połączenie ławki prostej i skośnej, pozwalające na dowolną regulację kąta nachylenia oparcia i poziomu siedziska.
Ławka do ćwiczeń ze sztangą powinna dodatkowo mieć specjalną podpórkę do sztangi. Także ławka do ćwiczeń z hantlami ma specjalne miejsce na odłożenie ciężarków. Na rynku dostępne są także ławki do ćwiczeń z rozpiętkami, pozwalającymi na mocny trening mięśni klatki piersiowej czy np. z tzw. modlitewnikiem, który przeznaczony jest do ćwiczeń mięśni ramion.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ławki o ćwiczeń?
Jeśli już wiesz, jaki trening planujesz, wybierając ławkę do ćwiczeń, zwróć uwagę na kilka elementów technicznych i estetycznych:
• Regulacja kąta nachylenia oparcia - zmiana kąta pozwala na wykonywanie ćwiczeń na różnym poziomie trudności, pozwala urozmaicić nasz trening, a także czyni go bardziej efektywnym. Zmieniając kąt nachylenia oparcia, zmieniamy też sposób pracy danej partii mięśniowej. Mięsień dostaje wówczas inny, nowy bodziec rozwojowy.
• Regulacja poziomu siedziska - to zbawienie dla osób bardzo wysokich lub tych o wzroście niższym od przeciętnego. Możliwość położenia stóp na podłodze to często gwarant bezpiecznego wykonania ćwiczenia na ławce.
• Stabilność - należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest konstrukcja ławki. Powinna być mocna i stabilna. Koniecznie sprawdzić też trzeba maksymalny ciężar, którym dana ławka może być obciążona. Taka informacja powinna się znaleźć przy opisie modelu.
• Rodzaj i grubość oparcia oraz siedziska - tapicerka ławki do ćwiczeń powinna być wykonana z odpornego na ścieranie materiału, o grubości i sztywności pozwalającej komfortowo ćwiczyć. Siedzisko i oparcie nie może być za twarde, ale nie można się w nie "zapadać". Należy też zwrócić uwagę na przeszycia lub miejsca klejenia materiału oraz na to, czy tapicerka będzie łatwa do utrzymania w czystości.
• Sposób składania - jeśli zdecydujesz się na ławkę składaną, zwróć uwagę na to, jak wygląda sposób składania, czy jest szybki i prosty oraz jakie rozmiary ma ławka po złożeniu.
MS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze