Kalistenika - czym jest i jakie daje efekty?
KAMILA GULBICKA • dawno temuMateriał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
W czasach, kiedy treningi w klubach fitness oraz na siłowniach stały się bardzo popularne, spora część osób zrezygnowała zupełnie z wykonywania ćwiczeń z masą własnego ciała. Obecnie liczą się tylko ciężar i nieustannie powtarzające się schematy ruchowe. Trening kalisteniczny został poniekąd wyparty przez trening siłowy. Jednak czy słusznie? Czym jest trening kalisteniczny i jakie efekty może przynieść? Czy należy całkowicie zrezygnować z wykonywania treningów z masą własnego ciała?
Kalistenika – definicja
Kalistenika (z gr. kallos – piękno i sthénos – siła) to forma aktywności fizycznej oparta na treningu siłowym z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Już w starożytnej Grecji można było zaobserwować wśród ludzi chęć do utrzymywania swojego ciała w dobrej kondycji.
Nie znano wtedy jeszcze siłowni, więc jedyną formą treningu był ten z użyciem masy własnego ciała. W treningu kalistenicznym wykorzystuje się ćwiczeniach takie jak: pompki, podciągania na drążku, dipy czy brzuszki. Często występują w połączeniu z ćwiczeniami rozciągającymi.
Dlaczego warto wykonywać trening kalisteniczny?
Regularne treningi kalisteniczne mogą przynieść wiele korzyści zarówno sylwetkowych, jak i zdrowotnych:
● równomierny rozwój wielu grup mięśniowych – na jednej sesji treningowej można trenować całe ciało bądź skupić się na poszczególnych partiach mięśniowych,
● wzrost masy mięśniowej,
● wzmocnienie mięśni core odpowiedzialnych za stabilizację i utrzymanie prawidłowej postawy ciała,
● poprawa koordynacji ruchowej oraz mobilności,
● wzrost świadomości ruchowej,
● poprawa pracy mózgu – nauka nowych pozycji (np. stanie na rękach) pozwala na utrzymanie połączeń w układzie nerwowym w dobrej kondycji. Może to skutkować zmniejszeniem ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera czy demencję,
● poprawa ruchomości w stawach.
Kalistenika – od czego zacząć?
Osoby początkujące swoją przygodę z kalisteniką powinny zacząć od nauki prawidłowych wzorców ruchowych. Poświęcenie czasu na doszlifowanie techniki będzie owocowało zbudowaniem mocnych fundamentów, dzięki którym trening będzie z pewnością bezpieczniejszy i bardziej efektywny.
Jeżeli ktoś nie potrafi jeszcze wykonać pompki czy podciągnięcia na drążku, warto zacząć od nauki właśnie tych dwóch ćwiczeń, które stanowią podstawę treningu kalistenicznego. Jeśli ktoś opanuje te ćwiczenia, będzie mógł z powodzeniem stosować ich różne warianty oraz wprowadzać progresję.
Rzeczą bardzo istotną jest opracowanie dobrego planu na podstawie oceny swoich umiejętności oraz możliwości, co pozwoli monitorować postępy treningowe. Osoby początkujące powinny zwrócić się o pomoc do trenera personalnego, który ułoży odpowiedni zestaw ćwiczeń.
O czym należy pamiętać podczas wykonywania treningu kalistenicznego?
1. Wzmacnianie mięśni brzucha – na każdym etapie treningów z masą własnego ciała silne mięśnie brzucha stanowią kluczowy element. Ich osłabienie może skutkować niemożnością wykonania większości ćwiczeń. Należy zadbać więc o rozwój tych mięśni, zwłaszcza mięśni głębokich.
2. Siła chwytu – mocny chwyt jest niezbędny do wykonywania takich ćwiczeń jak podciąganie na drążku czy pompki na poręczach. Jeżeli chwyt jest za słaby, należy włączyć do treningu ćwiczenia wzmacniające.
3. Odpowiednia mobilność obręczy barkowej.
4. Wdrożenie do planu treningowego ćwiczeń rozciągających.
Podsumowanie
Kalistenika jest aktywnością fizyczną odpowiednią dla każdego i w każdym wieku. Do wykonania treningu kalistenicznego nie jest potrzebny dostęp do profesjonalnie wyposażonej siłowni. Wystarczy zaledwie drążek treningowy lub nawet zwykły trzepak, aby rozpocząć treningi. Niezależnie od tego, czy ktoś jest osobą początkującą, czy osobą zaawansowaną, musi pamiętać o technice wykonywanych ćwiczeń. To podstawa bezpiecznego treningu. Jeżeli ćwiczenia będą wykonywane poprawnie, efekty można zobaczyć stosunkowo szybko.
Materiał sponsorowany przez fabrykasily.wp.pl
Źródło: artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze