Ćwiczenia z gumą – nie tylko rozwiną mięśnie i ukształtują sylwetkę, ale także zadbają o mobilność
PAULINA KOC • dawno temu • 1 komentarzMateriał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Jeśli ktoś decyduje się na trening domowy, musi mieć na uwadze, że są z nim związane pewne ograniczenia. Jednym z podstawowych problemów jest dostępność sprzętu treningowego umożliwiającego wykonanie ćwiczeń. Aby trenować we własnej siłowni domowej, konieczne jest również wydzielenie pewnej przestrzeni do ćwiczeń lub składowania sprzętu. Rozwiązaniem tych problemów mogą być gumy treningowe, które nie zajmują dużo miejsca, a dzięki nim można zintensyfikować trening.
Rodzaje gum treningowych
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów gum treningowych, różnią się nie tylko marką, ale przede wszystkim rozmiarem, oporem i przeznaczeniem.
Podstawowe rodzaje gum treningowych to:
– mini band (małe pętelki z gumy) – to gumy o niewielkiej średnicy, z ich użyciem można wykonać z oporem ćwiczenia, w których wykorzystuje się niewielki zakres ruchu;
– power band (duże pętle z gumy) – są najbardziej wszechstronne i umożliwiają wykonywanie bardzo wielu ćwiczeń, użyte w odpowiedni sposób mogą zastąpić gumy mini band, jednak w ćwiczeniach z krótkim zakresem ruchu nie sprawdzą się tak dobrze;
– flat band (taśmy z cienkiej gumy) – są bardzo często wykorzystywane w rehabilitacji i fizjoterapii. Nie sprawdzają się zbyt dobrze w treningu siłowym, ale pomagają w ćwiczeniach mobilizujących czy rozciągających. Można je również wykorzystać w ćwiczeniach, w których potrzebny jest niewielki opór;
– tube band (rurki gumowe) – najczęściej zakończone są uchwytami, ich inna nazwa to ekspander. Dzięki możliwości dopinania kolejnych gum do uchwytów można zwiększać opór w ćwiczeniach.
Większość z gum dostępnych na rynku posiada co najmniej kilka stopni oporu, są one najczęściej oznaczone odpowiednimi kolorami. Warto zaopatrzyć się w cały komplet, pozwoli to na odpowiednie dopasowanie oporu gumy do danego ćwiczenia.
Ćwiczenia z gumą – bezpieczeństwo
Choć gumy oporowe są lekkie i miękkie, podczas ćwiczeń należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo. Jeżeli jedna część gumy jest zaczepiona, a drugą wykorzystuje się do wykonania ćwiczenia, należy zadbać o to, aby miejsce zaczepienia było stabilne i pozbawione ostrych krawędzi. Guma jest na ogół wytrzymałym i trwałym materiałem, jednak w napięciu jest bardzo podatna na zerwanie, dlatego też każda ostra krawędź może zwiększyć ryzyko jej uszkodzenia. Należy wybrać taki punkt zaczepienia, aby guma się nie zsunęła. Uderzenie bardzo napiętą gumą może być nie tylko bolesne, ale w przypadku miejsc delikatnych, np. twarzy, może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu.
Podczas wyboru gumy dopasowanej do danego ćwiczenia należy zwrócić uwagę, czy nie rozciąga się zbyt mocno. Jeżeli tak, należy wybrać gumę z większym oporem. Jeśli chodzi o przechowywanie gum, warto stosować się do zaleceń producenta, gdyż nieodpowiednie warunki mogą wpływać na ich trwałość.
Ćwiczenia z gumą – jakie wybrać?
Gumy są uniwersalnym sprzętem treningowym, pozwalają zintensyfikować ćwiczenia z masą własnego ciała poprzez zwiększenie oporu, a także umożliwiają wykonanie ćwiczeń, w których na ogół korzysta się z wolnego obciążenia, maszyn czy wyciągów. Odpowiednio zastosowane mogą także ułatwić wykonywanie ćwiczeń (np. podciąganie z pomocą gumy oporowej czy wykonywanie pompek na poręczach).
Ćwiczenia z gumą na mięśnie czworogłowe uda:
– przysiad z gumą.
https://static.fabrykasily.pl/atlas/video-przysiad-z-guma.mp4
Ćwiczenia z gumą na mięśnie dwugłowe uda:
– przyciąganie pięt do pośladków z gumą,
– martwy ciąg na prostych nogach z gumą.
https://static.fabrykasily.pl/atlas/video-martwy-ciag-na-prostych-nogach-z-guma.mp4
Ćwiczenia z gumą na mięśnie pośladkowe:
– X-walk,
– unoszenie bioder z gumą.
https://static.fabrykasily.pl/atlas/video-unoszenie-bioder-z-guma.mp4
Ćwiczenia z gumą na mięśnie grzbietu:
– ściąganie gumy do klatki piersiowej,
– wiosłowanie gumą.
https://static.fabrykasily.pl/atlas/video-wioslowanie-guma.mp4
Ćwiczenia z gumą na klatkę piersiową:
– pompka z gumą,
– rozpiętki z gumą.
https://static.fabrykasily.pl/atlas/video-pompka-z-guma.mp4
Ćwiczenia z gumą na barki:
– wyciskanie na barki z gumą,
– face pull z gumą.
https://static.fabrykasily.pl/atlas/video-wyciskanie-ramion-z-guma-nad-glowe.mp4
Ćwiczenia z gumą na triceps:
– prostowanie ramion z gumą.
https://static.fabrykasily.pl/atlas/video-prostowanie-ramion-z-guma.mp4
Ćwiczenia z gumą na biceps:
– uginanie ramion z gumą.
https://static.fabrykasily.pl/atlas/video-uginanie-ramion-z-guma.mp4
Ćwiczenia z gumą na brzuch:
– rotacje z gumą.
https://static.fabrykasily.pl/atlas/video-rotacje-z-guma.mp4
Trening z gumami
Bez względu na rodzaj gum treningowych trening powinien być kompletny i wszechstronny. Oznacza to że, nie należy skupiać się tylko na jednej lub dwóch partiach mięśniowych, ale ćwiczyć całe ciało. Ćwiczenia z gumą pozwalają zadbać nie tylko o rozwój mięśni i kształtowanie sylwetki, ale także o mobilność. Podczas treningu należy zawsze poświęcić czas na właściwą rozgrzewkę przed ćwiczeniami, a po ich zakończeniu zadbać o elastyczność mięśni dzięki wykonywaniu ćwiczeń rozciągających.
Materiał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze